Jak pozbyć się zapachów papierosów?

jak pozbyć się zapachu papierosów

zapach papierosów

Osoby niepalące są narażone na wdychanie szkodliwego dymu papierosowego. Zapach papierosa nie należy do przyjemnych. Jeżeli ktoś pali, kupił mieszkanie po palącej osobie lub miał palących gości, wyczuwa zapach papierosów. Wiele rzeczy przesiąka tym zapachem, co może stanowić problem w kontaktach z innymi ludźmi. Jak pozbyć się zapachów papierosów z domu? Niemiły problem może być przyczyną wielu dolegliwości i chorób. Aby na stałe wyeliminować dym tytoniowy ze swojego otoczenia, najlepiej rzucić palenie. Nie zawsze jest to proste i możliwe, a wtedy trzeba sobie radzić inaczej.

Jak pozbyć się zapachu papierosów z firanek?

Internetowe i drukowane poradniki w temacie: jak pozbyć się dymu z domu, zawierają wiele pomysłów na rozwiązanie tego problemu. W dymie papierosowym znajdują się pyły (niezawierające sobie zapachu żadnego, ponieważ są ciałami stałymi), ale też związki gazowe i związki chemiczne. To te ostatnie odpowiadają za przykry zapach, a poza tym często są reaktywne chemicznie, co oznacza, że mogą wiązać się z różnymi innymi związkami. Franki i wszelkie inne dodatki materiałowe to pierwsze miejsce gromadzenia się dymu. Cząstki gazowe z dymu znajdują mnóstwo miejsca do związania z włóknami i uwalniają nieprzyjemną woń. Dlatego trudno pozbyć się zapachu papierosów z firanek, obrusów, koców, czy odzieży. O ile firany, zasłony i narzuty można wyprać przynajmniej raz w tygodniu, o tyle problem z tapicerką meblową jest poważniejszy. Pranie ich preparatami do tapicerki samochodowej nie jest najlepszym pomysłem. Konieczne jest użycie odkurzacza piorącego, choć jego częste użycie może niszczyć tkaninę.

Domowe filtry powietrza -czy są skuteczne?

Materiał, który ma potwierdzoną naukowo zdolność filtrowania zapachów to węgiel aktywny (albo aktywowany). Pochłaniacze zapachu z filtrami węglowymi są naprawdę skuteczne, ale pod warunkiem, że zachowany jest ciąg powietrza. Wśród „dobrych rad” można znaleźć porady, jak przygotować domowej roboty pochłaniacze zapachów z zmieloną kawą, węglem drzewnym czy nawet kocim żwirkiem. Jednak ich działanie mające na celu pozbycie się zapachu papierosów, jest mocno dyskusyjne. Najskuteczniejszą metodą walki jest profesjonalny oczyszczacz powietrza z dobrej jakości filtrami. Warto pamiętać, że filtry dość szybko zużywają się i trzeba je regularnie wymieniać. Im lepszej jakości są filtry, tym dłużej spełniają swoją funkcję.

Pachnące woreczki

Wszystkie zapachowe woreczki mają jedną wadę – nie zwalczają szkodliwych związków w dymie papierosowym. Jedynie ładnie pachą i temu mamy wrażenie pozbycia się zapachu papierosów. Za najlepsze pochłaniacze zapachu z papierosów uważane są: lawenda, olejek herbaciany i mielona kawa. Ich skuteczność w zabijaniu tego „aromatu” potwierdzają wieloletni palacze. W przypadku palacza, obwieszenie szafy, czy pokoju zapachowymi woreczkami na niewiele się zda, ponieważ zapach wżera się w ściany i meble. Dopóki nie skończymy z nałogiem, to nawet generalny remont i wymiana mebli będą jedynie chwilowym rozwiązaniem. Wchłanianie zapachów w ścianę opóźnia pomalowanie ściany farbą lateksową lub ceramiczną – mają one strukturę utrudniającą wnikanie dymu.

Mieszkanie po palaczach

Jeżeli kupujemy lub wynajmujemy mieszkanie po palaczach, to musimy wyrzucić wszelkie dywany, zasłony, meble. Regularne czyszczenie nie usunie całkowicie zapachu, który gromadził się na nich przez lata. Jeżeli właściciel nie pozwala wyrzucić jego mebli (choć jest to działanie bezprawne), to lepiej rozważyć rezygnację z wynajmu takiego mieszkania i poszukać lepszej oferty.

W wielu poradnikach można przeczytać radę, że w pozbyciu się zapachu papierosów pomagają kadzidełka. Owszem, maskują zapach i mają zdecydowanie ładniejszy aromat niż papierosy, ale ich dym ma porównywalną szkodliwość do dymu papierosowego. Nie jest dobre rozwiązanie w zmaganiach z brzydkim zapachem papierosów.

Exit mobile version