Łazienka dla gości

Współczesne budownictwo stawia na nowoczesne rozwiązania i taką optymalizację przestrzeni mieszkalnej, by jak najlepiej służyła nie tylko domownikom, ale również gościom którzy przychodzą do nas w odwiedziny. Zgodnie z tym, projekty nieruchomości coraz częściej uwzględniają więcej niż jedną łazienkę. Takie, nazwijmy to nadprogramowe pomieszczenie można dedykować właśnie naszym gościom.

 Łazienka dla gości – lokalizacja 

W mieszkaniach czy domach piętrowych łazienką dla gości zazwyczaj jest ta, która znajduje się w sąsiedztwie salonu niezależnie czy jest on usytuowany na parterze czy na innej kondygnacji. Dobrze, by łazienka znajdowała się blisko strefy gościnnej jednak nie na tyle, by krępować jej użytkowników. Gościom, którym oferujemy nocleg warto natomiast zapewnić możliwość korzystania z łazienki znajdującej się w ich pokoju sypialnym.

 Łazienka dla gości w strefie dziennej 

Łazienka dla gości to zwykle niewielkich rozmiarów pomieszczenie, w którym nie powinno zabraknąć toalety i umywalki. Ważne, by sprzęty sanitarne były na tyle duże, by umożliwiały komfortowe ich użytkowanie i na tyle subtelne w swych gabarytach, by dodatkowo nie pomniejszać wnętrza, które i tak swoimi gabarytami na myśl przywodzi windę. W celu zaoszczędzenia przestrzeni można zainwestować w narożną umywalkę z baterią po prawej stronie i podwieszany sedes dla łatwiejszego utrzymania czystości. Należy również ostrożnie wybrać glazurę i kolory dla wnętrza. Barwy chłodne będą lepsze od ciepłych tonacji. Jeżeli nie chcemy, by małe wnętrze nie sprawiało wrażenia jeszcze mniejszego warto w aranżacji wykorzystać jasne płytki, raczej większych rozmiarów. Te z błyszczącym wykończeniem dodatkowo będą odbijać światło, podobnie jak fronty mebli, np. szafki pod umywalką. Prawdziwym jednak asem w optycznym powiększaniu wnętrza okazuje się być jednak lustro. Im większe, (oczywiście nie za duże, dostosowane do gabarytów łazienki) tym lepiej. Lustrzana tafla będzie odbijać przeciwległą ścianę i rozpraszać światło sprawiając wrażenie większej przestrzeni. Jeżeli już mowa o świetle, małe gościnne łazienki to zazwyczaj pomieszczenia bez okien (choć zdarzają się przecież wyjątki) czyli braku dostępu światła naturalnego. W takiej sytuacji sztuczne oświetlenie górne warto uzupełnić kinkietami montowanymi zazwyczaj przy lustrze pamiętając, by padające z nich światło równomiernie oświetlało twarz.

 Łazienka dla gości w pokoju sypialnym 

Jeżeli często gościmy rodzinę czy przyjaciół, którym oferujemy  nocleg, warto, (oczywiście o ile warunki mieszkaniowe na to pozwalają) udostępnić im łazienkę tuż obok pokoju lub pokój ze zintegrowaną łazienką. Takie rozwiązanie zapewni gościom większą swobodę i komfort korzystania. Prócz wyposażenia minimum, czyli sedesu i umywalki w gościnnej łazience powinien być prysznic lub wanna. Jeśli w łazience znajduje się prysznic, transparentna kabina będzie najlepszym rozwiązaniem, które nie pomniejszy optycznie przestrzeni. Nie można zapomnieć, że choć goście często zabierają własne przybory i akcesoria toaletowe, w dobrym tonie będzie mimo wszystko zapewnić im ręczniki czy kosmetyki i niezbędne w łazience artykuły higieniczne, z których będą mogli skorzystać, gdy będą mieli taką potrzebę lub ochotę. Wspomniane wcześniej światło, które optycznie dodaje wnętrzu centymetrów można potraktować również jako element dekoracyjny. W roli ozdób dopełniających aranżacji i budujących nastrojowy klimat mogą wystąpić świece zapachowe umieszczone w latarenkach lub stylowych świecznikach. Goście zażywający kąpieli z pewnością docenią takie rozwiązanie.

Warto pamiętać, iż odwiedzający nas goście spędzają najwięcej czasu w salonie (bywa, że również i kuchni) jednak to paradoksalnie łazienka jest miejscem, które odwiedzają najczęściej. Nie powinniśmy jej więc traktować po macoszemu. Jeżeli będzie estetycznie zaaranżowana, wyposażona w niezbędne przybory i sprzęty oraz zlokalizowana w dogodnym miejscu, nasi goście z pewnością to docenią.

W mieszkaniach czy domach piętrowych łazienką dla gości zazwyczaj jest ta, która znajduje się w sąsiedztwie salonu niezależnie czy jest on usytuowany na parterze czy na innej kondygnacji.

źródło zdjęć: pinterest.com, panoramabudownictwa.pl, zszywka.pl, panidyrektor.pl, lcenter.pl, przepisnadom.pl, carpinteriamuame.com

Exit mobile version