Jakie zbiorniki ciśnieniowe podlegają pod UDT?

zbiorniki ciśnieniowe

W wielu zakładach znajdują się urządzenia, które podlegają dozorowi technicznemu. Bardzo łatwo można się pogubić, ponieważ wielu przedsiębiorców nie tylko nie zdaje sobie sprawy z terminów i przebiegu badań, ale także nie zdaje sobie sprawy, że taki sprzęt należy zgłosić do UDT.

Cel dozoru

Celem dozoru technicznego jest zapewnienie bezpiecznej pracy i użytkowania urządzeń. Taki przegląd służy także do utrzymywania bezpieczeństwa publicznego pracy. Każdy dozór jest przeprowadzany przez odpowiednią jednostkę Urzędu Dozoru Technicznego. Mimo że dozór jest prowadzony przez osobę spoza przedsiębiorstwa, to całkowita odpowiedzialność za sprawność urządzenia spada na właściciela tego sprzętu.

Przeglądom podlegają urządzenia techniczne, czyli takie, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzkiemu a także mieniu i środowisku. Zagrożenie wywołują rozprężenie substancji znajdujących się pod ciśnieniem innym niż ciśnienie atmosferyczne, wyzwolenie energii podczas przemieszczania osób lub ładunków w ograniczonym zasięgu oraz rozprzestrzenianie się substancji niebezpiecznym w trakcie magazynowania bądź transportu.

Zbiorniki ciśnieniowe podlegające dozorowi UDT

Zbiornik w agregacie gaśniczym podlega dozorowi, gdy iloczyn pojemności i dopuszczalnego nadciśnienia jest wyższa niż 50 bar/dm3. Jednostka dozoru prowadzi badanie w warunkach gotowości do pracy, przeprowadza okresowe badania techniczne oraz sprawdza kwalifikacje osób obsługujących urządzenie. Aby sprzęt przeszedł okresowy przegląd, powinien posiadać odpowiednią dokumentację, składającą się z: opisu technicznego, dokumenty dotyczące oznakowania CE, rysunek techniczny, opis doboru zabezpieczeń oraz instrukcję eksploatacji.

Zbiorniki w agregacie sprężarkowym podlegają dozorowi na tych samych zasadach co zbiorniki agregatów gaśniczych. Również wymagana dokumentacja jest taka sama. Rejestrując sprężarkę, należy przedłożyć posiadane dokumenty. Następnie osoba wyznaczona przez UDT udaje się do miejsca użytkowania sprzętu, sprawdza jego stan i oznakowanie oraz przeprowadza badanie odbiorcze.

Pozostałe zbiorniki ciśnieniowe są obwarowane przygotowaniem większej ilości dokumentów. Oprócz wyżej wymienionych, należy zaopatrzyć się w plan usytuowania zbiorników i schemat instalacji. Koniecznie musi się w nich znajdować rozmieszczenie urządzeń, zabezpieczeń i źródeł zasilania. Na planie trzeba wykazać sąsiadujące urządzenia i budynki.

Badania okresowe takich zbiorników polegają na wizualnej ocenie ścianek, zabezpieczeń i połączeń. Próbę ciśnieniową można zastąpić innym badaniem po uprzednim uzgodnieniu z kontrolerem. Rewizja zewnętrzna odbywa się przez oględziny urządzenia i w miarę możliwości przetestowanie działania.

Zgłoszenie nowego urządzenia do UDT

Procedura odbywa się w czterech krokach. Przedsiębiorca zgłasza urządzenie na piśmie a odpowiednia jednostka UDT rozpatruje prośbę i przystępuje do badań. Po jego przeprowadzeniu wydaje decyzję, pozwalającą bądź odmawiającą użytkowania. Na końcu następuje przesłanie książki rewizyjnej i wystawienie rachunku.

Więcej informacji znajdziecie na: https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/zbiorniki-cisnieniowe.7.html

Exit mobile version