Pomysł na kominek w domu

Kominek jako symbol domowego ogniska, nada każdemu wnętrzu w jakim zostanie umieszczony przytulnego sielskiego charakteru. To jaką formę przybierze zależy wyłącznie od mieszkańców domu. Warto jednak dodać, iż tworzenie własnego kominka nie należy do prostych czynności. Przeanalizujmy zatem wszystkie fakty związane z tworzeniem kominka w domu.

Decydując się na stworzenie własnego kominka nie należy zapominać o podstawowych czynnikach a są to: wytrzymałość naszych fundamentów i stropu (kominek jako element betonowy nie jest zbyt lekki dlatego należy przeanalizować strop lub fundamenty wytrzymają dodatkowe obciążenie w postaci od 500 kg do nawet 1 tony), średnica komina (szczególnie ważna w przypadku gdy decydujemy się na wkład kominkowy o dużej szybie lub formę narożną kominka – należy w tym wypadku porównać wylot spalin kominka ze średnicą komina – jeśli średnica komina będzie zbyt mała wówczas spaliny wydobywać się mogą do pomieszczenia w którym kominek się znajduje co prowadzi do poważnych konsekwencji zatrucia czadem domowników!), lokalizacja (należy pamiętać by kominek był jak najbliżej komina jednak w sporej odległości od miejsc siedzących z racji tego że po pierwsze mogą łatwo się zapalić a po drugie z  powodu gorąca wydobywającego się z kominka nie będziemy mieli ochoty przy nim siedzieć).

 

Należy pamiętać również że popularnie nazywany kominek jest normalnym piecem – chociaż dosyć specyficznym. Dlatego też jak każdy piec powinien mieć zapewnione optymalne połączenie z kominem głównym – chodzi mi tutaj w głównej mierze o wytwarzane podciśnienie w komorze spalania (gazy grzewcze) – muszą być one w odpowiedni sposób odprowadzane. A więc komin główny powinien mieć wysokość minimalną 4,5 metra natomiast jego średnica w głownej mierze powinna zależeć od typu zastosowanego kominka. Tak też piece grzewcze standardowo mają średnicę 180 mm, w przypadku wkładów kominkowych średnica jest już dużo większa z uwagi na rozmiary samego paleniska – jest to wówczas od 180 do 300 mm – tak samo ma się sprawa z otwartymi kominkami – tutaj wartości średnicy komina wahają się od 250 do 350 mm – jest uzależnione w tym wypadku od dużej ilości „zasysanego” powietrza z zewnątrz przez kominek. Kominek powinien mieć również zapewniony dostęp do powietrza – jest to niezbędny warunek do prawidłowego spalania. Powietrze doprowadzić możemy do niego zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz jednak bardziej polecam drugą opcję z uwagi na to, że przy powietrzu pobieranym z zewnątrz pomieszczenia przy szczelnych drzwiach i oknach utworzy się podciśnienie, które wpłynie bardzo niekorzystnie na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Najlepiej więc takową instalację montować zewnętrznie – nadadzą się do tego nawet zwykłe rury PCV – najlepiej by średnica ich była minimum 150 mm.

Ostatni techniczny aspekt to drewno jakim będziemy opalać nasz kominek. Drewno opałowe powinno być składowane minimum przez okres 2 lat z uwagi na to, że im jest suchsze tym wyższą ma wartość opałową. Dodatkowo gatunki iglaste mają wyższą wartość opałową od gatunków liściastych i w przypadku sezonowania ich przez okres 3 lat ich wartość opałowa będzie wynosiła odpowiednio 4,8-5 kWh/kg drewna oraz 4,4-4,7 kWh/kg drewna.

Kolejną istotną sprawą jaką poruszę jest możliwość ogrzewania kominkiem całego domu. Taka opcja jest jak najbardziej możliwa – wystarczy zamontować do kominka instalacje rozprowadzającą ciepło do sąsiednich pomieszczeń. Taki system składa się z rurek termoizolowanych najczęściej o dużej średnicy (choć zależy ona głównie od rozmiarów samego kominka). Działa ona w następujący sposób: w kominku zamontowana zostaje sieć specjalnych wentylatorów, które to przekazują ciepło z nad paleniska do rurek odprowadzających, które to z kolei emitują je do poszczególnych pomieszczeń.

Jakie koszty poniesiemy związane z całą instalacją kominkową? Otóż ceny wahają się głównie od tego jakie materiały wykończeniowe i wewnętrzne dobierzemy przy budowie kominka – w wypadku żeliwnego wkładu z marmurowymi elementami wykończeniowymi jego koszt oscylował będzie w granicach 9000 zł – urządzenia z wkładem szamotowym są z kolei o kilka tysięcy złotych droższe i całkowity koszt takiej instalacji wynieść nas może nawet 12000 zł. Gdy zaś chodzi o system ogrzewania domu dopłacić musimy kolejne 2-3 tysiące złotych. Koszty założenia kominka zostaną nam jednak w całości zrekompensowane wszystkimi miłymi chwilami spędzonymi z rodziną w cieple domowego ogniska.

Zródła: GrafikaGoogle

Playlista „kominek w domu

https://www.youtube.com/playlist?list=PLpk26wXuZMjnpWthMgKoe5CrfZ1RbqcfJ”]

Exit mobile version