Gdzie urządzić i jak zagospodarować małą pralnię

gdzie urządzić pralnie

Dobrze urządzana pralnia, gdzie można nie tylko schować pralkę, lecz również trzymać brudne ubrania i suszyć bieliznę jest marzeniem niemal każdej Pani domu. To również praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu łazienka staje przede wszystkim miejscem relaksu i odpoczynku. Gdzie można urządzić takie miejsce i jak zagospodarować przestrzeń? Oto kilka podpowiedzi.

Pralka zajmująca dużą część łazienki nie stanowi eleganckiego widoku. Tym bardziej pojemniki na brudną bieliznę czy suszące się na sznurkach ubrania. Coraz częściej w nowo budowanych domach jednorodzinnych, czy szeregowych oddzielna pralnio-suszarnia jest planowana od początku. Jeśli jednak w Twoim domu, nie ma takiego pomieszczenia a marzysz o eleganckim pokoju kąpielowym oto kilka podpowiedzi gdzie i jak zagospodarować taki kącik.

 Pralnia na strychu 

Jeśli posiadasz dobrze zagospodarowane poddasze lub masz niewykorzystaną przestrzeń na pietrze pod skosami dachu bez trudu urządzisz tam wygodną przestrzeń do robienia prania. Przede wszystkim trzeba pomyśleć o odpowiednim przyłączu wody oraz odprowadzaniu ścieków. Jeśli na piętrze jest łazienka nie powinno stanowić to większego problemu. Kolejna kwestia to odpowiedni przewiew jeśli chcesz w tam wieszać pranie. Strych będzie wygodnym miejscem, szczególnie jeśli ma zamontowane okno. Pamiętaj jednak również, że musisz mieć do niego łatwy i wygodny dostęp, trudno chodzić z torbą pełną brudnej bielizny po wąskich i stromych schodach.

 

By wykorzystać niezagospodarowaną przestrzeń pod skosami możesz ustawić tam pralkę oraz przygotowane kosze na brudną bieliznę. Nie muszą być to typowe kosze, na półkach którymi zabudujesz wolną powierzchnię możesz ustawić plastikowe pudełka, osobne dla różnych kolorów bielizny. By ładnie zamaskować tą przestrzeń wystarczy wybrać pralkę do zabudowy i zainstalować wygodne drzwiczki. W takim miejscu powinny być również pod ręką potrzebne do prania proszki i płyny.

 Ustawienie pralki w piwnicy 

By przygotować pralnię w piwnicy pamiętaj, że musi być to czysta i dobrze dostępna przestrzeń, szczególnie jeśli masz dużą rodzinę i często robisz pranie. Tak jak w przypadku pralni na strychu musi być przygotowany dostęp do rur z wodą oraz ściekowych by można było w ogóle podłączyć pralkę. Warto zadbać również o przestrzeń wokół. Ściany powinny być otynkowane, by łatwo było przecierać gromadzący się na nich kurz lub pajęczyny. Przy pralce warto umieścić półki na detergenty. Jeśli jest to suche miejsce z dobrą cyrkulacją powietrza, warto również tam umieścić rozkładaną suszarkę do ubrań. Będziesz mógł wysuszyć tu rzeczy np. jesienią lub zimą, gdy na dworze nie będzie już to możliwe, ze względu na pogodę.

 

 Przekształcenie schowka na małą pralnię 

Często w naszych mieszkaniach mamy nieduże schowki, które zazwyczaj służą za spiżarnie lub rupieciarnię. Właśnie w takim miejscu można urządzić niedużą lecz poręczną, małą pralnie. Bez trudu zmieści się tam pralka powyżej której można umieścić półki na detergenty. Jeśli nie masz miejsca na ustawienie pojemników na brudną bieliznę dobrym pomysłem jest zawieszenie na wewnętrznej stronie drzwi worków na jasne i ciemne rzeczy. Jeśli nie ma w domu balkonu a nie chcesz mieć na środku pokoju suszących się rzeczy doskonałym rozwiązaniem będzie praktyczna suszarka do prania, która się zmieści ustawiona nad pralką.

 Niewidzialna pralnia w łazience 

Niedużą strefą na pralnię można również wydzielić nawet w nieco większej łazience. Niewielka zabudowa pomieści nie tylko pralkę, lecz również suszarkę czy płyny i środki do prania. Dzięki przesuwanym drzwiom całość będzie niewidoczna a na zamontowanych obok lub powyżej pralki półkach można umieścić również ręczniki, znajdzie się również miejsce na kosze na brudną bieliznę. By przygotować taki kącik pralniczy wystarczy wygospodarować przestrzeń mającą około 100 x 50 cm.

Exit mobile version