Kącik niemowlaka w sypialni rodziców

Urządzanie pokoiku dziecięcego to dla rodziców, którzy oczekują narodzin maleństwa nierzadko emocjonujące doznanie. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na wygospodarowanie oddzielnego pokoju dla swojej pociechy. W takiej sytuacji przyszli rodzice decydują się na wydzielenie odrębnej przestrzeni dla dziecka w swojej sypialni. Urządzenie takiego kącika podyktowane jest również innym argumentem niż tylko brakiem dodatkowego pokoju. Rodzice bardzo często chcą mieć dziecko jak najbliżej siebie zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i wygody wynikającej z opieki nad noworodkiem.

 

Co zatem trzeba mieć na względzie urządzając kącik malucha w sypialni rodziców?

Warto pamiętać o tym meble były wielofunkcyjne, a sam kącik przytulny, bezpieczny i wygodny w użytkowaniu.

 Łóżeczko 

Powierzchnia spania w standardowych łóżeczkach wynosi 120×60 cm lub 140×70 cm. Jeżeli w sypialni rodziców brakuje miejsca, można kupić kosz mojżesza przypominający gondolę wózka lub kołyskę. Oba mebelki są znacznie mniejsze od łóżeczka i pozwalają zaoszczędzić miejsca w sypialni na ok. 4 miesiące. Po tym czasie mebel może okazać się za mały i trzeba będzie pomyśleć o innym rozwiązaniu. Niektóre łóżeczka mają opcję całkowitego demontażu jednego z boków, co pozwala na złączenie ich z łóżkiem rodziców. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla mamy, która karmi naturalnie. Pomijając fakt wygody rodziców, łóżeczko powinno być postawione w miejscu gwarantującym dziecku bezpieczeństwo. Należy zatem unikać wszelkich przeciągów, a pokój wietrzyć wtedy, kiedy maluch przebywa w innej części domu. Jeżeli to możliwe, lepiej postawić łóżeczko dalej od okna, by promienie słoneczne nie raziły w oczy. Bliskie sąsiedztwo kaloryfera, szczególnie w miesiącach zimowych również jest niewskazane. Suche i zbyt ciepłe powietrze może powodować problemy z oddychaniem.

 W towarzystwie łóżeczka 

Jeżeli mama karmi piersią, warto, by w niemowlęcym kąciku postawić wygodny fotel do karmienia. O ciekawych propozycjach foteli można przeczytać w artykule „Fotel dla karmiącej mamy”. Byłoby dobrze, gdyby obok fotela udało się zmieścić stoliczek na podręczne rzeczy, np. butelkę jeżeli dziecko nie jest karmione piersią czy kubek herbaty dla czuwających przy maluchu rodziców. Alternatywą dla stolika może być organizer przywieszony do podłokietnika fotela. Co prawda nie nadaje się do przechowywania napojów, ale można w nim schować notatnik, książkę lub inne przydatne przedmioty.

Pielęgnacja dziecka, przechowywanie dziecięcych ubrań i akcesoriów

Bardzo przydatnym elementem w dziecięcym kąciku jest przewijak. Z dostępnych propozycji można kupić przewijak w postaci nadstawki do położenia na łóżeczku, w wersji wolnostojącej z regałem lub komodą. Idealnym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie oddzielnego mebla do przechowywania dziecięcej wyprawki. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zakupie łóżeczka z szufladami u podstawy. Dodatkową przestrzeń do wykorzystania może stanowić wspomniany przewijak, oczywiście tylko ten z opcją komody lub regału. Na łóżeczku można powiesić również organizery idealne do przechowywania podręcznych akcesoriów i pieluszek.

Na koniec warto jeszcze wspomnie�� o estetyce niemowlęcego kącika. Oczywiście wygoda i funkcjonalność mają tu pierwszeństwo, niemniej warto zadbać o to, by maluch przebywał w miłym otoczeniu. Pastelowe kolory są obecnie bardzo modne, poza tym ładnie wyglądają jednak w pierwszych miesiącach życia dziecko widzi kontrastowe barwy czerni i bieli. W kolejnych miesiącach reaguje na kolory czerwony, zielony czy żółty. Niezwykłego uroku dziecięcemu łóżeczku dodają baldachimy, warto jednak pamiętać, że gromadzą one kurz, co może powodować problemy alergiczne u malucha. Lampka o subtelnym oświetleniu roztoczy w kąciku przyjemną atmosferę, a poduszki na fotelu dla mamy wpłyną nie tylko na komfort karmienia dziecka, ale sprawią, że kącik będzie bardziej przytulny.

źródło zdjęć: meble.vox.pl, domzpomyslem.pl, hgtv.com, meble-aldo.pl, housology.com

Exit mobile version