Jeżeli domek jednorodzinny na przedmieściach nie wchodzi w grę, rozważ mieszkanie z przydomowym ogródkiem. Zobacz, co zyskasz?
Marzysz o własnym skrawku zieleni tuż za oknem, ale praca i zobowiązania rodzinne nie pozwalają na wyprowadzkę za miasto? Jest rozwiązanie dla Twojej potrzeby – mieszkanie z przydomowym ogródkiem. Brzmi ciekawie? Zobacz , czy to dobry pomysł i czy sprawdzi się w przypadku Twojej rodziny?
Mieszkania z przydomowym ogródkiem- przyszłościowy trend
Z badania HRE Investment wynika, że po pandemii Polacy zmienili swoje nastawienie do miejsca zamieszkania. Preferują własny ogródek, mieszkanie blisko terenów zielonych, a jednocześnie w pobliżu sklepów, szkół i innych potrzebnych usług. Własny, choć niewielki ogródek przy bloku to coraz częściej zgłaszana potrzeba. Ogródek w środku miasta to spory luksus, choć przy szeregowcach są to raczej miniogródeczki. Zdecydowanie wolimy mieć za oknem zieleń niż beton i zatłoczoną ulicę. Mieszkanie z przydomowym ogródkiem to inwestycja warta uwagi dla osób, które rozważają zakup mieszkania.
A co z prawem własności do przydomowego ogródka?
W przypadku szeregowców, czy osiedla domków jednorodzinnych, sprawa z własnością ogródka jest prosta- własność otrzymuje kupujący nieruchomość. Komplikacje następują w przypadku bloków. Wszyscy lokatorzy nie są właścicielami ogródków, bo nie ma tylu skrawków przydomowej zieleni. Najczęstszą praktyką deweloperską jest to, że ogródki przynależne do mieszkań nie stanowią własności dla właścicieli mieszkań. Czy zatem ogródek stanowi część wspólną osiedla i każdy może z niego korzystać? Otóż nie! Deweloperzy najczęściej ustanawiają służebność gruntową albo podpisują z klientami tzw. umowy quoad usum – o podziale nieruchomości do korzystania. Umowa quoad usum pozwala na podzielenie części wspólnej i „przypisanie” fragmentu do użytkowania właścicielom. Tylko wymienione tam osoby mogą użytkować przydomowy ogródek. Pozostali właściciele mieszkań nie mają prawa do ogródka. Zazwyczaj mieszkania z przydomowym ogródkiem są droższe od pozostałych lokali mieszkalnych w bloku.
Dla kogo mieszkanie z przydomowym ogródkiem?
Mieszkając w centrum miasta mamy niedosyt zieleni, dość spalin, hałasu, choć dostrzegamy pozytywne aspekty takiej lokalizacji. Nic dziwnego, że kiedy jakiś deweloper ogłasza, że będzie budował mieszkania z przydomowym ogródkiem, to od razu zauważa, że telefonów z pytaniami o inwestycję ma znacznie więcej. Mieszkanie z własnym zielonym zakątkiem to propozycja dla:
- rodzin z dziećmi
- osób, które chcą żyć w komfortowych miejskich warunkach, ale w otoczeniu zieleni
- pasjonatów prac ogrodowych- osób, których relaksuje praca w ogrodzie
Spędzanie czasu wolnego w kontakcie z naturą
Coraz bardziej doceniamy kontakt z naturą, możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza. Mieszkanie z przydomowym ogródkiem daje nam możliwość spędzania czasu na powietrzu – zarówno podczas odpoczynku, jak i pracy zdalnej. Mamy cieszę i spokój. Możemy się poczuć jak w lesie, z tą różnicą, że nie spotkamy raczej nieznajomych osób. Praca zdalna w swoim ogrodzie to czysta przyjemność. W swojej zielonej przestrzeni możemy urządzić kącik zabaw dla dzieci, grilla z przyjaciółmi, strefę relaksu, w której z przyjemnością poczytamy książkę- wystarczy wygodny fotel ogrodowy, hamak, huśtawka lub ławeczka i jakiś niewielki stolik, aby postawić kawę, sok, czy inny ulubiony napój. Brzmi wspaniale, prawda?
Dodatkowa powierzchnia dla pasjonatów kwiatów
Ogródek to nie tylko miejsce do wypoczynku, ale również dodatkowa przestrzeń użytkowa. Możemy w nim posadzić warzywa i zioła, hodować kwiaty. Pięknie kwitnące kwiaty cieszą oko, a warzywa ze swojego ogródka smakują o wiele lepiej niż z marketu. Otwierając okno poczujemy zapach roślin ogrodowych także w mieszkaniu. Pielęgnowanie roślin, choćby usuwanie chwastów, czy podlewanie to również forma aktywności fizycznej. Ogród to idealne rozwiązanie dla osób kreatywnych, które wiedzą, jakie rośliny chcą mieć w swoim otoczeniu.