Dziecięcy pokój często bywa tym najmniejszym w całym mieszkaniu czy domu. W tę ograniczoną przestrzeń wtłacza się jednak najczęściej wielofunkcyjność, której zazwyczaj trudno upatrywać w innych pomieszczeniach. Jeżeli dobrze się nad tym zastanowić, pokój dziecięcy musi pogodzić wiele aktywności – jest miejscem nauki, zabawy, garderobą i sypialnią w jednym. Funkcjonalna aranżacja takiego wnętrza wymaga sporo wyobraźni i umiejętności. Idealną propozycją do niewielkiego pokoju, zwłaszcza takiego, który dzieli rodzeństwo jest łóżko piętrowe, które pozwala zorganizować dwa miejsca sypialne nie zabierając przy tym podwójnego metrażu. Do niedawna te dwie cechy wyczerpująco opisywały tego typu łóżko…i kropka. Do niedawna, bo od pewnego czasu w ofertach wielu producentów mebli można kupić łóżka piętrowe, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić miejsca oferując możliwość wypoczynku dla dwojga dzieci, ale zapewniają możliwość przechowywania różnych przedmiotów, odrabiania lekcji, organizowania rozmaitych zabaw, a do tego zaskakują i zachwycają swoim wyglądem.
Argumentem do wstawienia piętrowego łóżka w dziecięcym pokoju nie zawsze musi być brak miejsca, ale chęć zorganizowania dziecku nietypowej przestrzeni np. do nauki czy zabawy. W związku z tym, łóżko piętrowe można postawić w pokoju jedynaka, a pod nim zorganizować miejsce do odrabiania lekcji, stworzyć zamek, sklep, statek piracki czy kosmiczną rakietę. Jedynym, co może nas ograniczyć może być wyobraźnia, bo na pewno nie brakująca przestrzeń.
Wśród chłopców szczególną sympatią cieszą się łóżka auta, które mogą przyjmować najprzeróżniejsze formy, straż pożarna, auta wyścigowe, piętrowe autobus a nawet koparki.
Decydując się nawet na typowe łóżko piętrowe, warto zadbać o personalizację samego łóżka, jak i jego otoczenia. Wystarczy kilka drobnych akcentów, by bezpłciowy mebel z sieciówki zyskał niepowtarzalny charakter.
Alternatywą dla typowego piętrowego łóżka może być antresola. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają już dwoje dzieci, z których to starsze spało już na normalnym łóżku. W związku z pojawieniem się młodszego rodzeństwa nie ma potrzeby kupowania łóżka piętrowego. Zamiast tego, jednemu z dzieci miejsce wypoczynku można zorganizować na dobudowanej antresoli. To ciekawy zabieg aranżacyjny, który sprawia, że łóżka nie muszą znajdować się jedno pod drugim. Poza tym, łóżko usytuowane pod antresolą, w razie potrzeby zawsze można przestawić w inne miejsce przeznaczając uwolnioną przestrzeń na nowy rodzaj aktywności. Ta mobilność łóżka pozwala reagować na aktualne potrzeby dziecka i realizować je z korzyścią dla jego przestrzeni mieszkalnej, jak i samego rozwoju.
Podczas aranżacji pokoju dla liczby dzieci większej niż dwoje, każdy skrawek wolnej przestrzeni jest jeszcze bardziej na wagę złota. Klasyczne łóżko piętrowe z trzema poziomami oczywiście będzie świetnym rozwiązaniem. Jednak trzy łóżka umieszczone jedno pod drugim mogą wyglądać nudno. Naprzemienne ich usytuowanie względem siebie wprowadzi do wnętrza odrobinę dynamizmu i wcale nie musi zabierać cennego miejsca. Ciekawym rozwiązaniem dla trojga rodzeństwa będzie również zakup łóżka, które wygląda, jak łóżko piętrowe dla dwóch osób, jednak z dolnego poziomu można wysunąć dodatkowy materac dla trzeciego dziecka.
Ciasny pokój czy większa ilość dzieci, które mają ze sobą dzielić wspólną przestrzeń dla dzisiejszych producentów mebli dziecięcych nie stanowią w zasadzie większego problemu. To raczej wyzwanie, któremu jak się okazuje wielu z nich wciąż świetnie stawia czoła. Aktualna oferta łóżek piętrowych jest niezwykle interesująca i bogata. Łóżka zapewniają funkcjonalność, wielofunkcyjność, mobilność, a przy tym niebanalny design, który może stanowić inspirację do wznoszenia własnych, autorskich konstrukcji, bo czegoż nie robi się dla własnych dzieci.
źródło zdjęć: pinterest.com, architectureartdesigns.com, bellissimakids.com, dobrzemieszkaj.pl, thedesigntabloid.com, houselle.com, decorfacil.com