Jak urządzić balkon w bloku?

balkon w bloku

W3ygodny balkon w bloku

Mieszkańcy bloków, którzy nie są właścicielami ogródków działkowych, też chcą mieć kawałek przestrzeni do odpoczynku. Nawet mając do dyspozycji mały balkon można taką przestrzeń urządzić. Wyjście na balkon w ciepły wiosenny lub letni wieczór to sama przyjemność. Można też porozmawiać z sąsiadami. Balkon w bloku nie musi być jedynie szybką suszarnią w lecie, czy przechowalnią żywności przed świętami w grudniu.

Balkon w bloku niczym taras

Nawet niewielki balkon może być równie wygodny jak ogromy taras. Balkon powinien zapewniać odsłonięcie od sąsiadów i ochronę przed promieniami słonecznymi. Jeżeli nie ma stałego osłonięcia, to warto o nim pomyśleć. Do tego celu idealnie nadają się markizy, maty bambusowe, parawany i parasole ogrodowe. Wybór najbardziej optymalnego sposobu zacienienia balkonu zależy od tego, ile godzin balkon jest wystawiony na bezpośrednie działanie słońca. Ciekawym pomysłem estetycznym i praktycznym jest się z roślin pnących, puszczonych po kratkach drewnianych lub podporach z żyłki mocowanej od balustrady do zadaszenia balkonu. Jeżeli w domu są dzieci lub zwierzęta, to powinno się unikać bluszczu, który jest trujący. Taka ściana z roślin daje cudowny, prawie naturalny klimat, a jednocześnie bardzo zdobi balkon. Doskonałe prezentują się groszek pachnący, nasturcje, różne odmiany wilca, fasoli ozdobnej, chmielu.

Sztuczna trawa

Jeżeli chcemy, aby nasz balkon w bloku chociaż przypominał zielony skrawek, to warto wymienić płtyki/gres na sztuczną trawę, która wyglądem przypomina trawnik, a nie trzeba jej nawozić i kosić. Podłoga na balkonie, może być wykonana

Meble na balkon

Dobór mebli zależy od tego, jak sędzamy czas na balkonie. Jeżeli jest to miejsce służące do picia kawy, to na pewno przyda się stolik i krzesła. Najczęściej komplety balkonowe składają się z dwóch krzeseł i stolika. Trednem utrzymującym się od wielu lat meble wykonane z technorattanu. Oosbom, które zedydowanie wolą relaks polecane są fotel wiszący lub leżak. Zwykły domowy fotel z salonu, jeżeli zmieści się na balkon też będzie znakomitym pomysłem. Krzesła bujane też sprawdzą się jako sfera relaksu na balkonie w bloku. Dobrym pomysłem jest mały regał na drobiazgi, np.: aktualnie czytaną książkę, czy wyeksponowanie ulubionych dekoracji. Na balkonie można także postawić bujak dla dzieci, konika na biegunach, czy inne dziecięce zabawki. Na balkonie swoje miejsce mogą mieć także zwierzęta. Kocyk dla psa lub kota nie zajmuje wiele miejsca.

Oświetlenie blakonu

Mały balkon w bloku trzeba także oświetlić. Miłe wieczory spędzone na balkonie wymagają odpowiedniego oświetlenia. Światło dochodzące z pokoju to raczej za mało, aby stworzyć przyjemną atmosferę na balkonie. Niemal bajkowo wyglądają: sznur z lampkami albo postawić na małe kinkiety zewnętrze. Ulubiona lampka stojąca również może posłużyć za oświetlenie na balkon. Miłośnicy nowoczesny źródeł światła mogą wybrać lampy solarne. Jeżeli chcemy uzyskać romantyczny nastrój, to wystarczą ulubione świeczki zapachowe. lub małe lampki stojące.

Kwiaty na balkon w bloku

Do stworzenia urokliwego balkonu w bloku potrzebne są także rośliny i kwiaty. Na niewielkiej powierzchni idealne sprawdzają się wiszące donice lub skrzynki balkonowe. Na parapcie okiennym można ustawić doniczki z kwiatami lub ziołami. Rośliny dobierajmy ze względu na położenie balkonu. Powinny być albo światłoczułe albo światłolubne. Eksperymenty z kolorami doniczek i ich kształtami są mile widziane na balkonie: interesująco prezentują się ostre, kontrastowe barwy np. żółty, czerwień i kobaltowy błękit. Stylowo wyglądają także rośliny jednokolorowe, rosnące w doniczkach w innym, neutralnym odcieniu: np. fioletowa lawenda w białych skrzynkach.

Przy wybieraniu roślin na balkon powinno się sprawdzić, czy nie jest gatunek trujący oraz wymagania uprawne rośliny. Nie trzeba kupować specjalnych zestawów mebli balkonowych – można zorganizować kącik relaksu wystawiając ulubiony stolik i krzesła.

Exit mobile version