Jak urządzić ekologiczne wnętrze?

Styl ekologiczny to nie tylko wnętrzarska moda, ale także sposób na życie. Ekologiczny tryb życia to kupowanie zdrowej żywności, segregowanie śmieci, korzystanie z naturalnych źródeł energii i jej oszczędzanie, rezygnacja z naturalnych futer i ograniczenia zużycia plastiku. Ekologiczne wnętrze to trwały trend wybierany przez osoby świadome swojego wpływu na los planety.

Ekologiczne wnętrze – wybór na czasie

Podczas urządzania wnętrz możemy dokonywać dobrych wyborów i postawić na rozwiązania przyjazne naturze. Wszystko opiera się na jakości i wygodzie. W eko wnętrzu nie ma rzeczy jednorazowego użytku, nieoszczędnych, czy wręcz szkodliwych dla środowiska. Z drugiej strony nie jest to ascetyczna przestrzeń, w której dominuje skrajny minimalizm. Wnętrze nie może być zagracone. Bardziej niż ilość przedmiotów liczy się ich jakość – wszystko musi być wygodne i wykonane z przedmiotów przyjaznych naturze. Ekologiczne wnętrze cechuje się bogactwem faktur i materiałów, ciepłym i unikatowym designem oraz ergonomią i praktycznością. Inaczej mówiąc- wnętrze urządzone w stylu ekologicznym cechuje pełnia harmonii.

Ekologia na etapie projektu domu

Osoby, które planują budowę domu i zależy im na ekologiczności, powinny pomyśleć o tym już na etapie projektu. Warto wiedzieć, że projekt ekologicznego domu różni się od standardowego. Musi być bardzo dobrze przemyślany pod kątem materiałów budowlanych, zastosowanych technologii i rozwiązań aranżacyjnych.

Cechy ekoprzestrzeni

Ekologiczne wnętrze to przestrzeń funkcjonalna, estetyczna, ponadczasowa. Styliści wnętrz są zgodni, w tym, że ekoprzestrzeń przez wiele lat będzie jednym z najważniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Kolorystyka pomieszczeń opiera się na na zrównoważonych barwach sprawiających, że wnętrze jest lepiej doświetlone i sprzyja relaksowi. Naturalne materiały zastępują wytwory sztuczne. W ekologicznym wnętrzu dominują: len, bambus, drewno, dopuszczalne jest także szkło. Na rynku dostępne są meble i dodatki z ekocertyfikatami, np.: FSC – Forest Stewardship Council dla drewna wykorzystywanego przy produkcji mebli i opakowań, oraz OEKO-TEX będący zapewnieniem, że w tekstylia nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Dodatki i akcesoria mogą pochodzić z recyclingowi. We wnętrzu ekologicznym mile widziane są rośliny oczyszczające powietrze, np.: skrzydłokwiat, sansewiera, storczyk, figowiec, paproć oraz zioła: cząber ogrodowy, majeranek, bazylia, pietruszka naciową, czy kminek, melisa, lebiodka, mięta, tymianek, rozmaryn lekarski, lubczyk, szczypiorek oraz oregano.

Nowoczesne AGD i ekologiczne ogrzewanie

Ekologiczne wnętrze opiera się nowoczesne urządzenia i sprzęty AGD o najwyższych klasach energetycznych, pozwalających na uzyskiwanie oszczędzanie energii i wody. Przyjazne dla środowiska są takie technologie jak: instalacja solarna ogrzewającą wodę, system rekuperacji zapewniający wentylację bez strat energii czy gruntowa pompa ciepła pobierająca energię cieplną z przyrody oraz fotowoltaika.

Styl ekologiczny to nie nowość

Ekologia, troska o środowisko, zrównoważony rozwój to częsty temat kampanii medialnych. Jednak z realizacja tych ideałów w codziennym życiu wypada już dużo gorzej. Warto pamiętać, że ekologiczne wnętrza istniały od zawsze. Wiele stylów urządzania wnętrz odwołuje się do natury i wykorzystuje naturalne materiały, np.: styl rustykalny, prowansalski, kolonialny, czy skandynawski. Cechuje je dążenie do harmonii oraz maksymalne wykorzystanie dobrodziejstw przyrody. Rezygnacja z tworzyw sztucznych wynika z faktu, że ich produkcja szkodzi środowisku naturalnemu.

Plants in modern white living room with rattan accessories

Maksymalną harmonię człowieka z przyrodą zapewnia wykorzystanie światła dziennego (postawienie na duże przeszklenia) oraz przyrodnicze motywy dekoracyjne, np.: kwiaty, wzór drewna, zwierzęta. Projektanci wnętrz zwracają uwagę, że w stylu ekologicznym króluje biel, ponieważ doskonale odbija światło i pozwala lepiej wykorzystać światło słoneczne. W stylu ekologicznym mile widziane są kolory cegły, kamienia, piasku, drewna oraz zieleń i delikatne błękity.

Exit mobile version