Fotowoltaika – jaki jest koszt inwestycji w panele słoneczne?

sunergo panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika od kilku lat dynamicznie się rozwija. Wykorzystanie energii słonecznej na wytworzenie taniej energii elektrycznej to sposób na zmniejszenie zapotrzebowanie budynku od zewnętrznych dostawców prądu, a co za tym idzie – na większą oszczędność na rachunkach za prąd. W naszym kraju fotowoltaika stała się jeszcze bardziej opłacalna dzięki programom wspierającym jej rozwój.

Projekt i audyt fotowoltaiczny

Inwestycja w panele słoneczne wymaga przeprowadzenia specjalnego audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu jesteśmy w stanie przewidzieć, jak duże jest nasze roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Kalkulator paneli fotowoltaicznych pomoże nam obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej odpowiedniej dla naszego domu.

Dodatkowo, podczas audytu niezbędne jest ustalenie, czy mamy odpowiednie warunki do zamontowania instalacji na naszym dachu lub gruncie, którym dysponujemy. To bardzo ważne, ponieważ panele słoneczne nie spełnią swojej funkcji, jeśli okaże się, że będą one zacienione przez sąsiadujące budynki lub drzewa, których nie można usunąć z otoczenia. Konstrukcja dachu musi zapewnić panelom odpowiedni kąt nachylenia do promieni słonecznych i powierzchnię do montażu.

Fotowoltaika na gruncie, czy na dachu?

Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu, lub gruncie. To z audytu wyniknie, która powierzchnia będzie odpowiednia. Najbardziej powszechnym wyborem są dachy, których konstrukcja w większości przypadków spełnia warunki do optymalnej pracy paneli. Zdarza się, że dach będzie wymagał rekonstrukcji, jednak w tym wypadku musimy ustalić, czy taki ruch będzie dla nas opłacalny.

Jeśli dysponujemy wolną powierzchnią w miejscu zamieszkania, możemy zamontować panele słoneczne na gruncie. W tym wypadku konieczne będzie dopilnowanie, aby grunt pod stelaże paneli był stabilny.

Koszt inwestycji w panele słoneczne

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego waha się między 15 000 a 25 00 zł. W koszty całej inwestycji wliczamy elementy instalacji (głównie panele słoneczne, falownik, podłączenie, stelaże), oraz montaż. Ostateczna cena zależy od wielkości i mocy instalacji fotowoltaicznej, oraz od tego, czy skorzystamy z dotacji z programu wspierającego fotowoltaikę w Polsce.

Suma wydaje się ogromna, jednak przy 25- letniej gwarancji na panele, dofinansowaniom i perspektywie oszczędności na rachunkach za prąd jest to dobra inwestycja, która się zwróci. Pamiętajmy, że wybierając firmę świadczącą usługi audytu i montażu instalacji fotowoltaicznej, musimy wziąć pod uwagę doświadczenie i opinie klientów. Takim miejscem jest wielkopolskie SunErgo, którego oferta znajduje się na stronie https://sunergo.pl

Dotacje na fotowoltaikę

W naszym kraju mamy możliwość skorzystania z programów dofinansowujących fotowoltaikę, dzięki którym koszty naszej inwestycji mogą zwrócić się w krótkim czasie. Między innymi program Mój Prąd oferuje właścicielom domów jednorodzinnych możliwość złożenia wniosku o bezzwrotną dotację zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Większą oszczędność przyniesie połączenie dotacji z Ulgą termomodernizacyjną, która polega na odliczeniu od rocznego zeznania podatkowego wydatków na inwestycję termomodernizacyjną.

Exit mobile version