Ługowanie, czyli sposób na podłogę w stylu skandynawskim

Styl skandynawski rodem z północy Europy, już od  kilku sezonów cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Polacy chętnie podpatrują Skandynawów i kopiują ich styl próbując na własnym gruncie zaszczepić tamtejszą filozofię aranżacji wnętrz. Kwintesencję skandynawskiego wystroju  stanowią niewymuszona prostota, sygnatury przyrody w postaci drewna i kamienia skomponowane z bielą i szarością, które przełamuje czerń, geometryczne i nieskomplikowane wzory. Typowym elementem skandynawskiej stylizacji są też drewniane bielone podłogi.

 

Podłogi można bielić przy użyciu różnych materiałów, m. in. lakieru, bejcy, farby, wosku, oleju czy ługu, od którego pochodzi nazwa ługowanie. Ług powstaje z połączenia sody kaustycznej, wapiennych i roślinnych mydeł oraz wody, a definicja ługowania podaje, iż polega ono na pokryciu drewnianej podłogi powstałą emulsją, która wprowadza modyfikacje w naturalnej strukturze drewna i uwydatnia usłojenie. Producenci chemii budowlanej oferują dwa rodzaje ługu do drewna – liściastego (klon, jesion, brzoza) oraz iglastego (świerk, sosna). W zależności od upodobań i pożądanego rezultatu można użyć ługu ciemnego (antycznego), szarego lub białego. Używając tego ostatniego uzyskamy coś w rodzaju postarzonej bieli niczym z wyszorowanego pokładu statku. I właśnie takie wykończenie podłóg idealnie wpisuje się w skandynawskie wnętrze.

Przed przystąpieniem do ługowania podłogę należy uprzednio wycyklinować i wypolerować (w przypadku nowej podłogi z litego drewna, nie ma potrzeby cyklinowania). Ług nakładamy zazwyczaj wałkiem i pozostawiamy do wyschnięcia. W związku z tym, iż jest to substancja żrąca, podczas prac należy zachować wszelkie środki ostrożności, zaopatrzyć się w odpowiednią odzież roboczą, maskę na twarz i folie zabezpieczające podłoże. Efekt końcowy pozwalający na uzyskanie odpowiedniego koloru podłogi oraz jej zabezpieczenie przed wnikaniem brudu i wody uzyskujemy poprzez zastosowanie środków impregnujących takich, jak mydło, olej czy lakier z wcześniej położonym podkładem. Przed przystąpieniem do impregnowania, wyługowaną podłogę należy najpierw zmatowić co zwiększy przyczepność impregnatu. Ważne, by wybierać środki, które nie wpłyną w sposób niezamierzony na finalny efekt, np. olej uwidoczni rysunek drewna, lakier natomiast osłabi efekt bieli.

W krajach skandynawskich ługowanie to bardzo popularny sposób na wybielenie podłóg. Wraz z rozwojem stylu skandynawskiego również w Polsce bielona podłoga coraz częściej staje się bazą i tłem dla prostych drewnianych mebli, geometrycznych przedmiotów i neutralnych barw, z którymi świetnie koresponduje tworząc jasne wnętrze sprzyjające relaksowi.

 źródło zdjęć: homeozoic.com, decoist.com, decoholic.org, decordots.com

Exit mobile version