Jak chronić drewniane elementy na zewnątrz i elewacji budynku?

impregnacja drewna na tarasie

Znajdujące się na zewnątrz drewniane elementy – meble ogrodowe, deski, stropy, części należące do elewacji budynku, tarasu czy balkonu – wymagają regularnej pielęgnacji i ochrony. Zastosowanie odpowiednich środków pozwoli przedłużyć ich trwałość, a także poprawić ich walory estetyczne.

 Podstawy pielęgnacji drewna 

Drewno jest materiałem pochodzenia naturalnego – w przypadku kontaktu z wodą ulega biokrokorozji i gnije. Żeby zapobiec niszczeniu tego materiału, wystarczy znać kilka podstawowych zasad jego pielęgnacji. Już na etapie zakupu warto podjąć dobrą decyzję – istnieją gatunki drewna, które są twarde i bardziej odporne na wilgoć i niż inne. Należą do nich m.in. dąb, buk, merbau, modrzew. Będą doskonałym materiałem na przykład na meble ogrodowe lub inne elementy montowane na zewnątrz: fasadowe, elewacyjne itp.

Równie istotny jest stan drewna – surowy lub zabezpieczony ochronną warstwą (farby, oleju czy impregnatu). Najczęściej producenci drewnianych elementów i mebli zabezpieczają produkty przy pomocy odpowiednich środków, jednak zabiegi pielęgnacyjno-konserwujące należy regularnie powtarzać (np. co roku na wiosnę), bo ochronna warstewka na drewnie się ściera.

Podstawowym zabiegiem zabezpieczającym drewno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych jest impregnacja. Polega ona na nasyceniu drewna preparatem zawierającym żywicę, wosk i inne środki, których zadaniem jest ochrona jego powierzchni przed wilgocią, pleśnią, owadami i innymi zagrożeniami.

Impregnaty do drewna na zewnątrz to środki, które stosuje się zarówno na etapie budowy drewnianych obiektów (np. domków, jachtów, łodzi, drzwi, ram okiennych i innych), jak również podczas prac konserwacyjnych. Jak najlepsze dopasowanie tych środków jest istotne – ważne, by do drewnianych elementów na zewnątrz używać wyłącznie produktów rekomendowanych do takich warunków (są to kolekcje oznaczone outdoor).

 Jakie środki do pielęgnacji drewna wybrać? 

Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych środków, chroniących drewniane powierzchnie znajdujące się na zewnątrz. Co wybrać z tak szerokiej oferty i jakimi kryteriami się kierować podczas zakupu? Warto postawić na asortyment marek, które dbają o ekologię, a ich środki zawierają w swoim składzie naturalne składniki.  Kolejnym istotnym kryterium jest zapach. Niektóre firmy oferują preparaty o lekko wyczuwalnym zapachu. Przykładem takiej marki jest skandynawski producent produktów do drewna Snekkar. Kolekcja tej firmy jest kompleksowa, bo zawiera zarówno środki do użytku indoor, jak i outdoor. Dzięki temu u jednego producenta można znaleźć wszystko do wnętrz i ochrony drewna znajdującego się na zewnątrz. Ostatnie kryterium to jakość – warto sięgać po produkty profesjonalne (często równocześnie ekologiczne) – ich cena jest wyższa niż środków dostępnych w supermarkecie, ale poziom skuteczności nieporównywalny.

 Czym chronić drewniane elementy na zewnątrz? 

Zabiegi chroniące drewniane elementy przed zniszczeniem można podzielić na 3 etapy: gruntowne czyszczenie, przygotowanie drewna oraz zabezpieczenie i renowacja. Do każdego etapu rekomendowane jest użycie innych profesjonalnych środków rekomendowanej marki Snekkar.

Produkty do gruntownego mycia dzielą się na środki do czyszczenia dużych drewnianych powierzchni (altan, tarasów) oraz preparaty do czyszczenia mebli ogrodowych (w wygodnej formie spray’u). Są one przeznaczone do europejskich i egzotycznych gatunków drewna oraz różnego rodzaju powierzchni: surowych, woskowanych i olejowanych. Gruntowne czyszczenie to wstęp do dalszych zabiegów pielęgnująco-konserwujących. Przed gruntowaniem i olejowaniem drewniane elementy należy bardzo dokładnie wyczyścić.

Do przygotowania drewna można sięgnąć na przykład po olej do gruntowania. Taki preparat służy przede wszystkim do zwiększenia trwałości drewna i zabezpieczenia go przed wilgocią, pleśnią i grzybem. Do zabezpieczenia i renowacji warto sięgnąć po olej lub impregnat. Cele zastosowania takich środków są dwa: odświeżenie wyglądu drewnianej powierzchni lub jej renowacja. Osobną kategorię produktową stanowią preparaty do pierwszego zabezpieczenia drewna na zewnątrz – ich stosowanie jest zalecane przed zamontowaniem na zewnątrz drewnianych elementów, a następnie regularnie (np. co roku na wiosnę), w celu utrwalenia zabezpieczającego efektu.

Artykuł powstał przy współpracy z VerdeAvis.pl – sklepem oferującym profesjonalne środki czyszczące i pielęgnujące.

Exit mobile version