Kleszcze to realne zagrożenie dla zdrowia i życia – jak się przed nimi chronić?

kleszcze

Kleszcze to wyjątkowo odporne pajęczaki, którym nie straszne są warunki atmosferyczne. Można je spotkać zarówno w wilgotnych lasach (np. nad brzegami rzek), ale także w parkach, ogrodach czy na łąkach. W zależności od stadium rozwoju wybierają dogodne dla siebie miejsca – larwy bytują w trawach, nimfy także na krzewach, a dorosłe na wyższych krzewach i niższych drzewach. Ich obecność w miejscach przebywania dorosłych i dzieci stanowi istotny problem ze względu na możliwość przenoszenia groźnych chorób.

 Nieuleczalna choroba KZM 

Najpoważniejszą z chorób przenoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie mózgu – KZM. Zapalenie może dotyczyć zarówno mózgu, rdzenia jak i opon mózgowych, a nierzadko wszystkich wymienionych jednocześnie. Choroba spowodowana jest wirusem TBE przenoszonym przez kleszcze i bywa śmiertelna w skutkach. Na dzień dzisiejszy nie istnieje skuteczne leczenie pozwalające zniszczyć wirusa w organizmie człowieka. Możliwe jest jedynie łagodzenie objawów choroby. Szybkie usunięcie pajęczaka nie ma znaczenia dla rozwoju zapalenia. Objawy KZM są łudząco podobne do grypy – to gorączka, bóle głowy i bóle mięśniowo-stawowe.

 Poważna w skutkach borelioza 

Borelioza to zakaźna choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze. Może dotknąć układ nerwowy, mięśnie (w tym serce), narządy zmysłów czy stawy. Objawy boreliozy mogą sugerować inne choroby, ale najbardziej charakterystyczny jest rumień wędrujący dookoła miejsca, w które wkuł się kleszcz. Często występującym symptomem jest połowicze porażenie twarzy, z problemów rzadszych można wymienić zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bolesne stany zapalne stawów czy problemy z mięśniem sercowym. Zarażenie możliwe jest przez ukłucie przez kleszcza-nosiciela. Ponieważ bakteria bytuje w jelicie środkowym pajęczaka to szanse na uniknięcie zarażenia rosną o ile kleszcz zostanie usunięty szybko. Kiedy już dojdzie do rozwoju stanu chorobowego należy poddać się antybiotykoterapii, a w niektórych przypadkach (zwłaszcza dotyczących uszkodzeń układu nerwowego) także rehabilitacji.

 To niestety nie koniec problemów… 

Poza dwoma omówionymi wyżej powikłaniami po ukąszeniu kleszcza pajęczaki te przenoszą także inne, rzadziej rozwijające się choroby:

 Naturalna i skuteczna ochrona 

Leczenie chorób powstałych w wyniku ukłucia kleszczem jest skomplikowane i trudne. W związku z tym najważniejsza jest profilaktyka – ochrona przed ukąszeniem. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów stosowanych na skórę – większość z nich jest syntetycznego pochodzenia i może wywoływać reakcję alergiczną. Warto zwrócić uwagę na nowość – preparat Target na kleszcze. Nie ma on bezpośredniego kontaktu ze skórą człowieka, nanosi się go za pomocą dyfuzora lub dużego opryskiwacza na najczęstsze miejsca bytowania kleszczy: trawy, drzewa i krzewy. Substancją aktywną jest w nim naturalny olej rydzowy. Preparat hamuje aktywność roztoczy, do których zaliczamy także kleszcze. W miejscach szczególnie dużego występowania pajęczaków opryskiwanie można powtarzać – od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Exit mobile version