Garnek żeliwny- inwestycja na lata

garnek żeliwny

garnek żeliwny- trwały sprzęt

Garnek to najważniejsze wyposażenie kuchni. Bez niego nie można funkcjonować w domu. Warto zastanowić, jakie potrawy i ile jedzenia gotujemy. Na tej podstawie dobiera się garnki pod względem materiału wykonania i objętości. Wyposażenie kuchenne wykonane z żeliwa to inwestycja na lata- posłuży jeszcze naszym dzieciom. Swoją wytrzymałość zawdzięcza wykonaniu z wysokowęglowych stóp żelaza i węgla, co sprawa, że można zapiekać je w piekarniku. Są odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania. Solidne garnki żeliwne cechują się większą wagą.

O wyposażenie tego typu należy dbać. Dlatego po każdym użyciu powinno się konserwować naczynia olejem i wycierać je do sucha. To wyjątkowe garnki, które nadają się nawet do pieczenia w piekarniku.

Na wszelkiego typu kuchenki

Garnki żeliwne to naczynia bardzo funkcjonalne, ponieważ znakomicie sprawdzają się indukcji, kuchence gazowej i w piekarniku. Są idealne do przygotowania mięs, dań jednogarnkowych jednogarnkowych, zapiekanych, ale również… chleba! Garnek żeliwny pozwala upiec doskonały chleb z miękką skórką o wybranym kształcie i z dobranych pod swoje potrzeby składników. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które z powodów zdrowotnych muszą stosować specjalne diety wykluczające kupne pieczywo. Duży wpływ na możliwość upieczenia zdrowego, domowego chleba ma grubość garnka, dzięki której garnki żeliwne nagrzewają się równomiernie i utrzymują ciepło na długo po wyłączeniu piekarnika.

Garnek żeliwny emaliowany

Produktem, który spełni oczekiwania szczególnie wymagających mistrzów kuchni jest garnek żeliwny emaliowany wewnątrz. Ma zalety, obok których obojętnie nie przejdzie nikt, dla kogo gotowanie jest przyjemnością: zapobiega przywieraniu resztek potraw i jest łatwy w czyszczeniu, Posiłek zachowuje wszystkie wartości odżywcze. Emaliowana powłoka o właściwościach kwasoodpornych i grube żeliwne ścianki sprawiają, że garnek jest „nie do zdarcia”.- będzie służył nawet dwóm pokoleniom. Warto wiedzieć że warstwa ochronna emaliowa może zmieniać swój kolor przy intensywnym użytkowaniu. Smak potraw wciąż pozostanie niezmienny, taki jaki chciał uzyskać kucharz. Równomierne nagrzewanie powierzchni garnka i utrzymywanie wysokiej temperatury przez długi czas przyczynia się do oszczędności energii/gazu.

Pierwsze użycie garnka żeliwnego

Aby garnek żeliwny służył długie lata potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Przed pierwszym użyciem trzeba go umyć, a następnie rozgrzać na kuchence lub w piekarniku. Po ostudzeniu garnka, nacieramy go olej lub innym tłuszczem. Na co dzień myjemy go gorącą wodą z odrobiną delikatnego detergentu, następnie porządnie osuszamy ściereczką lub ręcznikiem kuchennym i natłuszczamy. Należy go przechowywać w suchym, przewiewnym miejscu. Jeżeli naczynie nie jest emaliowane, to warto przetrzeć je olejem, co skutecznie zapobiegnie powstawaniu rdzy.

Do mięs i zup

Garnek żeliwny to świetny wybór dla osób lubiących zupy, zapiekanki i gulasze. Stosowane są nie tylko w domach, ale także w miejscach żywienia zbiorowego, np.: w restauracjach, szpitalach, czy szkolnych kuchniach. Osoby, które są właścicielami takiego garnka podkreślają, że przygotowane w nim posiłki nabierają wyjątkowego smaku, pozostają ciepłe, soczyste i cechują się pełnią smaku oraz aromatu.

Można ze 100 procentową pewnością powiedzieć, że garnek żeliwny to produkt uniwersalny, który spełni oczekiwania kucharzy i smakoszy. Szczególnie sprawdza się w rodzinach, gdzie domownicy często spóźniają się na obiad.

Exit mobile version