Grupy tulipanów – odmiany warte uwagi

grupy tulipanów

odmiany tulipanów

Tulipany wywołują same piękne skojarzenia, np.: z holenderskimi dywanami kwiatowymi, pięknymi bukietami na Dzień Kobiet i urodziny. Odmian tulipanów jest kilkadziesiąt tysięcy. Różnią się od siebie kolorem kwiatów, ich kształtem, okresem kwitnienia oraz wysokością. Tulipany należą do najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Są sadzone w ogrodach przydomowych i na działkach. Zdobią miejskie klomby i parki. Ponad 100 gatunków podzielonych jest na grupy tulipanów. Odmiany tej rośliny są liczone w dziesiątkach tysięcy.

Grupy tulipanów – ułatwienie klasyfikacji

Kwiaty, w grupie których powstają setki nowych gatunków, muszą być sklasyfikowane. Przy takiej ilości odmian jest to dość skomplikowane. Grupowanie gatunków tulipanów pokazuje ich ogromną różnorodność. Zachwycają bogactwem kształtów i kolorów. U poszczególnych odmian tulipanów kwiaty mogą być pojedyncze bądź pełne, dwu- lub wielobarwne. Na jednym pędzie może być jeden lub kilka kwiatów. Tulipany mogą mieć różną wysokość i okres kwitnienia. Jeśli posadzimy w ogrodzie odmiany z różnych grup tulipanów, to przez dłuższy czas (od marca do końca maja) nasz ogród będzie „toną w tulipanach”. Widok przepiękny, który potrafi zachwycić niejednego człowieka.

Wiosenny kwiat

Tulipany ze wszystkich grup cenione są za piękne kwiaty, które idealnie nadają się do wazonu jako „kwiaty cięte”. Nie wszystkie gatunki tulipanów wytrzymują niekorzystne warunki atmosferyczne. Polecane są do obsadzenia rabat, doniczek balkonowych i tarasowych. Niektóre odmiany nadają się także na skalniaki. Jednym z czynników branych pod uwagę przy tworzeniu grup tulipanów jest okres kwitnienia. Im wyższy numerek grupy, tym późniejsze kwitnienie. Poleca się łączenie różnych grup ze względu na moment pojawiania się kwiatów. Dzięki temu tulipany towarzyszą nam przez całą wiosnę. Obok tulipanów nie można przejść obojętnie- tworzą tak piękną rabatę, że nie można oderwać od niej oczu. Ogrodnicy mówią o tulipanach, że to „niekwestionowani królowie wiosny”. Trzeba przyznać, że w tym twierdzeniu jest dużo prawdy, ponieważ owe kwiaty kwitną w zasadzie przez całą wiosnę.

Jak powstawały odmiany tulipanów?

Zagłębiem tulipanów jest Holandia. Grupy tulipanów uprawiane w Europie oraz ich późniejsze mieszańce pochodzą od tulipanów przywiezionych z Turcji do Europy w XVI w. Tulipan od dawna był niezwykle cenioną rośliną ozdobną. Chwile chwały miały w Europie na przełomie XVI i XVII, kiedy to za cebulki niektórych odmian, płacono ogromne sumy. Holenderscy hodowcy wyspecjalizowali się w ich tworzeniu, uprawie i wprowadzaniu na rynki światowe. W poszczególnych latach moda na konkretne kolory i odmiany kwiatów podlegała światowym trendom. Już nie tylko klasyczne i proste w formie pojedyncze tulipany są w centrum zainteresowania konsumentów. Prawdziwą perełką są tulipany liliokrztałtne – miłośnicy kwiatów uwielbiają je względu na swoje czyste i intensywne barwy oraz elegancki pokrój kwiatu.

Kolorowe bogactwo tulipanów

Przypadek i niewiedza sprawiły, że najwyższe ceny osiągały tulipany chore. Konkretnie zarażone wirusem pstrości tulipana, który powoduje oryginalne przebarwienia na płatkach w postaci smug. W wyniku chorób kwiatów skończył się krótkotrwały boom na tulipany. Jednak po latach ich popularność wróciła, powstawały nowe odmiany, aż w końcu powstała konieczność poklasyfikowania ich w grupy tulipanów. Ceny tych roślin znacznie spadły, a kwiaty stały się dostępne dla miłośników cudownie wyglądającego wiosennego ogrodu.

Większość z dostępnych dzisiaj gatunków to mieszańce starych odmian. Wyhodowanie nowej odmiany to żmudny i wieloletni proces selekcji, którego celem jest uzyskanie roślinny odpornej na szkodniki, o najciekawszych kształtach i kolorach. W poszczególnych grupach tulipanów co roku pojawiają się nowości, ale nie wszystkie zyskują uznanie klientów. Piękno tych kwiatów, mimo upływu lat, a nawet wieków, pozostaje niezmienne.

Exit mobile version