Jak efektywnie wykonać montaż ogrodzenia?

montaż ogrodzenia

Statystyki dotyczące upodobań mieszkaniowych Polaków wyraźnie pokazują, że w ostatnich latach odwracamy się od mieszkań w centrum na rzecz własnych domów lub szeregówek na obrzeżach miast.

Wynika to nie tylko z dostępnej większej przestrzeni mieszkaniowej, ale również z dostępności do własnego ogródka i własnej, wydzielonej przestrzeni, w której można odpocząć po ciężkim tygodniu pracy. W jaki jednak sposób ogrodzić naszą własność? Czy samodzielny montaż ogrodzenia metalowego jest wykonalny i czy jest dobrym pomysłem?

Jeszcze kilka lat temu na rynku ogrodzeń królowały ogrodzenia drewniane lub po prostu wykonywane z metalowej siatki. Należy jednak podkreślić, że ogrodzenia z metalowej siatki nie były ani trwałe, ani zbyt estetyczne – wyglądały raczej jak ogrodzenia tymczasowe wykorzystywane na placach budowy. W przypadku ogrodzeń drewnianych sprawa jest bardziej skomplikowana. Ze względu na nasze warunki klimatyczno-pogodowe, w Polsce nie poleca się wykorzystywania tego rodzaju materiału na ogrodzenia zewnętrzne, a to narażone na zmienność warunków atmosferycznych. Jeżeli nie będziemy systematycznie impregnować ogrodzenia drewnianego, to już po kilku latach może ono przestać pełnić swoją funkcję.

 Ogrodzenia metalowe – najlepszy wybór? 

Najlepszym wyborem są ogrodzenia metalowe w postaci gotowych paneli. Mogą to być zarówno przęsła wykonane na kształt siatki z drutu (w cenie od około 60 złotych za przęsło), jak również przęsła droższe, ale efektowniejsze, wykonane z bardziej artystycznie (od około 150 złotych za przęsło). Jednocześnie dobre ogrodzenie metalowe powinno być polakierowane proszkowo lub przynajmniej podane galwanizacji skutkującej warstwą ocynku chroniącego przed rdzą. Jeżeli tylko podczas montażu lub późniejszego użytkowania ogrodzenia nie uszkodzimy warstwy zewnętrznej na przęśle metalowym, będzie nam służyło przez długie lata bez utraty swojej estetyki.

 Czy montować samodzielnie? 

Kluczowym pytaniem w przypadku montażu ogrodzenia metalowego jest pytanie o samodzielną możliwość montażu. Wbrew pozorom nie jest to trudne i przy odrobinie zdolności manualnych z powodzeniem można zaoszczędzić kilka złotych na ekipie budowlanej. Warto pamiętać jednak o tym, że przęsła metalowe są dość ciężkie i dla bezpieczeństwa (zarówno własnego, jak i samych przęseł) lepiej wykonywać całą pracę w dwie osoby. Jednocześnie przed przystąpieniem do montażu warto sprawdzić ilość elementów otrzymanych wraz z zakupem ogrodzenia – każde przęsło powinno być dostarczone wraz z kompletem akcesoriów montażowych.

Przed montażem

Przed wykonaniem montażu ogrodzenia stalowego musimy wykonać jego fundament. Co prawda często można spotkać się z rozwiązaniami opierającymi się jedynie na wbijaniu słupków przy pomocy specjalnych kotwy w ziemię, to jednak nie jest to rozwiązanie polecane ze względu na niską trwałość (zwłaszcza przy długich odcinkach).

 Montaż ogrodzenia metalowego podzielić można na pięć prostych kroków: 

1) Pomiar – musimy dokładnie wymierzyć miejsce, w którym nasze ogrodzenie ma się znaleźć. Przeważnie będzie to granica naszej działki. Jeżeli zamontujemy ogrodzenie zbyt blisko, to stracimy część własnej działki, jeżeli za daleko, to nasi sąsiedzi mogą mieć do nas uzasadnione roszczenia. Najprościej mierzyć od krawędzi stałych elementów, jak drzew czy budynku, zgodnie z posiadanymi planami.

2) Usytuowanie słupków ogrodzenia – krokiem drugim powinno być zaznaczenie przy pomocy niewielkich palików miejsc montażowych słupków ogrodzenia. Najprościej odmierzyć odległość pomiędzy dwoma słupkami na jednym przęśle ogrodzeniowym i w terenie posługiwać się już tylko miarką. Należy pamiętać, że brama wjazdowa i furtka mają inną szerokość!

3) Wykopanie fundamentu – jeżeli mamy dostęp do minikoparki to jej wykorzystanie ułatwi nam pracę. Jeżeli jednak chcemy wykonać prace samodzielnie, to przy pomocy zwykłej łopaty również damy radę. Na całej długości ogrodzenia musimy wykopać rów o szerokości i głębokości około 20 centymetrów, zaś w miejscu mocowania słupków ogrodzeniowych – o głębokości około 40-50 centymetrów. Następnie tak wykopany rów należy oszalunkować około 10 centymetrów powyżej powierzchni ziemi.

4) Wykonanie fundamentu. W tak wykonany wykop wstawiamy słupki ogrodzeniowe pamiętając o zachowaniu pomiędzy nimi odpowiedniej odległości i zalewamy fundament mieszanką betonu (do kupienia w każdym markecie budowlanym lub możemy zamówić gotowy beton, który zostanie nam przywieziony na miejscu budowy i montażu ogrodzenia – będzie on jednak droższy niż ten, który wykonanym samodzielnie).

5) Montaż przęseł, bram i furtek – po przygotowaniu fundamentu dajemy mu wyschnąć przez przynajmniej dwa tygodnie systematycznie polewając go wodą. Następnie przystępujemy do montażu przęseł przy pomocy odpowiedniego zestawu montażowego. W większości przypadków mocowanie przęsła do słupka ogranicza się do 2-3 śrub, które należy dokręcić najpierw z wyczuciem, a po skończeniu całego ogrodzenia dokręcić je mocniej zrywając nakrętkę i zabezpieczając nasz płot przed jego rozkręceniem i ewentualną kradzieżą (w przypadku najtańszych przęseł nakrętki nie są jednak zrywalne (warto zwrócić na to uwagę).

 Montaż bram i furtek 

Wbrew pozorom montaż bram i furtek nie różni się niczym od montażu przęseł – również należy zamontować je przy pomocy otrzymanego zestawu akcesoriów do przygotowanych wcześniej słupków ogrodzeniowych. Jedyna różnica może nastąpić w przypadku chęci montażu bramy przesuwnej – mocujemy ją do słupka oraz do ziemi (prowadnica, która pozwoli na przemieszczanie się bramy w prawo lub w lewo). Należy zawsze jednak bezwzględnie pamiętać o stronie, w którą dana brama lub furtka mają się otwierać – zawsze patrzymy na ogrodzenie od strony ulicy, a nie od strony domu.

Podsumowując, samodzielny montaż ogrodzenia metalowego nie powinien sprawiać żadnych trudności nawet dla osoby, która nie ma w tej dziedzinie żadnego doświadczenia. Najważniejsza jest jednak dokładność przy pomiarze odległości pomiędzy kolejnymi słupkami.

Artykuł powstał przy udziale firmy Hammerman, wykonującej montaż ogrodzeń w Poznaniu – https://www.hammerman-tech.pl/

Exit mobile version