Krótki przewodnik po stylach ogrodowych

aranżacja ogrodu krok po kroku

Ogród to miejsce odpoczynku i relaksu po dniu spędzonym w pracy. Powinien być tak skomponowany, by dawał radość i zachęcał do spędzania w nim czasu wolnego. Trzeba pamiętać, że ogród nie jest towarem do oglądania, dlatego wybór odpowiedniego stylu musi być zgodny z upodobaniami mieszkańców i możliwościami jego pielęgnacji.

 Styl wiejski (naturalistyczny) 

Chyba najbardziej rozpowszechniony ze wszystkich stylów. Doskonale nadaje się jako otoczenie domów poza miastem. To typ ogrodu, który nie wymaga dużych nakładów finansowych, ponieważ rosną w nim wszystkie rośliny powszechnie spotykane. Ogród powinien wtapiać się w najbliższe otoczenie. Ogrodzenie w postaci niskiego drewnianego płotu jest tylko granicą wyznaczającą strefę prywatną, ale jej nie oddziela od otoczenia. W takim ogrodzie tzw. mała architektura powinna być drewniana i zarazem w bardzo prostej w formie – mowa tutaj zarówno o pergolach, płotkach jak i wielkich altanach ogrodowych. Elementy drewnianej architektury ogrodowej idealnie wpasowujące się w naturalistyczny styl ogrodowy, znajdziecie w sklepie Produktyogrodowe.pl.

 Styl nowoczesny (minimalistyczny) 

Doskonale nadaje się do obszarów miejskich. Niewielka ilość roślin nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, dlatego ten styl polecany jest szczególnie osobom, które cierpią na brak czasu. Głównym elementem nowoczesnego ogrodu jest trawnik i ustawione na nim meble ogrodowe.

 

 Styl angielski (romantyczny) 

Bardzo dobrze nadaje się do ogrodów o dużej powierzchni. Jego charakterystyczną cechą jest swobodny rozwój roślin, bogactwo gatunków. W ogrodzie angielskim jest dużo miejsca dla obiektów małej architektury, przy pomocy których można stworzyć wiele romantycznych zakątków. Małe drewniane altanki ogrodowe z ażurowymi ściankami, ławeczki pod pergolami i kręte ścieżki nadadzą ogrodowi niepowtarzalny charakter.

 

 Styl japoński 

W ostatnich latach coraz bardziej modna forma ogrodu. Szczególnie nadaje się do ogrodów o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, ze zbiornikami wodnymi. Ogrody w stylu japońskim cechuje harmonia i elegancja. Nieodzownymi elementami są stylizowane drewniane altanki, kładki, mostki oraz ławeczki. Ogród japoński pełen jest symboliki związanej z kulturą dalekowschodnią.

 Styl śródziemnomorski 

To ogród o niezwykle ciepłych barwach, dominują pomarańcze, beże oraz biel i zieleń. W takich ogrodach jest dużo pnączy, które oplatają pergole i trejaże. Licznie stosowane są palisady, rollbordery, donice oraz fontanny.

Do popularnych stylów ogrodów należą także styl barokowy i francuski, ale są to style bardzo formalne i stosowane głównie jako otoczenie pałaców i rezydencji. W ogrodach tych dominuje symetryczny układ, a cechą charakterystyczną są idealnie przystrzyżone żywopłoty.

Exit mobile version