Jak zwalczyć wilgoć w mieszkaniu?

 

Dzisiaj napiszę trochę o tym, jak walczyć z wilgocią w mieszkaniu lub w domu. Wilgoć pojawić się może tak naprawdę w każdym miejscu – począwszy od miejsc trudnodostępnych – za meblami, za grzejnikami, poprzez okolice okien i parapetów, kończąc na naprawdę widocznych (zaawansowane stadium) na suficie czy narożnikach ścian. Wiemy zatem gdzie się wilgoć zazwyczaj pojawia, lecz nadal nie wiemy skąd. Otóż dosłownie „włazi” nam ona do domu poprzez nieszczelne okna czy drzwi lub też „wdziera się” do nieocieplonych (bądz też słabo ocieplonych) pomieszczeń. Wilgoć może też pojawić się w pomieszczeniu wchłonięta z powietrza z zewnątrz.

Jak więc rozpoznać, że mamy do czynienia z wilgocią w naszym domu? W początkowym stadium nie da się tego zauważyć gołym okiem. Pózniej, gdy już pleśnie i grzyby się rozprzestrzenią, wówczas stają się widoczne – zazwyczaj w miejscach podanych przeze mnie we wstępie. Wilgoć można zauważyć również skraplającą się na szybach okien lub na sufitach wykończonych plastikowymi panelami (np. w kuchni podczas gotowania). Ponadto w domach zawilgoconych panuje specyficzny zapach, porównywalny do stęchlizny.

 

   

 

Pozbyć się wilgoci można na kilka sposobów w zależności od technologii wykonania budynku. W domach murowanych wilgoć usuwamy najlepiej z wierzchnią warstwą tynku szpachlą, po czym spryskujemy te miejsca preparatem grzybobójczym (ubytki powstałe po usunięciu części tynku uzupełnić można dopiero po wyschnięciu preparatu przeciw wilgoci). Powierzchnie drewniane czyścimy szczotką, osuszamy, następnie stosujemy preparat a po jego wyschnięciu nakładamy warstwę lakieru. Oprócz tych zabiegów należy (jeśli zachodzi taka konieczność) wymienić poddasze lub je dodatkowo ocieplić, a jeśli stopień zawilgocenia był naprawdę zaawansowany to należy wiązać się z kosztem całkowitej bądz częściowej wymiany dachu. Koniecznie trzeba również uszczelnić okna i drzwi, bo to przez nie wnika najwięcej wilgoci. Ponadto musimy częściej wietrzyć pomieszczenia i je ogrzewać. Warto również zakupić specjalny pochłaniacz wilgoci do pomieszczeń najbardziej podatnych na grzyby i inne zawilgocenia (np. łazienka).

Pamiętajmy również, że wilgoci nie wolno lekceważyć. Oprócz defektów wizualnych w zawilgoconych pomieszczeniach osoby przebywające w nich narażone są na częstsze choroby układu oddechowego, a nawet alergie. Poniżej film jak usuwać wilgoć podczas prac remontowych:

 


https://www.youtube.com/watch?v=nY_0RpOvpVs

Zródła: youtube.com;  megapedia.pl

Filmy o tematyce wilgoci, które warto zobaczyć.


https://www.youtube.com/watch?v=mFz2DOqohsw


Exit mobile version