Kuchnia pod zabudowę – co należy wiedzieć?

Bez wątpienia każdy z nas marzy o pięknej i modnej, a zarazem funkcjonalnej kuchni. Jest to szczególne pomieszczenie każdego domu czy mieszkania. Nowoczesna kuchnia oprócz spełniania standardowej funkcji jaką są nasze przygody kulinarne staje się również miejscem spotkań z przyjaciółmi – pomieszczenie to musi tętnić życiem. Właśnie dlatego kuchnie pod zabudowę stały się prawdziwym przebojem XXI wieku. Zabudowa pozwala nam na zachowanie maksimum przestrzeni przy jednoczesnej minimalizacji sprzętu – w tak zaaranżowanej kuchni wszystko jest schowane i poukładane, nie ma tam miejsca na zbędne sprzęty. Podstawowe AGD typu lodówka, kuchenka bądz zmywarka są także dyskretnie ukryte tworząc spójną całość z frontami szuflad i szafek – co do ich ilości zaś również mamy nieograniczone możliwości podjęcia decyzji – ich wybór i rozmieszczenie zależy od naszej wyobrazni i indywidualnych potrzeb. Na co musimy zwrócić uwagę podczas tworzenie zabudowy kuchennej? Co jest w tym wypadku najistotniejsze?

Na początek musimy dokładnie zastanowić się jak chcemy by nasza kuchnia wyglądała – czego od niej oczekujemy i na co położymy szczególny nacisk. Po konkretnym, sprecyzowanym rozplanowaniu musimy określić rozmiary naszych mebli. Najlepiej jest zacząć w tym wypadku od dokonania pomiarów wewnętrznych z uwagi na fakt, iż nasze szafki służyć nam będą do „upakowywania” produktów czy naczyń – owe wymiary zależne będą z kolei od metrażu samego pomieszczenia. Kolejny istotny aspekt to dobór wyglądu i materiału do konstrukcji naszego mebla kuchennego. Szczególną uwagę należałoby poświęcić w tym wypadku frontom szafek gdyż to na nich skupiać się będzie całościowy efekt aranżacji naszej kuchni, jednakże inne elementy są równie istotne i nie należy ich bagatelizować. Następnie powinniśmy dokonać zarysu naszej zabudowy – nalezy wykonać to w perspektywie i na tle pozostałych elementów wyposażenia kuchni a więc sprzęt AGD. Postarajmy się zatem dokładnie rozrysować co i gdzie umieścimy – począwszy na ulokowaniu wyposażenia AGD, kończąc na aspektach funkcjonalnych. Jeśli chodzi o funkcjonalność naszej zabudowy istotne będą cechy takie jak: wysokości szafek i cokołu, rozstaw półek czy drzwi a także ich rodzaj (otwierane bądz przesuwne) oraz akcesoria wyposażenia wewnętrznego. Kolejna sprawa to konieczność uwzględnienia na naszym projekcie wszelkich instalacji a więc szczególnie ważne będą dla nas przyłącza mediów i gniazd elektrycznych, oraz przyłącza wodno-kanalizacyjne i gazowe. Następna ważna rzecz to dokonanie odpowiedniej wyceny. Wycena uwarunkowana jest głównie od obranych przez nas elementów wyposażenia czy trudności dokonania przyłączy – dokonają jej dla nas wykwalifikowani fachowcy, których zaangażujemy do zrealizowania naszego pomysłu na zabudowę.

W dalszej kolejności zastanowić się musimy nad obraniem odpowiednich materiałów do wyrobu naszych mebli. Rozwiązań do wyboru mamy kilka. Skrzynki szafek praktycznie zawsze wykonane są z laminowanej płyty wiórowej. Takowe płyty wytwarzane są w praktycznie dowolnych grubościach i wymiarach toteż mamy szerokie pole manewru przy konstrukcji naszej zabudowy. Przyjemnie prezentuje się również aspekt wizualny naszego rozwiązania – na rynku istnieje różnorodny wybór oklein laminatowych o wszelakich barwach, dekorach czy strukturach powierzchni – jednym słowem – każdy może wybrać coś dla siebie. Zastosowanie płyty wiórowej nie jest jednak idealne i pozbawione wad – zasadniczym defektem jest w tym wypadku jej niska odporność na wodę. Pod wpływem wilgoci takowa płyta pęcznieje i puchnie tracąc tym samym mozliwości wytrzymałościowe. Fronty szafek z kolei wykonane zostać mogą z wielu innych materiałów niekoniecznie z wiórowej płyty laminowanej czy fornirowanej ale również z różnego rodzaju płyt MDF, drewna, szkła czy nawet odpowiednio uplastycznionego metalu – wszystko zależy od naszej fantazji i pomysłu – fronty stanowią wizytówkę wizualną naszej zabudowy. Blaty podobnie jak fronty również nadają charakter kuchni ale dodatkowo oprócz aspektów wizualnych spełniać musza również wymogi techniczne czyli muszą być odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Materiałem stosowanym przy wyrobie blatów mogą być: laminowane płyty wiórowe, naturalne klejone drewno, blacha nierdzewna na płycie wiórowej, kamień naturalny (typu marmur, granit) oraz kompozyty (żywice akrylowe z dodatkami mineralnymi i barwnikami). Dobierając nasz blat należy pamiętać również że nie tylko musi się on nam podobać wizualnie ale musi spełniać warunki praktyczne. Blaty z kamienia prezentują się pięknie – jednak są mało odporne chemicznie – chociażby na reakcje ze świeżo wylanym octem. Drewno jest odporne na tego typu oddziaływania jednak problemem dla niego jest wilgoć. Kompromisowe rozwiązanie to zastosowanie blatu z płyty wiórowej, która to pokryta odpowiednim laminatem imitowała będzie blat kamienny czy drewniany, a jednocześnie spełniała będzie funkcje praktyczne.

Kolejny ważny aspekt to kolor zabudowy. Z reguły uważa się że bardziej odpowiednie będzie zastosowanie jasnej kolorystyki głównie z uwagi na fakt, iż w jasnym wnętrzu wszystko łatwiej jest znalezć nawet przy stosunkowo słabym oświetleniu (dobre oświetlenie również jest bardzo istotne gdyż od niego w znacznej mierze zależy klimat panujący w kuchni). W nowoczesnych zabudowach wiele osób decyduje się także na zastosowanie szarych, czarnych bądz czerwonych barw – jest to jednak rozwiązanie wymagające konsultacji z wykwalifikowanym dekoratorem wnętrz – musi nam on pomóc doradzić jakie oświetlenie będzie najlepsze do tego typu zaproponowanego przez nas rozwiązania.

Następną sprawą jest dobór odpowiedniego sprzętu AGD. Takowe wyposażenie uwzględnić musimy już podczas etapu planowania – czy zamierzamy wykorzystać rozwiązanie wolnostojące czy do zabudowy. Sprzęt chowany w szafkach musi być odpowiednio zabezpieczony pod względem wentylacji i wymiany powietrza. Każdemu urządzeniu kuchennemu musimy zatem zapewnić odpowiednią mozliwość chłodzenia – poprzez chociażby zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy ścianą a szafkami. Kolejny aspekt to dobór urządzeń względem pomiarów konstrukcji zabudowy – należy dobierać urządzenia o szerokości zbliżonej do wymiarów szafek i wysokości od blatu. Należy też pamiętać by umieszczać wszystkie potrzebne elementy wyposażenia kuchni na odpowiedniej wysokości – tak aby nie musieć uciekać się do konieczności korzystania z drabiny by np. uruchomić kuchenkę mikrofalową. Sam dobór sprzętu AGD  zależeć z kolei powinien od nas samych i naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

Ostatnia sprawa jaką dziś poruszę to eksploatacja i pielęgnacja naszej kuchni wykonanej w systemie pod zabudowę. Należy pamiętać że samo przygotowanie i zaaranżowanie pomieszczenie to nie wszystko i musimy o nie odpowiednio zadbać. Zwrócę zatem uwagę na następujące błędy w eksploatacji przyczyniające się do uszkodzeń naszych sprzętów bądz szafek:

– czajnik elektryczny umiejscowiony w taki sposób że gorącą parą ogrzewa spód szafki

– nie wycieranie zachlapań blatu wodą

– stawianie na blacie gorących naczyń (garnków, patelni)

– alkohol i ocet wylany na blat kamienny

– nieostrożność przy krojeniu produktów skutkująca uszkodzeniem laminatu płyty wiórowej

– nieusuwanie zabrudzeń bezpośrednio po ich powstaniu

– nie stosowanie mat ochronnych w szafkach przechowujących ciężkie przedmioty

Na zakończenie mojego artykułu chciałbym Wam przedstawić na filmach jak wygląda montaż zabudowy kuchennej od strony technicznej:

 

Zródła: GrafikaGoogle, YouTube, kuchnia-zrób-to-sam.com

Exit mobile version