Kolory w pokoju niemowlęcia

Narodziny dziecka wiążą się z ogromnymi emocjami. Trzeba wyprawkę dla maleństwa i zorganizować przestrzeń dla nowego członka rodziny. W pokoju maleństwa kolor ścian ma decydujące znaczenie. Nie od dziś wiadomo, że kolory mogą wpływać na samopoczucie i rozwój dziecka. Bardzo ważny jest nie tylko kolor, ale także rodzaj farby – musi być bezpieczna dla zdrowia, zapewnić perfekcyjne pokrycie nierówności i staranne wykończenie pomieszczenia.

 Bezpieczna farba 

Każdy rodzic, chce dla dziecka wszystkiego, co najlepsze. Przy urządzaniu pokoju dla dziecka ważna jest nie tylko estetyka i funkcjonalność, ale także bezpieczeństwo stosowanych farb i innych elementów wykończenia wnętrz. Bezpieczna farba powinna być antyalergiczna, nie odpadać od ściany. Niektóre farby mają właściwości oczyszczające powietrze ze szkodliwych związków, np.: formaldehydu. To niebezpieczny związek chemiczny wytwarzany podczas spalania paliw, utylizacji odpadów komunalnych, a także emisji spalin samochodowych. Jest stosowany budownictwie, przy produkcji mebli, tworzyw sztucznych, a także w przemyśle papierniczym czy włókienniczym. Oznacza to, że powietrze w mieszkaniu może zawierać ten szkodliwy związek.

 Noworodek i kolory 

Noworodek nie odróżnia kolorów. Jego wzrok nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Reaguje jedynie na kontrastowe zestawienia barw: biało-czarne. Dziecku do ukończenia co najmniej 6 roku życia gust kolorystyczny dziecka zmienia się średnio co kilka tygodni. Najważniejsze jest to, aby farba była zmywalna, ponieważ dziecko w wieku 2-4 lata bardzo często pasję malarską ujawnia poprzez rysowanie ścian. Dla niemowlęcia najlepsze będą kolory pastelowe, które są spokojne i są bardzo dobrą bazą dla różnych dodatków: zabawek, lampek, grafik z motywami dziecięcymi. Z kolorów neutralnych do pokoju niemowlęcia polecane są: beże , odcienie brzoskwiniowe i rozjaśniony żółty, oraz jasne brązy czy delikatne odcienie różowego. Takie barwy sprzyjają odpoczynkowi i tworzą w pomieszczeniu ciepłą atmosferę.

 Przedszkolak i kolory ścian 

Dziecko w wieku przedszkolnym ma już swój gust, choć jego upodobania często zmieniają się. Złotym środkiem między oczekiwaniami dziecka i koncepcją aranżacji dziecięcego pokoju są dwukolorowe ściany. Jedna ściana powinna być barwy neutralnej, druga intensywniejszej. Cieple kolory działają pobudzająco, chłodniejsze uspokajająco. Dla dziecka polecane są rozbielone odcienie, które ułatwiają koncentrację. Znakomitym kolorem do pokoju dziecięcego jest żółty. Jest wiele odcieni tego koloru, więc każdy znajdzie produkt odpowiadający jego potrzebom. Jeżeli decydujemy, aby ściany w pokoju dziecięcym miały barwę pomarańczową, to lepiej unikać najbardziej intensywnych odcieni. Zieleń i fiolet ułatwiają zasypianie, co ma istotne znaczenie dla małych ludzi i ich rodziców.

 Królewski błękit 

Kolor błękitny i wszystkie odcienie zielonego kojarzone są z pokojem chłopca, choć oczywiście z powodzeniem mogą zdobić ściany w pokoju dziewczynki. Niebieski to kojarzony jest z bezpieczeństwem i relaksem, z wakacjami i morzem. Znakomicie sprawdzi w pokoju dziecka, które boi się ciemności. Niebieski to bez wątpienia kolor wyrazisty. Ładnie wygląda łączenie różnych odcieni niebieskiego.

 Bajkowy róż 

Utarło się społeczne przekonanie, że kolor różowy jest delikatny i symbolizuje kobiecość, dlatego często jest wybierany do pokoju dziewczynki. W wnętrzach dobrze wyglądają jaśniejsze, pudrowe odcienie różu. Różowy doskonale współgra z bielą i beżami.

 Jakich barw unikać w pokoju dziecięcym? 

W pokoju dla dziecka najlepiej postawić na spokojne, stonowane odcienie, a unikać kolorów pobudzających. Przy kolorowych meblach ściany powinny być pomalowane w stonowane barwy. Nadmiar intensywnych kolorów powoduje rozdrażnienie, niepokój, problemy z zasypianiem, a u starszych dzieci nawet kłopoty z koncentracją i nauką. Dziecko po przyjściu z przedszkola lub szkoły powinno w pokoju odpoczywać. Dlatego zbyt duża liczba intensywnych kolorów może zaburzyć jego rozwój.

Exit mobile version