Gabiony w Ogrodzie — Jak kreatywnie je wykorzystać?

Konstrukcje wykonane z gabionów były kiedyś kojarzone wyłącznie z rozwiązaniami inżynieryjnymi, czy bazami wojskowymi. Obecnie jednak zyskują dużą popularność w małej zabudowie i coraz częściej można je spotkać w przestrzeni miejskiej, czy na prywatnych działkach. W niniejszym tekście przybliżymy, czym w ogóle są gabiony oraz podpowiemy, do czego można je wykorzystać w przydomowym ogrodzie.

Co to jest gabion?

Nazwa ta odnosi się do stalowego kosza ze zgrzewanej lub plecionej siatki. Stal wykorzystywana do produkcji gabionów jest zazwyczaj ocynkowana lub powleczona powłoką antykorozyjną. Można też spotkać modele pokryte PVC. Mogą mieć one bardzo różne wymiary i kształty. Standardowo były to prostopadłościany, jednak coraz większą popularność zyskują gabiony o kształcie trapezoidów, tzw. trapiony.

Oczywiście gabiony stanowią tylko szkielet wykonywanych z nich konstrukcji — bardzo ważne jest też ich wypełnienie. Zależnie od tego, jaki materiał w nich umieścimy, możemy uzyskać różne efekty wizualne. Sprawia to, że konstrukcje tego typu mogą być bardzo różnorodne i właściwie każdy może stworzyć coś unikatowego i wpisującego się w gust danej osoby. Co więc można do nich włożyć? Właściwie wszystko. Na początku wykorzystywano do tego różnego rodzaju kamienie, jednak w gabionach może się znaleźć też m.in. gruz, kolorowe szkło, ziemia, pędy bambusa, kora drzew, a nawet łupiny kokosów, czy materiały pochodzące z odzysku.

Co sprawia, że gabiony są tak popularne?

Odpowiedź jest bardzo prosta — mają szereg zalet, czyniących z nich bardzo wszechstronny materiał.

Ze względu na wspomnianą już dowolność zastosowanego wypełnienia, można je dopasować właściwe do każdego stylu architektonicznego. Konstrukcje z nich zbudowane cechują się dużą stabilnością, dzięki czemu będą się dobrze trzymać nawet na nierównym podłożu. Są też niezwykle trwałe i odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Gabiony mogą też być wykorzystane jako podłoże dla roślinności. Bardzo często obsadza się je kwiatami, czy pnączami nadającymi im wyjątkowo dekoracyjny charakter.

Bardzo ważną cechą gabionów, sprawiającą, że wykonane z nich ogrodzenia są tak często spotykane, jest ich duża dźwiękoszczelność. Tłumią one hałasy dochodzące z zewnątrz, a także powstrzymują odgłosy pochodzące z działki przed wydostaniem się za ogrodzenie. Ich nierówna powierzchnia sprawia bowiem, że dźwięk jest rozpraszany, a nie przenoszony. Poza tym są one stosunkowo tanie oraz proste i szybkie w montażu.

Do czego można wykorzystać gabiony w ogrodzie?

Jak już wcześniej wspomniano, z gabionów można tworzyć przeróżne konstrukcje. Wszystko zależy od preferencji i wizji projektanta. Ogólnie rzecz biorąc, ogrodowe konstrukcje gabionowe można podzielić na trzy grupy — małą architekturę, ogrodzenia i podmurówki.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony HDTON.

Mała architektura

Gabiony sprawdzają się świetnie jako ozdobne murki, altany, mostki, czy donice i pergole, a nawet ogrodowe meble. Nadadzą się także jako osłona grilla. Często spotykane są także zbudowane z nich schodki, czy niskie obudowy ścieżek. Solidne przytwierdzenie takich konstrukcji do podłoża sprawia, że nie grozi im porwanie ani połamanie przez wiatr. Nie wymagają też czasochłonnej konserwacji i są wodoodporne. Porowatość gabionów sprawia, że woda po prostu przez nie przepływa i nie zalega w ich wypełnieniu. Zapewnia także swobodny ruch powietrza.

Decydując się na wykorzystanie gabionów jako donic lub kwietników trzeba pamiętać o wyborze koszy z odpowiednio gęstej siatki. Jeśli otwory będą zbyt duże, ziemia będzie się po prostu przez nie wysypywać.

Ogrodzenia

Również w kwestii ogrodzeń z gabionów ma się dość szerokie pole manewru. Można wybierać spośród trzech ich typów — oporowych, paneli lub koszy ogrodzeniowych.

W przypadku tych pierwszych gabiony wykonane są ze zgrzewanego drutu o grubości przynajmniej 4 mm. Dzięki temu można z nich budować ogrodzenia praktycznie dowolnego kształtu i wysokości. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto chce mieć możliwość stworzenia naprawdę wysokiego muru.

Jeśli zaś chodzi o panele ogrodzeniowe, gabiony stanowią tylko ich szkielet, do którego doczepia się specjalne ścianki o lekkiej konstrukcji. Mogą one być wykonane z różnych materiałów, np. aluminium czy drewna. Ich grubość powinna być dostosowana do rodzaju wypełnienia gabionów. Zaletą tego typu ogrodzeń będzie bardzo prosty montaż.

Do tworzenia koszy ogrodzeniowych wykorzystuje się wąskie gabiony (od 10 do 20 cm szerokości) o całkiem sporej wysokości, mogącej sięgać ponad 2 metry w górę. Zazwyczaj będzie to 2,4 m. Zaletą tego typu koszy jest możliwość wykorzystania ich w nawet bardzo ograniczonej przestrzeni. Dlatego są one szczególnie popularne wśród właścicieli działek o niewielkim metrażu.

Podmurówki

Niekoniecznie trzeba budować całe ogrodzenie z gabionów. Popularne jest bowiem także wykorzystywanie ich jako podmurówki pod ogrodzenia innego typu. Można je także wykorzystać do podmurowania schodów, a nawet do stworzenia elewacji domu. Do tego ostatniego zastosowania wykorzystuje się kosze o przynajmniej 30 cm szerokości, które mocowane są bardzo solidnie do ściany właściwej. Zbyt słabe przytwierdzenie mogłoby grozić uszkodzeniem całej konstrukcji przez wiatr. Sprawdza się to świetnie jako podparcie dla pnących roślin. Można więc tworzyć w ten sposób tzw. zielone ściany.

Gabiony pierwotnie wykorzystywano do umacniania skarp i brzegów rzek. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby wykorzystać je w podobnym celu w przydomowym ogrodzie. Można z powodzeniem tworzyć z nich murki oporowe do wzmacniania tarasów i naturalnych skarp występujących na działce. Zapewniają one doskonałą stabilność przy pełnej przepuszczalności wodnej.

Podsumowanie

Gabiony stanowią świetny materiał do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji ogrodowych. Dzięki ich wszechstronności można je wykorzystywać w niemal nieograniczonym stopniu, gdyż da się je dopasować do właściwie dowolnego stylu. Wszystko zależy od tego, co chce się osiągnąć i jaką ma się wizję swojego ogrodu.

Exit mobile version