Jakie są rodzaje wózków widłowych?

Podział wózków widłowych można przedstawić na wiele sposobów. Najprościej zaprezentować jednak rodzaje ze względu na funkcje lub napęd. Zrozumienie tego podziału powinno być pierwszym krokiem każdego przedsiębiorcy, który chce wybrać wózki widłowe do swojej firmy.

Każdy wózek widłowy będzie wyróżniał się czymś innym. Znając specyfikację, łatwiej dobierzemy ten najbardziej odpowiedni rodzaj maszyny. Dzięki takim sprzętom, możliwa jest realizacja profesjonalnych usług dźwigowych i budowlanych.

 

 Spalinowe 

Ze względu na rodzaj napędu możemy wyróżnić wózki widłowe spalinowe. Tego rodzaju maszyny jako paliwo wykorzystują najczęściej olej napędowy, czyli popularny diesel. Na rynku są także dostępne wózki widłowe, które są zasilane gazem LPG.

Ważne, że mogą być one wykorzystywane wyłącznie na otwartym terenie, dlatego nie sprawdzą się wszędzie. Wszystko ze względu na znaczną emisję spalin do otoczenia. Jeśli zechcemy tę widłową maszynę zastosować w pomieszczeniu, konieczne jest zakupienie filtrów.

 Gazowe LPG 

Popularnym rozwiązaniem są także wózki widłowe gazowe. Plusem jest fakt, że jest to rozwiązanie wysoce ekonomiczne. Podobnie, jak w przypadku widlaków spalinowych, są one zalecane wyłącznie do użytku na otwartej przestrzeni.

W przeciwnym razie, jak głoszą przepisy BHP, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego filtra. Musi on ograniczać emisję szkodliwych spalin tego wózka widłowego.

 Elektryczne 

Tego rodzaju wózki widłowe elektryczne nazywane są także wózkami akumulatorowymi. Świetnie sprawdzają się do użytku wewnątrz magazynów lub hal. Spełniają wszelkie konieczne normy bezpieczeństwa w tym zakresie. Te widlaki są bardzo wygodne w użyciu, ładowne i zwrotne. Będą odpowiednie nawet do niewielkich przestrzeni.

Silnik w tych wózkach widłowych jest mniejszy niż w innych rodzajach widlaków. Jeśli odpowiednio zatroszczymy się o baterię wózków, będzie służył przez wiele lat, ciesząc swoją bezawaryjnością.

 Podział ze względu na zastosowanie 

Powyższe rodzaje widlaków zostały podzielone ze względu na rodzaj napędu. Wózki widłowe można podzielić także z uwagi na zastosowanie. Pierwszą maszyną jest wózek widłowy boczny. Doskonale sprawdza się w przewozie długich ładunków. Plusem jest możliwość załadowania bokiem i znacząca przeciwwaga wózka. Bardzo często stosuje się je w produkcji i przemyśle.

 

Kolejny rodzaj to terenowe wózki widłowe. Przeważnie napędzane są dieslem. Wykorzystuje się je na otwartych przestrzeniach. Znajdują zastosowanie na placach budowy, gdzie jest wymagane przewożenie ładunku z jednego punktu do drugiego.

 Podnośnikowe 

Wózki widłowe podnośnikowe zwane są także teleskopowymi. Ich głównym atutem jest fakt, że mają daleki zasięg w górę i w przód. Pozwala to na podnoszenie masywnych i ciężkich ładunków bez konieczności dzielenia ich na mniejsze elementy.

 

 

Systemowe i do wysokiego składowania

Sporą popularnością cieszą się wózki systemowe. Ich rozwiązania pozwalają na bezproblemowe dostosowanie do każdego typu i rodzaju regałów w powierzchniach magazynowych. To dlatego bardzo często wykorzystuje się je w pomieszczeniach przeznaczonych do składowania.

Jeśli zależy nam na łatwym podnoszeniu ładunków na znaczne wysokości, doskonałym wyborem będą wózki widłowe do wysokiego składowania. Posiadają wysuwany do przodu maszt, co ułatwia załadunek.

Skrętne

Widlaki skrętne doskonale sprawdzą się do manewrowania w wąskich korytarzach. W tym przypadku maszt się nie wysuwa, lecz obraca, co przekłada się na możliwość wygodnego umieszczenia przewożonego ładunku.

Wielokierunkowe

Alternatywą są wózki wielokierunkowe. Ich ogromnym atutem jest funkcja niezależnego operowania kierunkiem przednich i tylnych kółek. Dzięki temu można wjechać nimi nawet w wąski i kręty korytarz.

Podwieszane i kontenerowe

Wózki widłowe podwieszane posiadają niewielkie gabaryty, dlatego możliwe jest podwieszenie ich do ciężarówki wraz z transportowanym ładunkiem. Plusem są ogromne możliwości manewrowania.

Do solidnych wózków widłowych należą te kontenerowe. Z powodzeniem potrafią podnieść i przenosić ciężkie kontenery. Przeważnie wykorzystywane są w stoczniach czy portach przeładunkowych.

Anty-wybuchowe

Ostatnim rodzajem są widlaki anty-wybuchowe. Nazwa związana jest z miejscem ich wykorzystania. Są zabezpieczone i specjalnie wyposażone, by możliwy był transport substancji grożących wybuchem.

Jak widać, istnieje sporo rodzajów maszyn widłowych. Warto na wstępie określić potrzeby przedsiębiorstwa, by móc dopasować idealne rozwiązanie.

Podział wózków widłowych można przedstawić na wiele sposobów. Najprościej zaprezentować jednak rodzaje ze względu na funkcje lub napęd. Zrozumienie tego podziału powinno być pierwszym krokiem każdego przedsiębiorcy, który chce wybrać wózki widłowe do swojej firmy.

Exit mobile version