Jak wybrać architekta do dużych inwestycji?

architekt

Podjęcie decyzji o dużej inwestycji budowlanej wiąże się z koniecznością współpracy z doświadczonymi specjalistami już na samym początku prac. Konieczne jest wykonanie projektu biurowców, projektu hali czy też domu wielorodzinnego.

Wielu inwestorów nie wie, czy podjęta przez nich decyzja jest najlepszą z możliwych. Zastanawiają się czy lepiej skorzystać z ofert jakie przedstawiają indywidualni projektanci czy też lepiej postawić na studio projektowe, w którym nad naszą budową pracować będzie cały zespół doświadczonych architektów. Pora rozwiać te wątpliwości. Sprawdzamy o czym warto wiedzieć decydując się na poszukiwanie projektanta dużych inwestycji budowlanych.

Podjęcie decyzji o dużej inwestycji budowlanej wiąże się z koniecznością współpracy z doświadczonymi specjalistami już na samym początku prac. Konieczne jest wykonanie projektu biurowców, projektu hali czy też domu wielorodzinnego. Wielu inwestorów nie wie, czy podjęta przez nich decyzja jest najlepszą z możliwych.

Zastanawiają się czy lepiej skorzystać z ofert jakie przedstawiają indywidualni projektanci czy też lepiej postawić na studio projektowe, w którym nad naszą budową pracować będzie cały zespół doświadczonych architektów. Pora rozwiać te wątpliwości. Sprawdzamy o czym warto wiedzieć decydując się na poszukiwanie projektanta dużych inwestycji budowlanych.

 Czym są duże inwestycje budowlane? 

Zacznijmy od początku, a więc wyjaśnieniu czym tak naprawdę są duże inwestycje budowlane. Jak sama nazwa wskazuje, nie chodzi tu o projekt małego domku na przedmieściu. Duże inwestycje budowlane to przede wszystkim biurowce, hale produkcyjne i magazynowe, domy wielorodzinne i bloki, a także obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty sportowe. Inwestorami w tym przypadku zazwyczaj nie są więc osoby prywatne, ale przedsiębiorstwa, deweloperzy czy urzędy.

Oczywistym więc jest fakt, że ich wymagania dotyczące projektu są wygórowane – sama wielkość budynku, który ma zostać wybudowany, wymaga bowiem starannie przemyślanych, specjalistycznych rozwiązań. Właśnie dlatego wybór architekta, który podjąłby się wyzwania stworzenia projektu takiej inwestycji, bywa tak kłopotliwy.

 Po pierwsze: portfolio architekta 

Podejmowanie decyzji o wyborze architekta, który zajmie się stworzeniem naszego projektu, zawsze warto zaczynać od prośby o portfolio. Zarówno indywidualni projektanci, jak i pracownie projektowe powinny umieć pochwalić się dotychczasowymi realizacjami. Dzięki nim możemy sprawdzić czy styl i pomysły danego architekta odpowiadają naszym potrzebom i wyobrażeniom. Ważne jest również to, czy w portfolio architekta znajdują się projekty budynków o podobnym przeznaczeniu do tego, który jest celem naszej inwestycji.

Mówiąc wprost – projektant do tej pory zajmujący się halami dla przemysłu może mieć problem ze stworzeniem projektu domu wielorodzinnego, który będzie w pełni komfortowy i funkcjonalny. Dokładne zapoznanie się z portfolio pozwoli nam więc uniknąć podstawowych błędów.

 Doświadczenie ma znaczenie 

Bardzo często studia projektowe i architektoniczne mogą pochwalić się rozbudowanym portfolio, jednakże na rynku działają stosunkowo krótko. W portfolio firmy znajdują się bowiem często realizacje jej pracowników. Wybranie firmy, która nie ma jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku, to krok ryzykowny. Nawet jeśli przedstawiane nam propozycje spełniają nasze oczekiwania, warto sprawdzić jak długim doświadczeniem może poszczycić się dana pracownia projektowa. Wybór firmy, która działa nie od dziś zwiększa szanse na udaną współpracę oraz terminowe wykonanie projektu.

 Pracownia architektoniczna czy samodzielny architekt? 

To jeden z poważnych dylematów, z którymi zmaga się każdy inwestor. Decydując się na pracę z samodzielnym architektem możemy sporo zaoszczędzić – usługi freelancerów bywają bowiem znacznie tańsze. Co więcej, współpraca z jedną tylko osobą zwiększa płynność komunikacji, co dla wielu inwestorów ma ogromne znaczenie.

Jednakże wybór pracowni architektonicznej zwiększa szansę na niebanalne rozwiązania. Nad projektem pracuje bowiem zespół osób, dzięki czemu jest on w stanie przedstawić nam różne koncepcje, z których łatwiej wybierzemy to, co nam odpowiada. Łatwiej będzie nam również dochodzić swoich praw, jeśli współpraca nie spełni naszych oczekiwań.

 Dobry architekt zna swoją wartość 

Wszyscy doskonale wiemy, że poszukiwanie oszczędności ma ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku dużych inwestycji. Warto jednak mieć świadomość z czego wynika niższa cena. Często jest to bowiem zabieg stosowany przez pracownie architektoniczne, które dopiero startują na rynku – wówczas chcą one pozyskać klienta za pomocą atrakcyjnej ceny.

Niestety, brak doświadczenia może sprawić, że projekty budowlane, jakie zostaną nam zaoferowane, nie będą spełniały naszych oczekiwań. To jednak nie wszystko. Bardzo często bowiem zdarza się również tak, że architekci, którym brak pomysłów na kreatywne rozwiązania, próbują przyciągnąć do siebie klientów właśnie za pomocą niskich cen. Tacy projektanci, mimo tego, że będą angażować się w wykonane zadanie, nie są w stanie spełnić oczekiwań wymagających klientów. Dlatego też na usługach studia projektowego nie można oszczędzać.

Dobra pracownia architektoniczna, która posiada specjalizację, wiedzę i doświadczenie, ma też cennik usług odpowiedni do swoich kompetencji. Słowem – oszczędzajmy więc, ale z głową. Niska cena nie powinna przysłaniać nam racjonalnego myślenia.

 Pracownie projektowe w Warszawie 

Jak widać, w przypadku dużych inwestycji budowlanych współpraca z biurem architektonicznym daje nam większą pewność, że projekt spełni nasze założenia. Na szczęście, w Warszawie nie brakuje pracowni projektowych o ugruntowanej pozycji, które są w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem.

Jedną z tych, które cieszą się doskonałymi opiniami klientów, jest Pracownia Projektowa Trzy Trzecie. To doświadczeni profesjonaliści, którzy mają na koncie wiele sukcesów w projektowaniu dużych inwestycji budowlanych. 

Exit mobile version