Łóżko z baldachimem nie tylko dla księżniczki

Źródłosłów wyrazu baldachim pochodzi od włoskiego baldacchino, co w zależności od tłumaczenia oznacza niebo lub lekki daszek wykonany z tkaniny lub drewna.

Łóżko,

które w sypialni gra rolę główną, wyposażone w tak oryginalny daszek, staje się nie tylko meblem funkcjonalnym, ale również niezwykle dekoracyjnym i stylowym.

 

 Łóżko z baldachimem, a styl wnętrza. 

Łóżko z baldachimem przywodzi na myśl romantyczne sypialnie niczym z Baśni 1001 nocy czy barokowe sypialnie rodem z Wersalu. Historia pokazuje, iż nie ma żadnych wątpliwości, że łóżko z baldachimem to mebel z królewskim rodowodem. Jednak wcale nie trzeba mieszkać w pałacu, ani być orientalną księżniczką, by spać na posłaniu owianym mgiełką kolorowego woalu. Nie trzeba również mieć mebli we francuskim buduarowym stylu, ani sypiali urządzonej w typowo romantycznym klimacie. Łóżko z baldachimem pasuje do każdej aranżacji, nie tylko dworkowej, ale też nowoczesnej czy minimalistycznej.

Zastanawiając się jaki baldachim będzie pasował do stylu panującego w sypialni warto zainspirować się poniższą ściągawką.

 Wady i zalety łóżka z baldachimem 

Baldachim ma swoich zwolenników, dzięki którym coraz częściej pojawia się w polskich sypialniach, ale i przeciwników, którzy bagatelizują jego zalety.

Łóżka z baldachimem wyglądają nieprzeciętnie, a znając kilka prostych zasad można je dostosować do każdego wystroju sypialni. Baldachim górujący nad łóżkiem szczególnie latem doskonale sprawdza się w roli moskitiery chroniącej przez insektami. O poranku przedzierają się przez niego promienie słońca, które głaszczą śpiących po policzku, wieczorem natomiast woale, tiule i organza spływające niczym z nieba sprzyjają kreowaniu romantycznej, pobudzającej zmysły atmosfery.

Warto jednak pamiętać, że łóżko z baldachimem lubi przestrzeń. W ciasnych sypialniach taki mebel będzie dominował i zacieniał przestrzeń. Należy mieć również świadomość, iż baldachim, niezależnie od użytego materiału zbiera kurz, dlatego często trzeba go odkurzać i prać. To ważne szczególnie w przypadku osób z alergią na roztocza.

źródło zdjęć: bobbyberkhome.com, pinterest.com, elizim.com, famo.canuckingabroad.com, cahomepro.com, aspenphotostudio.com

Exit mobile version