Keramzyt – materiał idealny?

keramzyt

Marka Leca jest znana konsumentom już od kilkudziesięciu lat. W Europie najwcześniej z jej ofertą mogli się zapoznać mieszkańcy krajów skandynawskich. Leca zajmuje się tworzeniem lekkiego kruszywa ceramicznego – keramzytu. To produkt o wszechstronnym zastosowaniu w budownictwie, geotechnice, ogrodnictwie, rolnictwie oraz ekologii. Na jego bazie wytwarza się wiele elementów, w tym bloczki i pustaki. W celu lepszego dostępu do keramzytu, firma postanowiła stworzyć w Polsce miejsce, które zaopatrzy lokalny rynek. To fabryka w Gniewie w województwie pomorskim, która zapoczątkowała nową erę w produktach keramzytowych w naszym kraju.

Historia pewnej awarii

Keramzyt powstał przez zupełny przypadek. Jego geneza sięga awarii pieca w amerykańskiej cegielni Hayde’a. Zamiast wypalonej, czerwonej cegły w piecu znaleziono twarde, bardzo lekkie, brunatne grudki. Zostały one opatentowane nazwą, pochodzącą od nazwiska właściciela cegielni. Haydit zaczął być produkowany już podczas I wojny światowej. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej kruszywo trafiło do Europy. Pierwsze wytwórnie powstały w Szwecji, Norwegii i Danii. W krajach anglojęzycznych przyjęła się nazwa LECA od pierwszych liter nazwy LightweightExpanded Clay Aggregate, czyli „lekkie spęczniałe gliniane kuleczki”. W Skandynawii produkt jest bardziej znany jako fibo, w Rosji to keramzyt. Polska nazwa początkowo nawiązywała do materiału, z jakiego produkuje się keramzyt. Ponieważ jest to glina, kruszywo zwano gliniec. Ostatecznie przyjęła się nazwa rosyjska, która ma źródłosłów grecki od słowa keramos, oznaczającego glinę garncarską.

Długa droga do lekkości

Produkcję keramzytu rozpoczyna się w odkrywkowej kopalni gliny. Po odspojeniu jest ona transportowana taśmami do specjalnej, zadaszonej hali, w której leżakuje tydzień lub dwa. Przez ten czas glina ulega wysuszeniu i wstępnemu odprężeniu. Następnie zostaje poddana wielokrotnemu ugniataniu i rozdrabnianiu. W takiej wersji glina trafia do pieca rurowego, gdzie wypala się w temperaturze dochodzącej do 1150°C. Rozdrobniony materiał mocno pęcznieje, tworząc porowate kuleczki, które na zewnątrz mają twardą skorupkę ceramiczną. Gotowy keramzyt poddaje się studzeniu i przesianiu w celu segregowania na odpowiednie frakcje.

Wsparcie w budownictwie

Keramzyt, będący sztandarowym produktem marki Leca, początkowo stosowano do wytwarzania lekkiego betonu oraz elementów budowlanych. Materiał stał się także ważnym budulcem kadłubów statków i okrętów. Kiedy po II wojnie światowej wzrosło zapotrzebowanie na materiały budowlane, wytwórnie keramzytu powstawały w dość szybkim tempie. Od 40 lat zakład w Gniewie zaopatruje rynek polski i europejski. Jego linie technologiczne przechodziły kolejne metamorfozy. Keramzyt jest ceniony zarówno przez fachowców, jak i inwestorów, którzy decydują się wybudować dom, wykorzystując elementy, wykonane z lekkiego kruszywa. Tworzy się z niego bloczki keramzytowe, pustaki ścienne, stropowe, obudowy systemów kominowych, elementy wentylacyjne i wiele innych.

Długa lista zalet

Kruszywo z Gniewu cenione jest za wiele cech. Między innymi za doskonałe parametry izolacyjności termicznej, akustycznej i radiestezyjnej. Produkty, wykonane na jego bazie są ognio i mrozoodporne. Mają także wysoki współczynnik paro-przepuszczalności. Nie straszne im gryzonie, grzyby oraz pleśń. Jak na materiał izolacyjny, cechują się dobrą odpornością na ściskanie. Dlatego są chętnie stosowane do izolacji podłóg na gruncie, jak również budowy stropów i ścian. Świetnie sprawdzają się także przy izolacjach podziemnych, drenażach czy pływających pokryw zbiorników. Właściwości keramzytu wynikają z jego porowatej struktury, jaka charakteryzuje wnętrze każdej granulki.

Trwałość produktów marki Leca jest porównywalna do wysokiej jakości ceramiki, wyrobów kamionkowych oraz klinkierowych.

Exit mobile version