Jak ogrzać dom? Najpopularniejsze technologie grzewcze

ogrzewanie domu

Czym ogrzewać dom? Gaz, prąd, ekogroszek, energia słoneczna – możliwości jest wiele. Którą wybrać? Każda ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym technologiom grzewczym.

Ogrzewanie domu to kwestia, którą warto dokładnie przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy. To, jakie rozwiązanie wybierzesz, ma ogromny wpływ nie tylko na komfort mieszkańców, ale także na domowy budżet. Ze względów ekonomicznych najczęściej wybieraną metodą ogrzewania są kotły na paliwo stałe: węgiel, ekogroszek czy drewno. Ze względu na popularność tego rozwiązania koszty zakupu i instalacji są dużo niższe niż w przypadku paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Źle użytkowane kotły są jednak bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego, a co za tym idzie – dla ludzi. Spalanie paliwa niskiej jakości jest jedną z głównych przyczyn smogu – dlatego jeżeli zdecydujesz się na kocioł opalany paliwem stałym, powinieneś zadbać o to, by opał, którego używasz, spełniał wszystkie normy.

Węgiel i ekogroszek

Najpopularniejszym paliwem stałym jest węgiel kamienny. Jest to opał powszechnie dostępny i tani – koszt uzyskania 1 kWh to około 0,20 zł. Coraz popularniejszym paliwem staje się także ekogroszek, czyli odpowiednio przetworzony węgiel kamienny. Wysokiej jakości ekogroszek cechuje się niską wilgotnością i wysoką kalorycznością – dzięki temu w efekcie spalania powstaje dużo energii cieplnej i niewiele popiołu. Dzięki temu jest to opał wydajny, ekonomiczny, a przy tym wygodny w użyciu. Co ważne, to paliwo w porównaniu do zwykłego węgla zawiera mniej szkodliwych dla środowiska związków siarki, które odpowiedzialne są za powstawanie kwaśnych deszczy. Wysokiej jakości ekogroszek workowany dostępny jest w ofercie sklepu internetowego najlepszyekogroszek.pl.

Ogrzewanie gazowe i elektryczne

Ogrzewanie domu gazem ziemnym z sieci jest rozwiązaniem nieco droższym (koszt uzyskania 1 kWh to ok. 0,25 zł), ale jednocześnie niezwykle praktycznym. Kotły gazowe są w pełni bezobsługowe – w przypadku kotłów na paliwo stałe użytkownik musi pamiętać o odpowiedniej konserwacji (m.in. o regularnym usuwaniu gromadzącego się popiołu). Istotną zaletą jest także to, że kotły gazowe zajmują niewiele miejsca – bez problemu zmieszczą się w kuchni czy w łazience. Znika więc konieczność wydzielania kotłowni. Możliwość ogrzewania domu gazem jest jednak uzależniona od tego, czy w danej okolicy istnieje odpowiednia infrastruktura przesyłowa. Z kolei ogrzewanie prądem sprawdzi się tylko w nowych, energooszczędnych domach. Technologia jest prosta w instalacji i użytkowaniu, odstraszająca może być jednak jej cena (ok. 0,60 zł za kWh).

Ogrzewanie fotowoltaiczne

Wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania domu jest rozwiązaniem ekologicznym i w pewnym sensie „darmowym”. Za energię słoneczną nie trzeba płacić, wysokie są jednak początkowe koszty zakupu i montażu paneli słonecznych. Ze względu na klimat panujący w naszym kraju ogrzewanie fotowoltaiczne nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Panele słoneczne sprawdzą się jako uzupełnienie innego systemu grzewczego.

Ogrzewanie kominkowe

Ogrzewanie kominkowe sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich domach. Opalany drewnem kominek wygląda bardzo estetycznie, a jednocześnie umożliwia ogrzanie wnętrz. Ciepłe powietrze rozprowadzane jest po pokojach za pomocą systemu przewodów. Z takiego rozwiązania niestety wynika pewna niedogodność – pokoje najbardziej oddalone od komina będą najmniej ogrzane.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version