Instalacja elektryczna w drewnianym budynku – cz.1

Tak jak dom murowany różni się od drewnianego, tak samo sprawa wygląda z elektryką w podanych przykładach. Głównym założeniem takiej instalacji jest bezpieczeństwo i niezawodność. Aby tak było, prace zostawmy doświadczonej i wykwalifikowanej osobie.

W czasach kiedy domy z drewna były wszędzie, wszystkie kable prowadzono w wersji natynkowej. Wynikało to z technologii, w jakiej budynki powstawały. Całość rozwiązania była prosta i bezpieczna, chociaż żaden przepis nie narzucał nam tego sposobu. Obecnie posiadacze domów drewnianych, nie muszą zgadzać się na taki rodzaj instalacji. Z racji tego, iż technika poszła do przodu, nie życzą oni sobie widoku kabli. Zasada stosowana także w przypadku budynków murowanych. Nie oznacza to jednak, że jeśli zasada jest taka sama, to i trudność będzie identyczna. Sprawa ukrycia instalacji w drewnie jest znacznie trudniejsza.

Zabierzmy się zatem za realizację projektu. Najprościej będzie miał instalator, ponieważ zaczyna on swoje prace na etapie wznoszenia ścian. Człowiek na tym stanowisku, poradzi sobie z ukryciem kabli w pustych przestrzeniach, bądź ścianach działowych, po uprzednim zapoznaniu się z projektem budowlanym. Ostatnim zadaniem instalatora jest przygotowanie przepustów, którymi przewody znajdą się po drugiej stronie ściany. Ważne jest, by elektryk wiedział, która przestrzeń zostanie pokryta materiałem termoizolacyjnym, a która nie. W typ przypadku również należy zapoznać się z projektem, aby móc podołać napotkanej przeszkodzie. Taką może być na przykład konieczność położenia przewodów w innym miejscu, niż było to przewidziane. Plan podpowie nam zatem, czy w danym miejscu nie leży już inna instalacja, którą w momencie prowadzenia drugiej mielibyśmy okazję uszkodzić.

Elektryk to jedna z najważniejszych osób na placu budowy. Powinien pojawić się na nim od samego początku. Wtedy, jego uwagę przykuć powinien proces tworzenia uziomu fundamentowego. Oprócz tego, musi prowadzić protokoły, w których znajdą się fotografie z widniejącymi miejscami prowadzenia przewodów. Podczas kończenia prac, powinien schodzić także jako jeden z ostatnich. Powinno tak być, aby w dokumentacji oddawanej inwestorowi, nie zabrakło żadnego szczegółu.

Tak jak dom murowany różni się od drewnianego, tak samo sprawa wygląda z elektryką w podanych przykładach. Głównym założeniem takiej instalacji jest bezpieczeństwo i niezawodność. Aby tak było, prace zostawmy doświadczonej i wykwalifikowanej osobie.

becnie posiadacze domów drewnianych, nie muszą zgadzać się na taki rodzaj instalacji.

Exit mobile version