Jedno – czy dwufunkcyjny? Kocioł gazowy czy skondensowany? Wybierz najlepszy kocioł do swojego domu

kocioł dwu funkcyjny w domu
Z czym w większości przypadków kojarzy się dom? Z rodziną i bliskimi, spokojem, często z konkretnym zapachem (na przykład świeżo zmielonej kawy albo piekącego się chleba), a także… z ciepłem – nawet w te najmroźniejsze dni.

Każdy z nas stara się zapewnić domownikom ciepło w postaci skutecznego i bezpiecznego systemu ogrzewania. Istnieje wiele opcji, na jakie można się zdecydować. Pierwszą zagwozdką jest chociażby to, czy lepiej wybrać kocioł jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny? Aby dokonać najlepszego wyboru dla swojego domu, należy nieco zagłębić się w temat i sprawdzić, co oferują poszczególne typy kotłów.

 Kocioł kontra piec 

W dzisiejszych czasach termin „kocioł” jest używany jako synonim pojęcia „piec”. W języku potocznym przyjęło się, że określenia te są używane zamiennie. Między kotłem a piecem istnieje jednak zasadnicza różnica, o której należy pamiętać, podejmując decyzję.

Piec koncentruje się na ogrzewaniu miejscowym – ciepło rozprzestrzenia się jedynie w pomieszczeniu, w którym znajduje się jego źródło. Ciepło jest wynikiem spalania paliwa magazynowanego w piecu, powoli rozprzestrzeniającego się w pomieszczeniu w ciągu upływu dnia. Do podstawowych wad pieca zalicza się słaba możliwość regulacji, nierównomierne oddawanie ciepła oraz duże rozmiary. Piece kaflowe często pełnią dziś już tylko funkcję dekoracyjną.

Kocioł to w zasadzie centralny ośrodek systemu grzewczego. To źródło ciepła, które jest przekazywane do odbiorników (np. grzejników) dzięki wodzie w instalacji. Kocioł nie ma możliwości magazynowania ciepła. Ogrzewanie w tym przypadku nie jest więc miejscowe, jak w piecu, a centralne – rozproszone po całym lokum. Istnieje możliwość regulacji ciepła w poszczególnych pomieszczeniach, ponadto rozprowadzane jest ono równomiernie.

Różnica pomiędzy piecem a kotłem polega więc na sposobie rozprzestrzeniania ciepła. Kocioł zapewnia je w całym domu, w przypadku pieca dotyczy to jedynie pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie.

 Kocioł jednofunkcyjny – jaki i dla kogo? 

Szukając kotła, którego podstawową funkcją jest wypełnienie grzejników w całym domu taką ilością ciepła, która zapewni domownikom poczucie komfortu, warto zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny. Doskonale sprawdza się on w ustalaniu i dostarczaniu właściwej temperatury do systemu centralnego ogrzewania, zapewnia podstawowe ciepło. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku kotła jednofunkcyjnego z podgrzewaczem – jego rola jest bowiem nieco inna, a zastosowanie szersze.

Kocioł jednofunkcyjny może posiadać dodatkowe wyposażenie, dzięki któremu zakres jego zadań staje się obszerniejszy. Owe wyposażenie to nic innego, jak zewnętrzny pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej (wiszący lub stojący). Gromadzi on większą ilość ciepłej wody, co zapewnia wykonanie cyrkulacji i w konsekwencji znacznie ułatwia korzystanie z c.w.u. Dzięki podgrzewaczowi, domownicy mają możliwość codziennej ciepłej kąpieli w każdej chwili, bez konieczności specjalnego podgrzewania wody.

 A może jednak dwufunkcyjny? 

Wspomniany wyżej kocioł jednofunkcyjny koncentruje się na centralnym ogrzewaniu. Podgrzewacz natomiast rozszerza jego zastosowanie, zapewniając ciepłą wodę użytkową. Podobne funkcje spełnia kocioł dwufunkcyjny – pracuje on na dwa sposoby jednocześnie. Jest nie tylko gwarantem ciepła w obszarze centralnego ogrzewania, ale – dzięki wbudowanemu płytowemu wymiennikowi ciepła – ogrzewa przepływowo wodę użytkową.

Kotły dwufunkcyjne stosuje się zazwyczaj w domach,mieszkaniach bądź w miejscach, w których instalacja ciepłej wody jest niewielka (tak, jak w przypadku posiadania tylko jednej łazienki). To również doskonałe rozwiązanie dla lokali, w których nie ma wystarczająco dużo miejsca, by pozwolić sobie na zamontowanie zasobnika pojemnościowego.

Wspomniany wyżej wymiennik płytowy jest szczególnym elementem kotła gazowego dwufunkcyjnego – to właśnie w tym obszarze ma miejsce proces podgrzewania wody, która następnie może zostać wykorzystana do celów użytkowych. Zapewnia to spory komfort i znaczną redukcję kosztów: kotły kondensacyjne są bowiem tańszym zakupem, a ich instalacja i codzienna eksploatacja odbywa się na korzystnych warunkach finansowych dzięki brakowi zbiornika, w którym gromadzi się zdatna do użytku ciepła woda. Straty ciepła są więc o wiele niższe, co jest dobrą informacją dla użytkowników.

 Który kocioł jest lepszy dla twojego domu? 

Biorąc pod uwagę aspekt finansowy, bez wątpienia wygrywa kocioł gazowy dwufunkcyjny, którego koszty kupna i instalacji są znacznie tańsze, niż w przypadku kotła jednofunkcyjnego. Jego montaż również jest mniej skomplikowany, a na dodatek zajmuje on o wiele mniej miejsca. Nie można jednak pominąć zalet kotłów jednofunkcyjnych, które zapewniają komfort korzystania z ciepłej wody od razu po jej odkręceniu. Więcej o popularnych ostatnio kotłach gazowych dowiesz się na stronie renomowanego producenta – firmy Jujnkers: https://www.junkers.pl/produkty/kotly/.

 Kotły kondensacyjne – postaw na ekologię! 

Rozwój ekologii zaowocował powstaniem wydajnych kotłów kondensacyjnych, które zużywają około 30 procent mniej paliwa od tradycyjnych kotłów. Zajmują one podobny obszar i są równie komfortowe w użytkowaniu. Stosowane w kotłach kondensacyjnych najnowocześniejsze wymienniki ciepła maksymalnie wykorzystują wypełniającą spaliny energię.

Kotły kondensacyjne odbierają ciepło ze spalin, co jest niemożliwe w kotle tradycyjnym, gdzie spaliny wraz z zasobem ciepła ulatują przez komin. Wpływa to pozytywnie na sprawność pracy, a co za tym idzie – koszty ogrzewania są niższe. Podczas gdy temperatura spalin w tradycyjnych kotłach może wynosić ponad 100°C, w kotłach kondensacyjnych utrzymuje się na poziomie 45-60°C.

Kotły kondensacyjne posiadają zamkniętą komorę spalania (kocioł tradycyjny może mieć komorę otwartą lub zamkniętą), która wpływa na sposób doprowadzania powietrza do kotła. Zamknięta komora spalania pozwala na pobór powietrza bezpośrednio spoza budynku (np. za pośrednictwem rury wyprowadzonej przez ścianę zewnętrzną), co minimalizuje ryzyko napływu zimna. Dodatkowo spaliny nie zanieczyszczają pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł.

Praca kotłów kondensacyjnych jest o wiele sprawniejsza niż w przypadku tych tradycyjnych. Paliwo jest wykorzystywane w sposób maksymalny, przy niskich kosztach ogrzewania. Dzięki efektowi kondensacji i nowoczesnym rozwiązaniom, użytkowanie takich kotłów pozwala zaoszczędzić nawet 20 procent kosztów. Kocioł kondensacyjny jest rozwiązaniem na lata – najwyższej jakości materiały i nowatorskie rozwiązania techniczne zapewniają trwałość produktów. Przeczytaj więcej o kotłach kondensacyjnych tutaj: http://junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.

 Najlepszy kocioł, znaczy jaki? 

Wybór kotła powinien być determinowany indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami danego użytkownika. To urządzenia, które pracują na nasze ciepło, wygodę oraz komfort każdego dnia, więc warto zainwestować w możliwie najbardziej ergonomiczne rozwiązania. Każdy ma inne oczekiwania wobec kotła, dlatego warto zestawić ze sobą kilka rodzajów oraz modeli i wybrać tę opcję, która sprawdzi się w naszym domu najlepiej.

Źródła:

Exit mobile version