Płytki, grząski grunt kontra my i nasz nowy dom. Tym razem zwycięstwo! Płyta fundamentowa to doskonale rozwiązanie, a jej wykonanie przebiega ekspresowo. Całość składa się na kilka bardzo ważnych elementów.
Pierwszym krokiem jest oczywiście wyrównanie i utwardzenie podłoża. Następnie przychodzi kolej na warstwę drenażową. Jest to niezbędne zabezpieczanie tego typu budynku przed zawilgoceniem, zwłaszcza na gruntach takich jak nasz. Rury już są, a pomarańczowe studzienki kontrolują miejsca zmiany kierunku drenażu.
Przygotowaliśmy drewniany szalunek, który ma być formą dla całego fundamentu. To bardzo ciekawy etap budowy, bowiem po raz pierwszy pozwolił uzmysłowić nam jaki będzie kształt naszego domu. Przyszła także pora na zbrojenie i oczywiście doprowadzenie wszelkich niezbędnych łączy sanitarnych. Przyłączenie domu do wodociągów i kanalizacji to rzecz niezbędna, dlatego rury mnożą się, a całość prac sprawnie rusza do przodu.
Zbrojenie płyty fundamentowej
Zbrojenie to kolejny waży element konstrukcji całego fundamentu – w końcu na nim opiera się ciężar całego budynku. Ekipa dostaje rysunek i pręt po pręcie odwzorowuje kratownicę.
Betonowanie płyty fundamentowej
Ostatnim etapem jest betonowanie płyty. Tutaj też prace przebiegają szybko i sprawnie, bowiem całość odbywa się na poziomie terenu. Przygotowany przez wielkie betoniarki surowiec podawany jest za pomocą pompy, a po ułożeniu dodatkowo zagęszczany jest wibratorem budowlanym.
Po wypoziomowaniu i wygładzeniu mogliśmy świętować zdobycie pierwszego poziomu naszego domu. Co prawda jest to poziom 0, ale w końcu zawsze coś. Jak to mówią, watro cieszyć się z małych rzeczy. Nasz fundament wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego przez pierwsze dni zraszamy go wodą, osłaniamy przed wiatrem. Gdy całość wyschnie, a materiał izolacyjny zostanie umieszczony, będziemy mogli przejść do murowania ścian parteru.
Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Już nie możemy doczekać się kiedy koleje prace ruszą do przodu. Na reszcie widać efekty ciężkiej pracy – dodaje to siły, radości i sporej dawki motywacji.
Zobacz poprzedni wpis z szalowania i zbrojenia płyty.
Zapraszamy na film na kanele 123budujemy w którym prezentujemy całość wykonania płyty fundamentowej
Zgadzam się, że płyta fundamentowa to dobre rozwiązanie zarówno dla posadowienia na dobrych, niespoistych gruntach ze względu na dużo płytsze posadowienie, jak i gruntach o niezbyt dobrych parametrach wytrzymałościowych ze względu na fakt, iż ciężar budynku jest rozkładany na dużo większej powierzchni. Minusem płyty jest większa cena od tradycyjnych ław fundamentowych.
Witam, czy mógłbym prosić o trochę więcej informacji a propos zbrojenia płyty, chodzi mi tutaj o jakiś schemat którym posługiwali się konstruktorzy? Jaki rozstaw pretów i jaka była grubość płyty?
Oraz jakie są wymiary domu długość i szerokość.
Pozdrawiam