Kwiaty w pokoju dziecka

Oczekiwanie na narodziny dziecka to bardzo piękny czas w życiu przyszłych rodziców. Przygotowania do powitania nowego członka rodziny obejmują m. in. aranżację dziecięcego pokoju. Towarzyszy im ekscytacja i pragnienie, by maleństwo czuło się w nim dobrze i bezpiecznie. Meble, zabawki, odpowiedni dobór kolorów mają zapewnić dziecku spokojny sen i prawidłowy rozwój. Częstym akcentem w pozostałych pomieszczeniach domu są również kwiaty, które pełnią nie tylko rolę naturalnych filtrów powietrza, ale też piękną ozdobę dodającą wnętrzu energii i poprawiającą samopoczucie mieszkańców. Niestety, z obecności kwiatów bardzo często rezygnuje się we wnętrzach dedykowanych najmłodszym. Powód? Strach, że dziecko zrzuci na siebie ciężką donicę dotkliwie się raniąc, zje kawałek trującej rośliny czy pokłuje się dotykając ostre kolce kaktusa. Każda z tych sytuacji, jakkolwiek wydaje się niebezpieczna nie musi być powodem całkowitej rezygnacji z umieszczenia kwiatów w dziecięcym pokoju. Wystarczy zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa, by dziecięcy pokój ożywić zielenią.

 JAKICH KWIATÓW NIE USTAWIAć W POKOJU DZIECKA 

Lista bezpiecznych roślin doniczkowych dedykowanych aranżacji dziecięcych pokoi nie uwzględnia wielu kwiatów, które kwitną i owocują. Z oczywistych względów wykluczyć należy również kaktusy i gatunki trujące. Unikać należy przede wszystkich uwielbianej w okresie bożonarodzeniowym poisencji znanej powszechnie jako gwiazda betlejemska, difenbachii, której Indianie używali do zatruwania strzał, monstery o dużych rozłożystych liściach, fikusów, zamiokulkasów, bluszczu pospolitego czy pięknie kwitnących cyklamenów i oleandrów. Soki większości tych roślin są toksyczne, a liście zjedzone przez dziecko mogą działać drażniąco na układ pokarmowy i skórę. Okazale kwitnące hiacynty, które królują w wielu domach wraz z nadejściem wiosny, pierwiosnki kubkowate czy anturium o sercowatych kwiatach i liściach również należy omijać jednak nie ze względu na toksyczne soki, a ze względu na intensywny zapach mogący powodować bóle głowy, który wokół siebie roztaczają.

Dbając o bezpieczeństwo najmłodszych warto usunąć te kwiaty z ich pokoi, a w pozostałych wnętrzach postawić je w miejscach niedostępnych dla dzieci.

 JAKIE KWIATY DO POKOJU DZIECKA? 

Wśród bezpiecznych kwiatów, którymi można udekorować dziecięcy pokój można wymienić drobnolistne paprocie, chamedory przypominające tropikalne palmy, zielistki o liściach długich jak źdźbła trawy, łatwe w uprawie trzykrotki, strzeliste sansewiery czy kwitnące sępolie fiołkowe o aksamitnych w dotyku liściach. Niezależnie od tego czy kwiaty zawierają toksyczne związki czy nie, nie można zapomnieć o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i zawsze stawiać kwiaty poza zasięgiem ciekawskich rączek maluchów.

źródło zdjęć: bestdesignprojects.com, budujesz.info, fromthisperspective.com

Exit mobile version