Łazienka dostosowana do potrzeb seniora

„100 lat, 100 lat, niech żyje, żyje nam…w zdrowiu , szczęściu, pomyślności niechaj żyje nam. ” Słowa znanej piosenki towarzyszą nam przy wielu okolicznościach. Jeżeli nie każdy, to przynajmniej większość jej adresatów tych słów chciałaby dożyć sędziwego wieku legitymując się trzema cyferkami. Starość nie zawsze bywa jednak radosna. Osoby w podeszłym wieku często miewają problemy z poruszaniem, ograniczona mobilność uzależnia je od innych, co dla obu stron może być kłopotliwe.  Co można zrobić, by umilić i ułatwić seniorom jesień życia? Można o nich zadbać dostosowując ich najbliższą przestrzeń do wieku, stanu zdrowia, aktualnych potrzeb i możliwości fizycznych.

Wielokrotnie wykonywane badania na grupie reprezentowanej przez osoby w starszym wieku pokazują, że do wypadków z udziałem tej grupy bardzo często dochodzi w domu, a jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc jest łazienka. Wystarczy chwila nieuwagi lub zawrót głowy  i można się pośliznąć na wilgotnej podłodze, niewiele trzeba, by przy braku koordynacji potknąć się przy wychodzeniu z wanny, a przy osłabionych mięśniach mieć problem z podniesieniem się z toalety. Pomoc innych w wykonywaniu czynności higienicznych może być krępująca dla seniorów.  Dlatego warto zadbać o ich komfort, dobre samopoczucie i przede wszystkim bezpieczeństwo odpowiednio urządzając lub dostosowując łazienkę.

 Wanna czy prysznic 

Wanna owszem, wygodna jest i osobie starszej prawdopodobnie lepiej byłoby wykonywać czynności higieniczne na siedząco. Jednak samo wejście i wyjście z wanny może stanowić potencjalne zagrożenie. W przypadku zażywania kąpieli leczniczych wanna jest nieoceniona. Warto jednak wybrać model z drzwiczkami, które ułatwią wchodzenie i wychodzenie. Dodatkowym udogodnieniem byłoby również siedzisko ułatwiające kąpiel. Starsze osoby, które np. poruszają się z balkonikiem miałyby jednak problem z wejściem nawet do takiej wanny, dlatego w ich sytuacji lepiej sprawdzi się prysznic. W tym przypadku warto zrezygnować z brodzika, który też stanowi przeszkodę do pokonania i zastąpić go kabiną prysznicową z odpływem wmontowanym w podłogę. Krzesełko wyposażone dodatkowo w pasy podtrzymujące ciało również i w tym przypadku okaże się bardzo przydatne.

 

 Uchwyty 

Uchwyty zamontowane w łazienkach osób niepełnosprawnych nie są zaskoczeniem. Nikogo też nie powinno dziwić jeżeli znajdą się na wyposażeniu łazienki seniora. Wstawanie i siadanie w kontekście chorób wieku podeszłego, mniejszej tężyzny fizycznej czy braku równowagi może się okazać czynnością dość skomplikowaną. Uchwyty to najprostszy sposób, by ułatwić seniorom wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych i higienicznych. Ich obecność jest wskazana w kabinie prysznicowej, gdzie łatwo stracić równowagę, przy wannie, sedesie, a także innych miejscach wskazanych przez użytkownika łazienki.

 Umywalka i sedes 

Osoby młode lub w pełni sprawne mogą się jedynie domyślać jak niekomfortowe jest korzystanie z toalety wymagające udziału osób trzecich. Niestety taka często bywa rzeczywistość osób starszych. Niedogodnej sytuacji można uniknąć montując specjalne nakładki na sedes. W ten sposób uzyskujemy podwyższenie, dzięki któremu osoba starsza narażona jest na mniejszy wysiłek i nie obciąża tak bardzo kolan podczas wstawania z toalety. Co więcej, nie musi być zdana na łaskę osób trzecich. Spośród licznych propozycji można wybrać też nasadki z poręczami, które pełnią taką samą funkcję, jak wspomniane wcześniej uchwyty.

Wygodę użytkowania zapewni też umywalka wyposażona w baterie termostatyczne. Specjalny czujnik wmontowany w baterię minimalizuje ryzyko poparzenia podczas mycia rąk. Warto też rozważyć zakup baterii bezdotykowej ograniczając w ten sposób konieczność regulowania mocy strumienia oraz temperatury wody.

 Maty antypoślizgowe 

Maty antypoślizgowe obok uchwytów to podstawowe elementy wyposażenia łazienki osoby starszej. Nietrudno tu o pośliźnięcie, dlatego zabezpieczenia warto umieścić w kabinie prysznicowej, w wannie, w okolicach umywalki czy sedesu. Warto usunąć z podłóg wszelkiego rodzaju dywaniki, o które można się potknąć, a samą podłogę wyłożyć kafelkami o żłobionej fakturze zwiększającej przyczepność.

Starość nie musi być urągająca. Osoby w podeszłym wieku czy schorowane, jak każdy zasługują na godność i intymność podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych. Wystarczy odrobina empatii lub wyobraźni, a gdy tych zabraknie, chęć wysłuchania potrzeb seniorów, by niewielkim kosztem dostosować łazienkę do ich wymagań i w ten sposób ułatwić im codzienne funkcjonowanie.

źródło zdjęć: urzadzamy.pl, e-lazienki.pl, projektujemylazienke.pl, kolo.com.pl, vabo.pl, inspirationseek.com, bathroom.janajustice.com

Exit mobile version