Jak zaplanować wejście do mieszkania czyli hol okiem architekta wnętrz?

hol okiem architekta wnetrz

Wbrew pozorom hol wejściowy to bardzo istotne miejsce w każdym mieszkaniu. W holu witamy zaproszonych gości. To też pierwsze miejsce które widzą odwiedzające Was osoby. Najważniejsze jednak jest to, że to Wasz hol i powinien dobrze Wam służyć. Tu zdejmujemy ubrania wierzchnie wracając całą rodziną po codziennych zajęciach.

 Wejście do mieszkania czyli hol okiem architekta wnętrz 

Dobrze zaprojektowany hol jest ważną częścią każdego mieszkania. Jak zawsze polecam skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który najlepiej zajmie się tą przestrzenią. Wynika to jak wiadomo z doświadczenia.

Jeśli zlecacie cały projekt wnętrza architektowi wtedy możliwości optymalizacji holu są większe.

Rola architekta wnętrz – doradztwo przy wystroju wejścia mieszkania

Architekt wnętrz może doradzić zmiany w układzie ścian jeśli przemawiają za tym mocne argumenty. Taki zabieg może korzystnie wpłynąć na funkcjonalność nie tylko holu ale na całość aranżacji mieszkania.

Znam wiele przykładów z własnego doświadczenia kiedy drobna korekta, pozbycie się lub przesunięcie zaledwie fragmentu ściany znacznie poprawiało przestrzeń.

Może to spowodować, że Wasze odczuwanie metrażu po wejściu do mieszkania znacznie się zmieni. Będzie wydawało się większe już od drzwi.

Hol to główna przestrzeń komunikacyjna w mieszkaniu i warto o nią zadbać.

Zaplanować miejsce na ubrania wierzchnie co wydaje się oczywiste ale też wieszak ścienny na który można odwiesić mokry płaszcz przed włożeniem do szafy.

Jako architekt wnętrz nie jestem fanem takiej wystawki z wiszących kurtek ale nie mogę być obojętny na zasadną argumentację. Miejsce siedzące, mały puf lub siedzisko zależy od wielkości holu. Bardzo przydatna jest mała konsolka z szufladką na odłożenie dokumentów i kluczy.

Lustro w jako ważny element wystroju holu

Lustro tylko takie gdzie można zobaczyć całą postać i światło dobrze oświetlające całą przestrzeń w holu.

Podłoga trwała i praktyczna w części najbardziej narażonej na zabrudzenia i zużycie zwłaszcza zimą.

Przy okazji wejścia do mieszkania należy wspomnieć o komunikacji w całym mieszkaniu.

Architekt wnętrz powinien wyznaczyć ją w prosty i uporządkowany sposób. Poruszając się po mieszkaniu musicie mieć wrażenie przestrzeni. Nie potykać się o sprzęty ani nie musieć omijać ich w nienaturalny sposób czy też przeciskać się pomiędzy.

Jako projektant wnętrz otwartą przestrzeń dziele na tzw sekcje wg przeznaczenia.

Wydzielam aneks kuchenny, cześć jadalna oraz wypoczynkową. Przygotowuje komunikacje dla tych wydzielonych części oraz dla wyjść na zewnątrz. Takie działanie nawet niedostrzegalne na pierwszy rzut oka daje użytkownikowi podświadome poczucie uporządkowania. Przekonanie, że to miejsce ma pewien zaplanowany ład.

Kończąc wątek komunikacji nie mogę nie wspomnieć o oświetleniu

Warto o nie zadbać. Hole to często długie ściany które łatwo można podzielić snopami światła czy też udekorować obrazami czy grafiką które następnie podświetlamy.

Pamiętajmy też, że po mieszkaniu poruszamy się również w nocy. Te najważniejsze ścieżki wycieczek nocnych warto oświetlić światłem przy podłodze które nie razi ale daje komfort i bezpieczeństwo poruszania się w nocy.

Materiały wykończeniowe i kolory to kolejny etap projektowania mieszkania. Szerokie zagadnienie które mam nadzieje poruszyć w innym artykule.

Zapraszam do współpracy

Michał Strawa

projektant wnętrz – www.michalstrawa.pl

aplikacja

 

 

 

Exit mobile version