Inspiracja starożytnym wnętrzem

W urządzaniu wnętrz najważniejsza jest kreatywność i ciągłe poszukiwanie źródeł inspiracji. Mogą nimi być epoki historyczne, tradycje krajów lub regionów, natura i sztuka. Wzorce przekazywane z pokolenia na pokolenie, trochę odświeżone, dostosowane do potrzeb współczesności znakomicie współgrają ze współczesnym stylem. Przykładem naturalnego materiały, którego możliwości aranżacyjne ponownie dostrzeżono jest trawertyn. Jego pięknem zachwycali się już mieszkańcy starożytnego Rzymu. Tradycja i historia połączone z nowoczesną technologią produkcji dały znakomity efekt, który wzbudza uznanie u profesjonalistów, jak i indywidualnych użytkowników.

 Czym jest trawertyn? 

To naturalny kamień, który w zależności od miejsca wydobycia może mieć barwy od kremowej i jasnobeżowej, poprzez żółtą, brązową, aż do pomarańczowej. Są to fantastyczne kolory, jeżeli chodzi o urządzanie wnętrz, które znakomicie sprawdzą się w każdym stylu i dają spore możliwości aranżacyjne. Zaletą tego kamienia jest, że produkty nawet wykonane z tej samej partii materiału mogą się różnić odcieniem oraz wzorem, co pozwala na stworzenie niebanalnego wnętrza.

Z trawertynu produkowane są: płytki, blaty i forniry kamienne. W zależności od rodzaju trawertynu powierzchnia wyprodukowanych z niego przedmiotów może mieć różną strukturę. Z trawertynu uszpachlowanego i szlifowanego uzyskuje się materiał z wypełnionymi porami lub i satynową powierzchnią. Przedmioty wykonane z trawertynu dłutowanego będą miały powierzchnię krawędziami postarzanymi za pomocą młotkowania.

Rodzaje trawertynu ze względu na sposób cięcia

Biorąc pod uwagę sposób cięcia trawertynu wyróżnia się dwa rodzaje tej skały: trawertyn crosscut (z jednolitą strukturą) oraz trawertyn veincut (w pasy, z widocznym przekrojem warstw skały). Pierwszy z nich powstaje podczas cięcia bloków kamienia w poprzek żył skalnych, a drugi – przy cięciu wzdłuż nich. Veincut jest bardziej popularny. Jest to materiał drogi, ale szybko zdobywający uznanie wśród klientów.

 Sztuczne imitacje 

Trawertyn wzbudza zainteresowanie ze względu na swój wygląd i piękną kolorystkę. Nic dziwnego, że chętniej sięgają po płytki wykonane z tej skały. Mając na względzie popularność trawertynu producenci oferują wyroby ze sztucznego trawertynu. Jest to tańszy, a materiały wykończeniowe równie dobrze prezentują się we wnętrzach. Produkowane są z niego nawet wanny, czy tynki kamienne.

 Zastosowanie naturalnego trawertynu 

Płytki z naturalnej skały stosuje się na podłodze i ścianach. Produkowane są one przeważnie z grubościach 10, 12, 15, 20 oraz nawet 30 milimetrów. Do wnętrz mieszkalnych i biurowych polecane są płytki o grubości 12-15 milimetrów. W większości przypadków nie wymagają one fugowania, co oznacza mniej pracy przy montażu i uzyskanie jednolitej, gładkiej powierzchni. Jedynie przy zainstalowanym ogrzewaniu podłogowym konieczne jest zastosowanie elastycznej fugi między płytami z trawertynu naturalnego. Odpowiednio zaimpregnowane mogą być stosowane w praktycznie każdym pomieszczeniu: od salonu, przedpokoju czy kuchni, po łazienki (również pod prysznicem). Znakomicie sprawdzają się także w miejscach użyteczności publicznej takich jak: baseny, saunach.

 Zastosowanie imitacji trawertynu 

Stosowanie płytek imitujących trawertyn nie daje tak wspaniałych efektów jak produktów z naturalnego kamienia. Przy dużych powierzchniach nie wyglądają naturalnie. Sprawdzają się w salonie, w kuchni, łazience i przedpokoju. Nie za bardzo nadają się do miejsc użyteczności publicznej.

Inne zastosowania trawertynu

Oprócz płytek podłogowych omawianą skałę wykorzystuje się do produkcji stopni schodów, parapetów, wanien i umywalek. Fornirem trawertynowym czy wielkoformatowymi płytami z trawertynu można ozdobić obudowę kominka, wyspę kuchenną czy przestrzeń nadblatową w kuchni. Trawertyn wykorzystuje się także do wytwarzania dekoracji, np.: rzeźb i blatów stołów. Jest to materiał odporny na szorowanie i wilgoć, a przy tym niezwykle elegancki.

Exit mobile version