Budowa domu to najczęściej najważniejsza i największa inwestycja w życiu. Aby okazała się ona sukcesem, konieczne jest skrupulatne zaplanowanie całego przedsięwzięcia i przygotowanie kosztorysu.
Krok ten powinien poprzedzać wybór działki i wymarzonego projektu – dzięki temu możliwe będzie realne oszacowanie budżetu. Co ważne, koszty budowy domu istotnie zmieniają się z roku na rok, należy więc zwrócić uwagę na to, czy opracowywany kosztorys odpowiada aktualnym cenom. Poniżej przedstawiamy wycenę budowy domu w roku 2018, dla budynku o powierzchni 120 m2.
Podstawowe założenia
Przedstawiony kosztorys nie zawiera kosztów zakupu działki budowlanej, ze względu na fakt, iż ceny gruntów są bardzo zróżnicowane. Do ostatecznej ceny nie zostały doliczone również koszty ewentualnego podłączenia mediów. W niewielkich miejscowościach lub wsiach koszt w pełni uzbrojonej działki może rozpoczynać się już od kilkudziesięciu tysięcy, podczas gdy w miastach cena ta może sięgać nawet miliona złotych.
Warto zauważyć, że przedstawione przez nas ceny materiałów budowlanych mogą ulegać nawet znacznym wahaniom. Korzystając z obniżek cenowych, jakie okresowo oferuje niemalże każdy producent ceramiki budowlanej czy innych materiałów budowlanych, można istotnie obniżyć koszt budowy domu.
Projekt domu
Cena projektu uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy został on przygotowany na indywidualne zamówienie klienta, czy też jest gotowym projektem do ewentualnej adaptacji.
Indywidualnie przygotowany projekt to koszt około 10 000 złotych. Warto zdecydować się na niego w przypadku niestandardowych wymiarów działki (np. z dużym kątem nachylenia). Zakup gotowego projektu i jest adaptacji to 5 000 – 6 000 złotych.
Fundamenty domu
Fundamenty domu mogą zostać wykonane z betonu wylewanego w deskowaniu lub wymurowane przy użyciu bloczków betonowych. W obydwu przypadkach cena materiałów wyniesie około 21 000 złotych (materiały do deskowania są nieznacznie tańsze, jednak wymagają szalunku, przez co ceny obydwu rozwiązań są niemalże identyczne).
Przy założeniu, że ławy fundamentowe posiadają szerokość 70 centymetrów, a grubość ścian fundamentowych to 25 centymetrów, koszt prac budowlanych, związanych z wykonaniem fundamentów to około 35 000 złotych (w cenę wliczone są prace ziemne).
Ściany domu
Koszty materiałów ściennych ulegają sporym wahaniom – w roku 2018 zauważalny jest znaczny spadek cen. Uwzględniając średnie ceny, jakie proponuje popularny producent ceramiki budowlanej, postawienie ścian zewnętrznych z pustaków ceramicznych poryzowanych i wykonanie elewacji z tynku mineralnego cienkowarstwowego, wyniesie około 36 000 złotych.
Stropy oraz elementy żelbetowe
Koszt wykonania stropu gęstożebrowego dla domu o powierzchni 120 m2 to około 30 000 złotych. Alternatywą dla niego może być często wykorzystywany na budowach strop monolityczny (jego cena wyniesie około 36 000 złotych) lub niedrogi strop prefabrykowany z płyt kanałowych (jego koszt to około 20 000 złotych).
Pokrycie dachowe i okna
Wykonanie dachówki ceramicznej dla omawianego domu to koszt około 50 000 złotych. Tańszą alternatywą może być w tym przypadku pokrycie dachu gontem bultonicznym – cena tego rozwiązania to około 24 000 złotych.
Koszt okien, w zależności od wykorzystanego materiału ram (drewno, PCV), rodzaju oszklenia, okuć może wahać się w przedziale 19 000 – 29 000 złotych.