Impregnat do drewna – na jaki się zdecydować?

Wielu z nas decyduje się wykorzystać na swoich posesjach drewniane konstrukcje. Różnego typu altany, płoty, czy domy cieszą oko o ile się o nie odpowiednio dba. Aby całość cieszyła się nienagannym wyglądem przez kilka lat, należy zainwestować w ochronę drewna. Tutaj z pomocą przychodzą nam producenci impregnatów.

Jaki jednak wybrać?

Każda z grup, różni się składem chemicznym. I tak, wyróżnić możemy impregnaty barwiące, na bazie oleju, wodorozcieńczalne i rozcieńczalnikowe oraz solne. Przybliżmy sobie co nieco informacji o każdym z nich.

Na pierwszy ogień idzie grupa impregnatów barwiących. Mają one właściwości owado i grzybobójcze. Nie jest to jednak cecha wyróżniająca, ponieważ każdy tego typu produkt, niezależnie od grupy, cechuje się tym samym. Zawierają one spoiwa, bazujące na żywicach alkidowych, bądź akrylowych. Są to dwie grupy, które poznacie niżej. Ostatnią cechą jest pigment. Barwi on powierzchnię drewna, wydobywając jego naturalna strukturę. Całość zyskuje niesamowity wygląd. Taki produkt najlepiej zastosować na miejsca uprzednio zeszlifowane. Nie należy robić tego po impregnowaniu, ponieważ może zostać zatarty rysunek drewna.

Kolejny rodzaj to impregnat na bazie oleju. Tego typu produkt stosuje się w celach konserwacji mebli ogrodowych, altan itp., które narażone są na bezpośrednie oddziaływania zewnętrzne. Cechami szczególnymi są w tym przypadku składniki odtrącające wodę. Wnikają one również w podłoże, nadając tym samym nowy wygląd surowca, jednocześnie czyniąc go odpornym na pęknięcia, zabrudzenia oraz rozsychanie. Taki preparat najlepiej stosować co roku. Przed nałożeniem na powierzchnię dobrze jest przetrzeć ją benzyną lakierniczą. Pochodną olejowych impregnatów są lakierobejce. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się te, na bazie wosku. Dzięki niemu nadają surowcowi elastyczność oraz chronią przed promieniami słonecznymi i H2O.

Impregnaty wodorozcieńczalne są uniwersalne. Stanowią przez to ochronę podstawową drewna. W niektórych przypadkach stosuje się je na impregnaty solne. Ich cechami szczególnymi są brak wydzielających się drażniących zapachów oraz ich szybkie wysychanie. Nie należy stosować ich na stare drewno. Konstrukcja na bazie wody może spowodować pękanie materiału.

Teraz kolej na preparaty rozcieńczalnikowe. Sprawdzą się one doskonale w przypadku zabezpieczania drewna na zewnątrz. Wewnątrz, nie zwykło się ich stosowania, ze względu na drażniący zapach. Nakłada się je pędzlem. Powierzchnia nie musi być strugana. Całość odporna jest na promienie słoneczne oraz ultrafioletowe. Surowce pokryte preparatem rozcieńczalnikowym nie przyswoją również nadmiernych ilości wody.

Ostatnim produktem jest impregnat solny. Stosuje się je przeważnie na konstrukcje drewniane więźb dachowych itp. Producent sprzedaje tego typu chemię w postaci proszków. Na opakowaniu zawarte są informacje, w jakich proporcjach przygotować roztwór. Nakłada się go na drewno natryskowo, bądź mocząc je w impregnacie. Materiały zaimpregnowane mają odcień szaro-, ciemnozielony albo bladoniebieski. Minusem tego produktu jest jego zmywalność. Jeśli dach planujemy pokryć blachą, lepiej nie stosować tego impregnatu, ponieważ sól może wywołać korozję.

Na zakończenie podsumujmy jaki impregnat wybrać. Jeśli chcemy zabezpieczyć powierzchnię wewnątrz domu  wybierzmy impregnat wodno rozcieńczalnikowy. Konstrukcja dachu, w przypadku kiedy nie będzie on kryty blachą, zastosuj produkt solny. Zewnętrzne elementy na przykład płoty czy altany, sprawdzi się preparat barwiący oraz rozcieńczalnikowy.

Exit mobile version