Mieszkanie dwupoziomowe – Tak czy nie?

Moda na nie przywędrowała z Zachodu. 25 lat temu były synonimem luksusu. Można je było spotkać w blokach z wielkiej płyty i kamienicach, gdzie adaptacji poddawano poddasze w celu maksymalizacji przestrzeni. Mieszkania dwupoziomowe – dziś nadal cieszą się zainteresowaniem i często postrzegane są jako namiastka domu jednorodzinnego, na budowę którego niewielu stać. Choć stanowią niewielki procent rynku nieruchomości, można je kupić zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Mieszkania dwupoziomowe mają wiele zalet, jednak nie są to mieszkania dla każdego, dlatego przed zakupem warto im się dobrze przyjrzeć.

 Namiastka domu jednorodzinnego 

Swym rozkładem mieszkanie dwupoziomowe przypomina trochę dom jednorodzinny. Jeżeli przynależy do niego ogródek, a nad głową nie mieszka uciążliwe sąsiedztwo, wrażenie mieszkania w domu wolnostojącym towarzyszy nam jeszcze bardziej. I choć prawda jest taka, że takie mieszkanie jest tylko namiastką domu wolnostojącego, niższe koszty ogrzewania, a także argumenty za brakiem konieczności odśnieżania chodnika w zimie czy przeprowadzania samodzielnych napraw (zazwyczaj naprawy leżą w gestii spółdzielni) sprawiają, że dwukondygnacyjne mieszkanie, mimo iż w bloku stanowi silną konkurencję dla domu wolnostojącego. Mieszkania dwupoziomowe mają tę przewagę nad budownictwem jednorodzinnym, że znajdują się w dogodnych lokalizacjach, często w centrum miast, gdzie zakup domu czy ziemi pod jego budowę bywa dość drogi. Zwykle ulokowane są na parterze, gdzie mają do dyspozycji wspomniany ogródek lub na ostatnich piętrach budynków skąd roztacza się widok na panoramę miasta. Jeżeli nabywcom odpowiada miejska lokalizacja, mieszkanie dwupoziomowe w sercu miasta to coś, co z pewnością stworzy im komfortową przestrzeń do życia.   

 Czytelny rozkład pomieszczeń 

Mieszkanie dwupoziomowe daje bardziej czytelny w porównaniu z mieszkaniem jednopoziomowych podział przestrzeni na strefy. Podczas gdy na dolnej kondygnacji zazwyczaj znajdują się salon, kuchnia i toaleta, górna pozostaje do wyłącznej dyspozycji domowników. Tu mieszkańcy mogą się wyciszyć w swoich sypialniach i skorzystać z łazienki, do której goście najczęściej nie mają dostępu. To funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdza się również w przypadku rodzin z dziećmi. Ustalenie strefy dziennej na dole i nocnej na górze umożliwia odseparowanie hałasów wynikających z codziennych aktywności – np. gdy na dole rodzice podejmują gości, dzieci mogą na górze spać nie słysząc rozmów dorosłych. Ta zaleta może jednakowoż okazać się wadą, ponieważ rodzice przebywający w salonie na dolnym poziomie, by upewnić się czy ich dzieci spokojnie śpią, muszą kilkukrotnie wspinać się po schodach. Mieszkania dwupoziomowe mniejsze niż 80 m mogą okazać się również mało funkcjonalne. Jeżeli na dolnej kondygnacji nie będzie toalety mieszkańcy każdego dnia kilkukrotnie muszą pokonywać schody, by skorzystać z toalety na piętrze. W dłuższej perspektywie czasu może się to okazać męczące.

 

 Koszty 

Ciekawostką z rynku nieruchomości jest fakt, iż mieszkania dwupoziomowe można kupić w dużo bardziej atrakcyjnej cenie niż mieszkania jednopoziomowe o tej samej powierzchni i to w dodatku prosto od dewelopera. Jak to możliwe? Bardzo często w ofertach deweloperów zdarza się, że górna kondygnacja stanowi zagospodarowane poddasze. Obecność skosów oznacza pomniejszenie powierzchni użytkowej mieszkania. W związku z tym deweloperzy ustalają niższą cenę za m2 piętra. Paradoksalnie zakup takiego mieszkania na rynku pierwotnym może być tańszy niż na rynku wtórnym. Może to wynikać z faktu użycia droższych materiałów wykończeniowych przez wcześniejszych właścicieli mieszkania.

Choć koszty utrzymania mieszkania zwykle są tańsze od zobowiązań finansowych wynikających z utrzymania domu wolnostojącego, to ze względu na większy metraż (nie opłaca się kupować małego mieszkania dwupoziomowego ponieważ najprawdopodobniej będzie mało funkcjonalne) mieszkania musimy się liczyć z wyższymi opłatami. Wiedząc, iż standardowo mieszkania dwupoziomowe sytuowane są na najwyższych kondygnacjach, przed zakupem warto sprawdzić izolację dachu. Wadliwa izolacja termiczna sprawi, że ciepło będzie się nierównomiernie rozchodziło po mieszkaniu – latem na górnym poziomie będzie bardzo gorąco, zimą zaś na górze będzie przytulnie, na dole natomiast chłodno.

 Schody 

Nieodłącznym elementem mieszkań dwupoziomowych jest łącznik między dwoma kondygnacjami w postaci schodów. I zanim posypią się argumenty obwiniające schody za konieczność ciągłego przemieszczania się między poziomami mieszkania, warto wspomnieć o ich aranżacyjnym potencjale i sposobach na jego wykorzystanie. Przy odpowiednim rozplanowaniu mieszkania pod schodami można zorganizować miejsce do przechowywania np. obuwia i odzieży wierzchniej. Wolną przestrzeń można zabudować szafą, przeznaczyć na garderobę, spiżarnię lub niewielką łazienkę. Pomysłów jest wiele, wszystko zależy od lokalizacji schodów i wnęki jaką mamy do dyspozycji. 

Schody i… jeszcze raz schody. Jeżeli przyjmiemy, że mieszkanie dwukondygnacyjne mieści się na wyższych piętrach nawet niskiego – 4 piętrowego budynku, w którym nie ma windy, to każdego dnia przynajmniej raz trzeba wejść na 3 piętro, na którym znajduje się pierwszy poziom mieszkania. Nawet jeżeli zdarzą się dni, podczas których nie wychylimy nosa na zewnątrz, samo poruszanie się po mieszkaniu wymusza korzystanie ze schodów. Dla osób ograniczonych ruchowo czy starszych może to być uciążliwe, a w przypadku rodzin z małymi dziećmi mało funkcjonalne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Poza tym schody zmniejszają powierzchnię użytkową mieszkania na rzecz korytarzy, co oznacza mniejszą przestrzeń na organizację pomieszczeń użytkowych.

Mieszkania dwupoziomowe to niewątpliwie ciekawa propozycja na rynku nieruchomości. Stanowią świetną alternatywę dla tych, którzy nie są wstanie zrealizować swoich marzeń o budowie domu jednorodzinnego. Niestandardowy układ i większa przestrzeń daje ciekawe możliwości aranżacji jednak większy metraż generuje wyższe koszty utrzymania. Warto o tym pamiętać, bo atrakcyjna cena zakupu nieruchomości może osłabić czujność. No i schody. Dla jednych mogą być atutem, dla innych po pewnym czasie mogą stać się problemem. Życie w mieszkaniu dwupoziomowym ma wiele zalet, jednak zakup takiego mieszkania (tak, jak zakup każdej nieruchomości) warto przemyśleć i przeanalizować  wszystkie za i przeciw, by w pełni wykorzystać jego potencjał.

źródło zdjęć: urzadzamy.pl, muratordom.pl, dekpolmieszkania.pl, homebook.pl, natechwile.pl, domplusdom.pl

Exit mobile version