Legalne i bezpieczne wynajęcie mieszkania

klucze-do-mieszkania

Wynajęcie mieszkania jest pierwszym pomysłem ludzi, którzy chcą wyprowadzić się z rodzinnego domu i rozpocząć życie na własny rachunek, a nie mają zdolności kredytowej i środków na zakup mieszkania. Na wynajęcie mieszkania decydują się osoby, które z różnych powodów nie chcą już mieszkać z życiowym partnerem/życiową partnerką i rodziny z dziećmi nieposiadające wystarczających dochodów do uzyskania kredytu mieszkaniowego.   Dla właścicieli mieszkań wynajem to dodatkowe źródło dochodu. Istnieją zasady prawne regulujące wynajmowanie mieszkań.

 Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia. 

Szukanie mieszkania do wynajęcia to dość trudne zadanie. Ofert jest co prawda sporo, ale niełatwo znaleźć lokum, które odpowiada wymaganiom przyszłego lokatora. Zanim zacznie się przeszukiwać ogłoszenia o mieszkaniach do wynajęcia należy zastanowić się jakie lokum jest potrzebne: w jakiej lokalizacji (w centrum, na osiedlu, na obrzeżach), ile pokoi, jaki metraż, rodzaj ogrzewania i w końcu cena (kaucja, comiesięczne rachunki), jaką najemca jest w stanie zapłacić bez uszczerbku dla swojego poziomu życia.

Portale, na których publikowane są ogłoszenia o wynajęciu mieszkania dają możliwość ustawienia kryteriów wyszukiwania, dzięki czemu można przeglądać jedynie oferty pasujące do konkretnych wymagań, co znacznie skraca czas poszukiwania mieszkania.

Na co przyszły najemca powinien zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy najmu?

Po szczęśliwym wybraniu mieszkania warto umówić się z właścicielem na oglądanie nieruchomości. W trakcie wizyty należy zwrócić uwagę na stan techniczny mieszkania, jego wyposażenie i sposób ogrzewania.

Zanim podpisze się umowę najmu trzeba mieć pewność, że osoba podająca się za właściciela faktycznie nim jest. Przyszły najemca ma prawo poprosić o potwierdzenie stanu posiadania mieszkania odpowiednim dokumentem, np.: aktem własności lub umowy informującej o nabyciu tytułu prawnego do nieruchomości. Należy sprawdzić, czy mieszkanie nie jest objęte hipoteką i upewnić się, czy w mieszkaniu nie jest zameldowany lokator, którego właściciel nie może zgodnie z prawem wymeldować.

 Kilka słów o kaucji 

Kaucję za mieszkanie należy wpłacać w momencie podpisania umowy. Kaucja nie może przekraczać wysokości czynszu za 3 miesiące. Jest ona zabezpieczeniem dla właściciela na wypadek sytuacji, w której lokator nie zapłaci czynszu przez okres 3 miesięcy lub wyrządzi w mieszkaniu szkody niezwiązane z codziennym użytkowaniem.

Jeżeli stan mieszkania w momencie wygaśnięcia umowy najmu i wprowadzenia się lokatora jest dobry i najemca systematycznie opłacał czynsz, to właściciel mieszkania musi oddać kaucję w ciągu miesiąca od daty rozwiązania umowy najmu.

Informacja o kaucji musi być zawarta w umowie. Zapis o kaucji w umowie jest podstawą do podstawą do ubiegania się o wpłacone środki w razie problemów z właścicielem. Osoba, która poszukuje mieszkania do wynajęcia musi liczyć się z tym, że właściciel będzie wymagał kaucji i raczej nie znajdzie oferty bez tej opłaty.

 Gdzie szukać ofert mieszkania do wynajęcia? 

Mieszkania do wynajęcia znaleźć można na portalach ogłoszeniowych, na stronach lub gablotach agencji nieruchomości, w ogłoszeniach prasowych. Ogłoszenia o mieszkaniach do wynajęcia zdarzają się na tablicach informacyjnych w miastach. Nie warto korzystać z ofert osób określających się jako pośrednicy w wynajęciu mieszkania.

Prawa lokatora

Wśród obiegowych opinii często pojawia się pogląd, że lokator wynajmowanego mieszkania jest niemalże pozbawiony praw. To nieprawda.

Ustawa o prawach lokatora chroni także prawa osób wynajmujących lokale mieszkalne od prywatnych właścicieli. Jednym z praw lokatora jest to, że nie można go eksmitować w dowolnym momencie. Ochrona dotyczy zwłaszcza rodzin z dziećmi. Zakazane jest eksmitowanie ludzi w okresie zimowym- od listopada do końca marca. Właściciel nie może nachodzić najemcy, pozbawiać lokatora prądu, czy wody, ani wyrzucać rzeczy osób mieszkających w jego mieszkaniu w trakcie trwania umowy najmu.

 Wirtualny spacer mieszkanie do wynajęcia 

Niewątpliwie w dzisiejszych czasach fajną sprawą są nowoczesne prezentacje mieszkań za pomocą wirtualnego spaceru 3D Matterport. Przyszły najemca może się dokładnie zapoznać z ofertą nie wychodząc z domu, dzięki takiej prezentacji możemy zobaczyć dokładny rozkład pomieszczeń, zastanowić się na spokojnie nad zmianami w urządzeniu mieszkania, które zdecydujemy się wynająć, zaplanować przyszłe wydatki z tym związane.

Krakowska firma Wirtualne-spacery.pl oferuje realizacje wirtualnego spacer w technologii Matterport dla rynku nieruchomości, na pewno warto skorzystać z takiej usługi, pozwala ona na zaoszczędzenie mnóstwa czasu wynajmującemu nieruchomość właścicielowi jak i potencjalnym najemcą. 

Przykład wirtualnego spacery po mieszkaniu przygotowanym pod wynajem pokojów

Otwórz na pełnym ekranie
Exit mobile version