Inteligentne technologie

W mediach, prasie, internecie coraz częściej pojawia się hasło „inteligentny dom”. Co to oznacza i na czym polega idea inteligentnego domu?

Najprościej mówiąc inteligencja budynku polega na wykorzystaniu systemu czujników, detektorów oraz różnego rodzaju instalacji w celu sprawnego zarządzania urządzeniami wewnątrz i na zewnątrz budynku.  Zastosowane rozwiązania pozwalają mieszkańcom sterować m. in. oświetleniem, temperaturą, nasłonecznieniem, wilgotnością powietrza, bezpieczeństwem czy sprzętami audio nie tylko z domu, ale właściwie z każdego dowolnego miejsca na świecie – zdalnie, za pomocą pilota, komputera, telefonu czy internetu.

Inteligentna technologia gwarantująca codzienny komfort polega na zintegrowaniu funkcjonowania poszczególnych sprzętów w domu, tak, by jeszcze lepiej służyły mieszkańcom. Inteligentny dom to nie tylko wygoda i funkcjonalność to również sposób na obniżenie rachunków oraz troska o środowisko.

Spośród wielu dostępnych na rynku systemów, teleinformatycznych, elektronicznych i z zakresu automatyki najbardziej popularne są:

 Systemy sterowania oświetleniem 

Możliwość  sterowania oświetleniem z dowolnego miejsca w domu, w dodatku bez konieczności kucia ścian, to atrakcyjna propozycja. System pozwala na włączanie jednej lampy z różnych części domu lub sterowanie różnego rodzaju oświetleniem z jednego miejsca.

 Systemy sterowania nasłonecznieniem 

Automatyczna, zdalna kontrola dostępu światła słonecznego do wnętrza pozwala na podnoszenie i opuszczanie rolet, żaluzji, markiz, a nawet zasłon. To duża wygoda szczególnie w momencie, kiedy mieszkańcy wieczorem oglądają film, rankiem lubią poleniuchować w łóżku lub chcieliby, aby codziennie o określonej porze urządzenia okienne automatycznie się podnosiły lub opuszczały.

 Systemy wyczuwania tlenku węgla 

Czad nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Chcąc uchronić swoją rodzinę przed tragicznymi skutkami niekontrolowanej i nieprzewidzianej emisji tlenku węgla warto zainstalować czujniki, które w porę zaalarmują o niebezpieczeństwie.

 Systemy sterowania temperaturą 

Klimatyzacja, wentylacja, wilgotność powietrza, optymalna temperatura we wnętrzu – wszystkie wpływają na komfort codziennego życia. Wystarczy zaprogramować urządzenie, by ogrzewanie wyłączało się, kiedy mieszkańców nie ma w domu, a wilgotność powietrza wzrastała w nocy gwarantując lepszy sen domownikom. Wykorzystanie inteligentnych systemów, poza wygodą ma również inną zaletę – oszczędność energii, a co za tym idzie również obniżenie rachunków.

To tylko niektóre inteligentne systemy, które można wykorzystać we własnym domu, by poprawić jakość codziennego życia i funkcjonowania.

Z oferty dostępnej na rynku można wybrać jeszcze wiele niezwykle użytecznych urządzeń zintegrowanego sterowania – dzięki monitoringowi mieszkańcy już nigdy nie będą zastanawiali się czy wyłączyli kuchenkę gazową lub żelazko, dzięki ochronie antywłamaniowej mogą mieć pewność, że ich dom jest zabezpieczony przed złodziejami,  dzięki możliwości sterowania sprzętem audio mogą wygodnie siedząc na kanapie włączać sprzęt muzyczny czy sterować nim z dowolnego miejsca w domu. Wystarczy jeden panel sterowania, jeden uniwersalny pilot, jedno kliknięcie, by żyć wygodniej, bezpieczniej i oszczędniej.

źródło zdjęć: loxone.com, daistechnologies.com, sttech.com.vn, salonmeblowy.net.pl

Exit mobile version