Kotły na pelet – jaki wybrać

W wielu miastach w Polsce coraz bardziej palący staje się problem związany z zanieczyszczeniem powietrza. Coraz częściej pojawiają się głosy, że należy całkowicie odejść od tradycyjnych kotłów i paliw stałych – nie tylko w trosce o nasze zdrowie, ale i jakość oraz wydajność ogrzewania. W walce o czystsze powietrze mamy do wyboru przede wszystkim dwóch sprzymierzeńców: centralne ogrzewanie miejskie oraz nowoczesne, domowe kotły grzewcze. O ile jednak instalacje CO nie są możliwe do zainstalowania wszędzie, a czasem po prostu nie zapewnia nam ich gmina, to dobór właściwego kotła zależy w dużej mierze właśnie od nas.

Nowoczesne kotły CO

Kocioł to stosunkowo niewielkie urządzenie, które pozwala zbudować instalację centralnego ogrzewania w niemal każdym domu – niezależnie od sieci miejskiej i na własną rękę. Kotły CO produkowane współcześnie charakteryzują się dodatkowo tym, że używane w nich paliwo jest w pełni ekologiczne – jego spalanie nie generuje dużych ilości spalin, a sam kocioł (a w każdym razie typowy kocioł na biomasę) posiada dodatkowo opcję ograniczania codziennego zużycia paliw. Działanie takich kotłów opiera się na ich wyposażeniu w specjalną elektronikę i automatykę, które pozwalają na racjonalne regulowanie spalania oraz wyłączenie ogrzewania w sytuacji, gdy wykryta zostanie wysoka już temperatura w danym pomieszczeniu. Technologia ta oznacza również, że spadają koszty ponoszone przez nas z tytułu ogrzewania – kocioł nie grzeje bowiem domu niepotrzebnie, o ile właściwa temperatura została już dawno osiągnięta.

Kotły z podajnikiem – wygoda w standardzie

Klasyczny kocioł centralnego ogrzewania pozwala zatem skutecznie ogrzać cały dom – w sposób oszczędny, proekologiczny oraz względnie szybki. Wygodę użytkowania tych urządzeń może dodatkowo zwiększyć zakup kotła z nowoczesnym palnikiem automatycznym, przeznaczonym do spalania paliw na biomasę. Najpopularniejszym z tych paliw jest pellet. Jest to paliwo w formie granulatu, powstające najczęściej na bazie trocin lub innych produktów ubocznych obróbki drewna. Jakie są jego główne zalety? Tak zwany pellet proekologiczny wytwarzany jest bez dodatku klejów i innych substancji pomocniczych. Oznacza to, że jedynym produktem wykorzystywanym do ujednolicenia tej biomasy jest woda, która przy spalaniu przechodzi po prostu w stan lotny – niegroźny dla nas, nietoksyczny i bezwonny. Kocioł na pellet ma dodatkowo tę zaletę, że paliwo w formie granulatu (drobnicy) ma niewielki rozmiar i pewną sypkość, dzięki czemu piec, w którym się ono spala, może być uzupełniany automatycznie, bez konieczności codziennego doglądania urządzenia. Służy do tego tak zwany kocioł z podajnikiem automatycznym.

A może kocioł z… Internetem?

Jak jeszcze można zminimalizować ilość wizyt w domowej kotłowni? Służą do tego specjalne kotły ze sterownikami wykorzystującymi technologię wi-fi. W praktyce mamy wówczas do czynienia z urządzeniem, które obsługujemy w dużej mierze zdalnie – włączając w to kontrolowanie jego stanu, temperatury spalania, czy też czasu włączania się i wyłączania pieca oraz korzystania ze wspomnianej już wcześniej, automatycznej zapalarki. To nie tylko wygoda, ale i stuprocentowe bezpieczeństwo – spalanie można wtedy przerwać zdalnie, nawet gdy nie ma nas w okolicy domu.

Rodzaj i moc kotła ma znaczenie

Czym jeszcze powinniśmy kierować się przy zakupie kotła? Nie tylko jego typem i ewentualnymi dodatkami, ale i mocą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że większy kocioł nie zawsze będzie dla nas lepszy. Wręcz przeciwnie – mocy tej często w ogóle nie wykorzystujemy i co najwyżej niepotrzebnie wykorzystywać będziemy duże (i nie aż tak tanie) zasoby paliwa. Większość kotłów dostępnych na rynku ma moce z zakresu od 12 kW do 15 kW. W przypadku typowego, średniego lub niewielkiego domu powinno to w zupełności wystarczyć. Warto jednak wiedzieć, że moc kotła wylicza się fachowo według konkretnego wzoru. Wszystko to nie zawsze jest proste i oczywiste, warto więc skonsultować planowany zakup z przedstawicielem wiarygodnej firmy zajmującej się technikami ogrzewania CO. Jedną z nich jest w Polsce METAL-FACH Technika Grzewcza (http://www.metalfachtg.com.pl/) z Sokółki. Przedstawiciele firmy zwykle nie tylko są w stanie udzielić nam wielu fachowych porad, ale i dodatkowo zapewniają szybki montaż i profesjonalny serwis zakupionych u nich urządzeń i części.

Exit mobile version