Kupno własnego mieszka jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy. Poszukiwaniu odpowiedniego lokum towarzyszą często emocje, podekscytowanie, wyobrażenia – jak to będzie na swoim. Warto jednak pamiętać, że transakcja, w którą chcemy się zaangażować obarczona jest dużym ryzykiem i pociąga za sobą inwestycję dużych środków finansowych, często największych jakie w ciągu całego życia jednorazowo wydajemy. Decyzję należy więc podjąć świadomie, w oparciu o rzeczowe argumenty, by później nie żałować, że pewnych kwestii się nie przemyślało, choć była ku temu sposobność.
Nie chcesz kupić kota w worku? Ostudź emocje.
Tak, jak strach nie jest dobrym doradcą, tak emocje mogą osłabić naszą czujność. A na to w przypadku zakupu mieszkania nie można sobie pozwolić. Chcąc uniknąć rozczarowania i późniejszych ewentualnych konsekwencji prawno-finansowych wato zweryfikować swoje plany co do przyszłego lokum z obecnymi i przyszłymi możliwościami. Punktem wyjścia do zawarcia transakcji powinny być zatem szczere odpowiedzi na szereg wnikliwych pytań.
Od czego zacząć?
Potrzeby
Na początek warto określić potrzeby dotyczące metrażu mieszkania. Warto zastanowić się ile chcielibyśmy mieć pomieszczeń – teraz i w przyszłości, gdy być może powiększy się nam rodzina, albo założymy działalność gospodarczą i zapragniemy pracować w domowym biurze.
Budżet
Drugą sprawą jest kwestia finansowa, od której tak na prawdę zazwyczaj zależy najwięcej. Warto wziąć pod uwagę wysokość środków własnych jakimi dysponujemy (tzw. wkład własny) oraz możliwości kredytowe. Zdolność kredytową pomogą wyliczyć dostępne w internecie kalkulatory zdolności kredytowej lub profesjonalni doradcy bankowi. Dostępne oferty finansowania warto dokładnie przeanalizować i wybrać z nich tę, która pozwoli spłacić mieszkanie w optymalnej dla nas wysokości rat i czasie. Warto pamiętać o tym, że zakup mieszkania wiąże się nie tylko z wydaniem kwoty na samo lokum. W planowanym budżecie trzeba przewidzieć m. in. wydatki na dokumentację notarialną, opłatę za usługę rzeczoznawcy jeżeli zdecydujemy się skorzystać z jego pomocy, podatek od czynności cywilno-prawnych, koszty sądowe czy wynagrodzenie dla agencji (jeśli zdecydujemy się na współpracę z pośrednikiem). Określenie budżetu jest istotnym kryterium, które pozwoli zawęzić poszukiwania i skoncentrować się na konkretnych ofertach spełniających wymagania.
Lokalizacja
Spośród wielu czynników warunkujących atrakcyjność danej oferty jest lokalizacja przyszłego mieszkania. Należy się zastanowić, czy chcemy korzystać z uroków życia w mieście, mieć np. bliżej do pracy, restauracji, galerii handlowych, czy może mamy dzieci i wolelibyśmy je wychowywać z dala od miejskiego zgiełku, bliżej terenów zielonych? Pod uwagę należy wziąć czas dojazdu do pracy, szkoły, przedszkola; dostępność infrastruktury – sklepów, punktów usługowych, czy istnieje możliwość korzystania z komunikacji miejskiej; czy w okolicy są tereny zielone, gdzie można wypoczywać, pobiegać, pojeździć rowerem, wyjść na spacer z psem, czy nie będzie problemów z zaparkowaniem samochodu. itd. To wszystko wpłynie na jakość naszego życia w danym miejscu.
Budownictwo
Obok budżetu i lokalizacji dobrze określić na samym początku rodzaj budownictwa w jakim chcemy mieszkać. To zdecydowanie ułatwi poszukiwania. Trzeba sobie odpowiedzieć czy szukamy lokum w konkretnym budownictwie, czy interesują nas mieszkania w tzw. szeregówkach, na poddaszu, a może na parterze, w niskim budownictwie z cegły czy w wieżowcu z płyty. Równie ważne od oceny atrakcyjności mieszkania jest także ocena otoczenia – to jak wyglądają klatki schodowe, w jakim stanie jest dach budynku i elewacja, czy dookoła znajdują się tereny zielone, a może okna wychodzą bezpośrednio na ulicę w dodatku często uczęszczaną. Taka obserwacja pozwoli wyciągnąć prawdopodobne wnioski na temat sąsiedztwa oraz jakości życia w danym budynku.
Określenie potrzeb mieszkaniowych, lokalizacji, typu budownictwa oraz upakowanie wszystkich naszych potrzeb, planów i marzeń związanych z zakupem przyszłego mieszkania w ramach budżetu to jedynie wierzchołek góry lodowej w poszukiwaniach lokum idealnego. Po wyselekcjonowaniu interesujących nas ofert czas na spotkanie ze sprzedającym i oględziny nieruchomości. Przed taką wizytą warto się dobrze przygotować i sporządzić listę pytań, które chcielibyśmy zadać sprzedającemu. Odpowiedzi pozwolą wysondować, czy upatrzone lokum odpowiada naszym oczekiwaniom i możliwościom. O tym, na co zwrócić uwagę w czasie oglądania mieszkania i jakie pytania zadać sprzedającemu w dalszej części wpisu.
źródło zdjęć: finanse.egospodarka.pl, podatki.egospodarka.pl, zurnalistka.pl, nieruchomosci.egospodarka.pl
Na koniec części pierwszej. Najważniejsza z prawd to:
kupno nowego mieszkania u sprawdzonego dewelopera, np takiego jak wan.pl