Inspiracja Skandynawią

Urządzenie mieszkania to wyzwanie. Wnętrze musi być funkcjonalne, odpowiadające potrzebom rodziny i jednocześnie ładnie wyglądać. Liczy się również aspekt ekonomiczny- części wyposażenia nie powinny być zbyt drogie. Powyższe wytyczne spełnia styl skandynawski.

 Urok prostoty 

Wnętrza, w których jest za dużo kolorów, dodatków, mebli męczą i nie ułatwiają regeneracji po ciężkim dniu. Mózg musi odebrać zbyt wiele bodźców. Dlatego też popularność zyskują wnętrza minimalistyczne, a jednocześnie funkcjonalne. Prostota ma swój urok. Nie poddaje się modowym trendom, nie wymaga częstych zmian i ostrożnego dobierania elementów.

W stylu skandynawskim najważniejsze jest to, że meble wykonane są z naturalnych materiałów. Dominuje jasna kolorystyka, która optycznie powiększa pomieszczenie. Taki styl doskonale sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach.

 Użytkowość 

Cechą stylu skandynawskiego jest jego użyteczność. Tutaj nie są akceptowane zbędne elementy, z których domownicy nie korzystają, a przedmioty jedynie zbierają kurz. Jeden mebel spełnia kilka funkcji. Dość często zdarza się, ze meble przerabiane są przez domowników, co podkreśla charakter mieszkańców i dostosowuje przedmioty do aktualnych potrzeb. Wśród mebli wypoczynkowych niekwestionowaną królową jest duża i wygodna sofa, w naturalnych odcieniach

, czasem pokryta lnem. Użycie wyłącznie naturalnych materiałów podkreśla prostotę, związek z przyrodą i jest korzystne dla zdrowia. Istotnym elementem wyposażenia pokoju w stylu skandynawskim jest regał. Obowiązkowo z jasnego drewna, ewentualnie z białymi półkami. Stylizację pokoju dopełniają: fotel i stół, który musi być duży, drewniany. Blat stołu może być pokryty bezbarwnym lakierem. Stołu nie pokrywa się żadnymi obrusami, czy serwetkami. Nogi stołu są proste, ewentualnie zwężane ku dołowi. Powinny być drewniane, choć dopuszczalne są także metalowe.

 Dobra jakość 

Współcześnie kraje skandynawskie kojarzą się z dobrobytem i dużo większymi niż w Polsce zarobkami. Historia tych państw pamięta czasy, kiedy o dobrej kondycji gospodarki można było jedynie marzyć. Warto wspomnieć, że styl skandynawski nie jest wynalazkiem ostatnich lat. Powstał na przełomie XIX i XX wieku, w czasach, kiedy gospodarki: Danii, Szwecji, Finlandii, Islandii i Norwegii daleka była od bogactwa. Dlatego też od początku przywiązywano wagę do jakości produktów i ich długiego okresu użytkowania. Zamiłowania do najwyższej jakości pozostało do dnia dzisiejszego, co zresztą cenią mieszkańcy krajów skandynawskich i innych krajów europejskich. Klienci z całej Europy chętnie kupują meble skandynawskie. W Polsce znana jest Ikea i Jysk. Polacy również pokochali meble skandynawskie za dobrą jakość, urokliwą prostotę, użyteczność i długi okres użytkowania.

 Kolorystyka 

Styl skandynawski to uwielbienie światła, co jest głównie związane z warunkami klimatycznymi krajów skandynawski, w których dni słonecznych nie ma zbyt wiele. Charakterystyczną cechą stylu jest brak zasłon i firan w oknach. Dla zasłonięcia i ochrony prywatności stosowane są żaluzje i rolety z płótna. W ciągu dnia są odsłonięte, aby do domu wpadało jak najwięcej światła. Kolorystycznie dominuje: biel, szarości, ecru, odcienie błękitu, a nawet wrzosu. Popularne jest łączenie dwóch kolorów, np.: bieli z szarością. Mocniejsze kolory mogą wystąpić jedynie jako pojedyncze dodatki. Do stylu skandynawskiego pasują kolorowe i wzorzyste poduszki, okrągłe lampy i świece. Światło powinno mieć ciepłą barwę.

Podłoga powinna być drewniana. Najpopularniejsze gatunki drzewa to: buk, olcha oraz egzotyczne gatunki, takie jak iroko, tek czy doussie i modrzew syberyjski. Deski mają naturalną, jasną barwę, wyraźnie widać na nich słoje, Spotyka się podłogi z trawy morskiej, juty, włókna kokosowego i sizalu.

Styl skandynawski jest idealny dla osób ceniących prostotę i mających ekologiczne nastawienie do życia. Jest to sposób urządzania wnętrz, który nie podąża za nowymi trendami, a więc doskonały dla osób oszczędnych, które nie planują częstej wymiany mebli.

Exit mobile version