Mieszkanie dla studenta

drewno w aranżacji wnętrz salon w drewnie

Rozpoczęcie studiów, zwłaszcza w mieście znacznie oddalonym od miejsca zamieszkania wiąże się z koniecznością wyprowadzki z rodzinnego domu. Niewiele osób ma szczęście dostać miejsce w akademiku, gdzie wnętrza są urządzone i wystarczy tylko przywieźć rzeczy osobiste. Najczęściej trzeba wynająć mieszkanie lub pokój. Można to zrobić nawet w kilka osób, wówczas koszty wynajęcia i urządzenia mieszkania są niższe. Studenci najczęściej wynajmują kawalerki i dążą do tego, aby ich lokalizacja była jak najbliżej uczelni i miejsca pracy. Wynajęcie kawalerki jest tańsze niż wynajem mieszkania dwupokojowego.

 Mieszkanie z umeblowaniem, czy bez mebli 

Ofert mieszkań do wynajęcia jest sporo. Cena wynajmu zależy od kilku czynników: wielkości mieszkania, lokalizacji, rodzaju ogrzewania i ilości pokoi. Na koszty wynajmu ma wpływ także stan techniczny mieszkania i umeblowanie. Mieszkania, do których po prostu można wyprowadzić się są zwykle droższe od lokali bez mebli i np. do lekkiego odświeżenia (malowania). Można znaleźć oferty, w których umeblowanie obejmuje tylko kuchnię i łazienkę. Przeważnie w mieszkaniach do wynajęcia jest wanna lub prysznic, ubikacja, lodówka i kuchenka. Wielu potencjalnych lokatorów uważa, że lepiej, aby w pokoju nie było mebli, bo wtedy można wstawić swoje i stworzyć osobistą przestrzeń. Czyjeś meble niekoniecznie muszą podobać się wynajmującemu i odpowiadać jego potrzebom. Który wariant jest lepszy: bez umeblowania, czy meblami trudno powiedzieć. Wszystko zależy od preferencji osoby wynajmującej mieszkanie,np: czy student ma środki finansowe na zakup własnych mebli lub czy ma możliwość przywiezienia mebli ze swojego rodzinnego domu.

 Wyposażenie mieszkania studenta 

Umeblowanie mieszkania dla studenta nie różni się od standardowego wyposażenia mieszkania. Potrzebne jest łóżko, szafa, biurko, krzesła, regał lub meblościanka, stół lub stoik kawowy. W roli łóżka najlepiej sprawdzi się rozkładana sofa z pojemnikiem na pościel. Jest to duża oszczędność miejsca w ciągu dnia. Na sofie może siedzieć kilka osób, więc w razie spotkania z przyjaciółmi lub niespodziewanych odwiedzin rodzin nie trzeba pożyczać od sąsiadów krzeseł. Sofa nie powinna być w jasnych kolorach, ponieważ szybko brudzi się.

 Biurko, czy stół 

Biurko powinno mieć spory blat, aby zmieściły się: laptop, książki i notatki. Zamiast biurka można rozważyć zakup zwykłego stołu, który jest o wiele bardziej funkcjonalny – może pełnić rolę biurka i swoją zwyczajową funkcję – miejsca przy którym spożywa się posiłki. Na biurku powinna znaleźć się lampka. Polecane są lampki 2 w1 zapewniające oświetlenie górne i światło do czytania.

 Dobieranie krzesła 

Zakup krzesła wbrew pozorom, nie jest taką prostą sprawą. Krzesło powinno być dobierane indywidualnie. Najważniejsze, aby było wygodne, nie obciążało kręgosłupa i miało regulację siedziska. Najlepsze dla kręgosłupa jest krzesło biurowe. Są one polecane osobom, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, np.: pracują na komputerze, czytają książki przy biurku, uczą się, wykonują projekty. Jeżeli ktoś woli czytać w pozycji leżącej, nie spędza zbyt dużo czasu przy komputerze, to może kupić sobie zwykle krzesło o dowolnym wzorze, a dla wygody dokupić kolorową poduszkę, którą położy na siedzisko.

 Funkcjonalny regał 

W pokoju studenta przyda się każda półka. Książek, notatek, płyt i innych drobiazgów każdy student ma mnóstwo. Dobrym rozwiązaniem są regały. Do wyboru są regały stojące i wiszące. W małym mieszkaniu lepiej sprawdzają się regały wiszące, ponieważ nie zajmują cennej przestrzeni w pokoju. Dobrym wyborem są regały z dużą ilością półek i szufladami, które rozwiązują problem przechowywania rzeczy i porządku w pokoju.

 Przytulne dodatki 

Każde mieszkanie powinno być przytulne i zapewniać odpoczynek. Na wygląd mieszkania mają wpływ dodatki. Sprawiają, że pomieszczenie nabiera indywidualnego charakteru. Najpopularniejszymi dodatkami są poduszki, zasłonki, obrusy, dywany. Pozwalają na szybką odmianę wnętrza i dostosowanie go do swojego gustu.

 a na koniec ciekawostka :-) 

Zobacz wirtualny spacer po mieszkaniu przygotowanym pod wynajem pokojów dla studentów w Krakowie.
Niewielkie mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, po remoncie generalnym. Przygotowane pod wynajem 5 pokoi jednoosobowych, kuchnia została przeniesiona na przedpokój.
 

Exit mobile version