Kupno domu z rynku wtórnego

prąd budowlany

Kupno domu z rynku pierwotnego lub samodzielna budowa domu to koszt, który niejednokrotnie przekracza możliwości kredytowe przeciętnego obywatela. Budowa domu to proces długotrwały. Znacznie szybciej i zdecydowanie taniej jest kupić dom z rynku wtórego. Spełnia on wszystkie oczekiwania – jest własne podwórko, miejsce na ogródek, grilla, czy altankę. Posiadanie swojego domu to przede wszystkim wygoda i spełnienie marzeń. Mieszkając przez wiele lat w bloku lub kamienicy, człowiek marzy o posiadaniu własnego domku w cichym miejscu, w niewielkim oddaleniu od głównych ulic miasta.

 Rynek wtórny domów 

Ofert deweloperów budujących domy jest bardzo dużo. Inwestycje są położone w ładnych okolicach, oddalone od centrum, zawierają wiele udogodnień dla mieszkańców. Kolorowe wizualizacje pokazują, jak piękna będzie okolica, kiedy powstaną domy. Nowoczesna forma, ekologiczne materiały, podwyższony standard wykończenia wnętrz – mają zachęcić klientów do kupna domu. Z drugiej strony wystarczy wejść na strony ogłoszeniowe z kategorii „nieruchomości -domy na sprzedaż” i zapoznać się ofertami domów na sprzedaż. Położone są w ładnych okolicach i mają założony określony rodzaj ogrzewania. Najważniejsze, że są skończoną inwestycją i nabywca widzi, co kupuje. W przypadku rynku pierwotnego, klient często wpłaca zaliczkę na wizje domu, który dopiero będzie budowany i tak naprawdę nie wie, jak będzie wyglądał jego dom, czy nie zdarzą się okoliczności, które spowodują, że do budowy nie dojdzie.

 Sprawdzenie stanu domu 

Przed zakupem domu z rynku wtórnego trzeba sprawdzić jego stan techniczny. Jednym z najważniejszych elementów jest konstrukcja pokrycia dachowego. Dach musi być wykonany porządnie, gdyż jest jednym z najważniejszych filarów bezpieczeństwa domu. Nie powinno być żadnych śladów po przeciekach. Najlepszym momentem na inspekcję dachu jest dzień, w którym obficie pada deszcz. Wtedy bardzo dobrze widać, czy dach spełnia swoją rolę i w jakim jest stanie. Kolejnym elementem, które trzeba sprawdzić jest miejsce styku dachu ze ścianami – zaniepokoić powinna wilgoć. Istotny jest również stan rynien. Wystające przewody, krzywy sufit, plamy i wilgoć na suficie powinny być sygnałem alarmowym dla osoby zainteresowanej kupnem domu. Mogą oznaczać potrzebę inwestycji bardzo dużych środków finansowych w naprawę tych uszkodzeń. Na ścianach nie powinno być żadnych pęknięć i dziur. Warto sprawdzić, czy piwnica nie była zalana i czy nie ma w niej nadmiaru wilgoci.

 Okna i drzwi 

Szczelne okna i drzwi mają kluczowe znaczenie dla utrzymania właściwej temperatury i wentylacji w domu.Przez otwory okienne i drzwiowe ucieka najwięcej ciepła. Zdaniem naukowców straty cieplne spowodowane przez nieszczelne okna i drzwi mogą sięgać 50% ciepła. To bardzo dużo i oznacza podwyższenie kosztów ogrzewania w sezonie grzejnym i mniejszy komfort mieszkania.

Większość uzyskanego ciepła (niezależnie od jego źródła i tak zostanie stracone). Z drugiej strony okna nie mogą być nadmiernie szczelne, bo zbytnia szczelność prowadzi do braku przepływu powietrza, co skutkuje zawilgoceniem pomieszczeń i rozwojem grzybów. Pleśń i grzyby mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci, osób starszych i domowników chorujących na astmę, choroby układu krążenia i serca. W przypadku gdy stan nieruchomości z rynku wtórnego jest odpowiedni, a jedynie stolarka wymaga zmiany, należy wytargować korzystniejszą cenę. Okna trzeba wymienić już po zakupie na własny koszt.

Oglądając dom na rynku wtórnym warto zwrócić uwagę na stan podłóg. Nie chodzi tutaj o to, czy leżą na niej: panele, deski, czy gumolit, ale o stan techniczny podłogi, o wszelkie nierówności i dziury. Są to uszkodzenia, które można naprawić we własnym zakresie. W takiej sytuacji dobrze jest negocjować niższą zakupu domu. Jeżeli obiektem zainteresowania jest dom, który ma więcej niż 30 lat, to trzeba liczyć się z możliwością remontu różnych elementów i z tym, że różnorodne usterki mogą pojawiać się w trakcie mieszkania.

Exit mobile version