Jak wybrać dobry okap kuchenny?

Chyba nikomu nie należy tłumaczyć jak ważnym urządzeniem w kuchni jest dobry okap kuchenny. To za jego pośrednictwem pochłaniane są wszelkie przykre zapachy. Zapobiega on również nadmiernemu parowaniu szyb w szafkach bądz parowaniu okien, które prowadzić może do tworzenia się wilgoci. Dzisiejszy wpis poświęcony będzie zasadom, jakimi powinniśmy się kierować wybierając okap do naszej kuchni. 

Po pierwsze, dla niezorientowanych w tej dziedzinie należy na wstępie oznajmić iż istnieją dwa rodzaje okapów kuchennych: pochłaniacze i wyciągi. Różnią się one sposobem działania. Pochłaniacz jak sama nazwa wskazuje pochłania wszelkie przykre zapachy związane z przypaleniem potraw bądz mieszaniem się i nakładaniem zapachów (bardzo często spotykane zjawisko w kuchni). Sposób jego działania wygląda następująco: powietrze zanieczyszczone wchłaniane jest do wnętrza pochłaniacza i oczyszczane z tłuszczy, w dalszej fazie przechodzi ono przez filtry i jest oczyszczane z zapachów i dymów, zaś w ostatnim etapie „wyrzucane” jest spowrotem do kuchni. Wyciąg jest zdecydowanie prostszy w działaniu: powietrze jest zasysane do wyciągu, gdzie następnie jest wydalane na zewnątrz domu czy mieszkania przez przewody wentylacyjne. Wyciągi są zdecydowanie bardziej wydajne w porównaniu z pochłaniaczami – wymagają jednak podłączenia bezpośrednio z instalacją wentylacyjną. Warto również dla wyrównania ciśnienia wewnątrz pomieszczenia wyposażyć kuchnię w dodatkowe ujście wentylacyjne. Również koszty eksploatacji przemawiają na korzyść wyciągów – nie wymagają w przeciwieństwie do pochłaniaczy okresowej wymiany filtra węglowego (koszt rzędu kilkudziesięciu złotych).

Kolejną z klasyfikacji okapów jest ich podział ze względu na technikę wykonania i design – prezentuje się ona następująco:
  kominowe –  najwydajniejsze i najpopularniejsze, przytwierdzone bezpośrednio do ściany i połączone z ujściem wentylacyjnym

  wyspowe – wydajne i estetyczne, ale stosunkowo drogie – przeznaczone do dużej kuchni z wyspą – umieszcza się je centralnie nad płytą grzejną

   teleskopowe – idealne rozwiązanie do małej kuchni, montowane w zabudowie lub na spodzie szafki, działają na zasadzie szuflady (po uruchomieniu wysuwają się zwiększając swoją powierzchnię pracy)

  podszafkowe – idealne do małych kuchni, jak sama nazwa wskazuje montowane są pod szafkami, mało wydajne – zatem nadają się dla osób, które niewiele czasu poświęcają na gotowanie

 szafkowe – to okapy przeznaczone do zabudowy, są wydajne i estetyczne

  narożne – przeznaczone do montażu w rogu kuchni, sposobem działania i wykonania zbliżone do okapów kominowych, wydajne

  uchylne – umieszczone nad palnikami kuchenki pod skosem, działanie podobne do okapów teleskopowych jednak w tym przypadku okap się nie wysuwa a otwiera i uchyla (stąd jego nazwa)

  blatowe – montowane specjalnym ramieniem bezpośrednio nad płytą grzewczą – nadają się do kuchni w stylistyce nowoczesnej

  rustykalne – podobnie jak okapy blatowe są przystosowane do designu kuchni, jednak w przeciwieństwie do nich okapy rustykalne nadają się do kuchni w wystroju klasycznym

Wymiary okapów mogą być standardowe lub niestandardowe. Te pierwsze to okapy o gabarytach 60, 70 i 90 cm – dobierać się je powinno proporcjonalnie do szerokości kuchenki. Istnieją też okapy niestandardowe o szerokościach 50 i 120 cm – z uwagi na fakt niestandardowych szerokości płyt grzejnych o właśnie takich rozmiarach. Jeśli chodzi o okapy narożne i kominowe należy zwrócić uwagę na ich wysokość – musi być ona dostosowana do wysokości naszej kuchni – dobrze jest więc jeśli takowy okap posiada możliwość regulacji wysokości.

Innymi ważnymi parametrami jakimi powinniśmy się sugerować podczas zakupu okapy są wydajność, poziomy regulacji prędkości pracy oraz emisja hałasu.  Za okap wydajny możemy przyjąć taki, który podczas godziny pracy przerobi sześciokrotność pojemności pomieszczenia. Wydajność okapów mierzona jest w m3/h i powinno się uprzednio przed zakupem sprawdzić ile wynosi kubatura naszej kuchni (należy pomnożyć wysokość przez szerokość i długość) a następnie pomnożyć wynik razy 6 i szukać okapów o takim bądz wyższym parametrze wydajności. Jeśli chodzi o regulację prędkości pracy to okapy mają najczęściej albo kilka „biegów” pracy albo pokrętło regulacji. Służą one do regulacji obrotów urządzenia. W przypadku przyrządzania niewielkich posiłków wystarczy ustawić obroty na możliwie najniższym stopniu – w przypadku przyrządzania wystawnych przyjęć kiedy jednocześnie pracują wszystkie palniki a dodatkowo również piekarnik i mikrofalówka należy ustawić najwyższe obroty pracy okapu. Gdy zaś chodzi o emisję hałasu to standardowo przyjmuje się by jego poziom nie przekraczał 50 dB – nie będzie on wówczas uciążliwy dla innych domowników lub przyjmowanych gości.  Okapy posiadają również (w zależności od ceny) szereg wyposażenia dodatkowego od standardowego w zasadzie oświetlenia LED, poprzez czujniki czyszczenia, wyłącznik czasowy czy minutnik kończąc na okapach multimedialnych z wbudowanym radiem czy telewizorem lub wyposażonych w  sensory zapachów.

Sama cena okapów w zależności od producenta i wyposażenia mieści się w ogromnym przedziale od około 100 złotych za standardowe modele kończąc na nawet kilkunastu tysiącach za high-endowe rozwiązania. W sklepach znajdziemy ogrom urządzeń, sprostających naszym możliwościom – wybrać jednak musimy je sami zważając na wyżej wymienione cechy.

Zródła: JakKupować, GrafikaGoogle

Playlista „Okap kuchenny, pochłaniacz

https://www.youtube.com/playlist?list=PLpk26wXuZMjnGYWDbkERMcL5nALE5FP9C”]

Exit mobile version