Modelowanie wnętrz w 3D – dlaczego warto

Tworzenie i przekształcanie trójwymiarowych obiektów geometrycznych nazywa się modelowaniem 3D. Jest to metoda wykorzystywana w wielu programach komputerowych i wspomaga ona wiele dziedzin projektowania. Używa się jej na przykład w modelowaniu wnętrz.

 Czym charakteryzuje się modelowanie 3D? 

Technika ta stopniowo zaczyna wypierać rozwiązania 2D, ponieważ trójwymiarowa prezentacja, np. planowanego wnętrza, jest używana coraz częściej i chętniej. Ułatwia ona bowiem projektowanie, a wdrożenie takiej techniki wcale nie jest takie trudne. Już technika 2D zastąpiła bowiem tradycyjne sposoby pracy (deskę kreślarską), sposobami, które bezpośrednio do nich nawiązywały, a jednocześnie znacznie ułatwiały pracę. Aplikacje 2D CAD przyspieszyły wprowadzanie zmian, zwiększyły dokładność i wykorzystywały elementy powtarzalne albo automatyzację działań (np. jeśli chodzi o wymiarowanie). Jednak ich minusem były ograniczenia, jakie wynikały przede wszystkim z konieczności nieustannego transformowania trójwymiarowych idei projektowych na dwuwymiarowy system zapisu.

Niezbędne były także działania odwrotne, które pozwalały na ocenę zgodności projektu z zamysłem projektanta. Dopiero modelowanie 3D pozwoliło na wprowadzenie trójwymiarowego zapisu pracy każdego etapu pracy. Umożliwia ono także lepsze zrozumienie zagadnień oraz problemów występujących w projektowaniu, a także ułatwia komunikację pomiędzy uczestnikami procesu projektowego.

 Modelowanie wnętrz w 3D – czy jest ono powszechne? 

Metoda ta, związana z trójwymiarową prezentacją, wymaga wykorzystywania dość dużej ilości informacji na temat obiektów. Stąd też, jej rozwój związany był z rozwojem mocy obliczeniowej komputerów, a także możliwością przetwarzania przez nie elementów trójwymiarowych. Pozwolił na to oczywiście szybki rozwój technologiczny – i teraz modelowanie wnętrz w 3D (w programach CAD), staje się coraz bardziej powszechne. Realizacja takich zadań jest jednak zależna od potrzeb użytkowników i rodzaju projektu. Obecnie powstają coraz bardziej wyspecjalizowane programy i techniki modelowania, które dedykowane są:
– architektom,
– konstruktorom,
– instalatorom.

Nie oznacza to, że dostępu do tego rodzaju programów nie mają amatorzy. W Internecie można spotkać płatne i bezpłatne programy, które pozwalają na przygotowywanie modeli wnętrz w takiej właśnie technice. Są one dużo mniej skomplikowane niż programy dedykowane specjalistom. Warto wiedzieć, że teraz modelowanie 3D stało się niemal nieodłącznym elementem wszystkich aplikacji CAD. Aplikacje te to (z ang.) „projektowanie wspomagane komputerowo{, które pomagają w odwzorowaniu układu wnętrza, to znaczy opracowaniu zapisu konstrukcji, na który składają się: cechy geometryczne, dynamiczne i technologiczne obiektu.

Jednak wcale nie oznacza to, że technika 3D jest wykorzystywana powszechnie przez wszystkich projektantów. Duża grupa takich fachowców nadal korzysta jedynie z rozwiązań 2D. Warto zastanowić się nad tym, czy jest to dobre posunięcie. Obecnie bowiem najbardziej interesującymi projektami aranżacji wnętrz są te, które mają efektowną, a zarazem jak najbardziej wierną wizualizację Pozwalają one bowiem na dokładne „zobaczenia wnętrza” i sprawdzenia, czy jego poszczególne elementy naprawdę do siebie pasują. Dlatego wersje 3D są oglądane o wiele chętniej

 Dlaczego warto korzystać z modelowania wnętrz w 3D? 

Tego rodzaju projektowanie, otwiera przed architektami zupełnie nowe możliwości działań, ułatwia też pracę designerom. Dlatego warto je wykorzystywać, ponieważ modelowanie wnętrz w 3D:
– przyspiesza projektowanie,
– pozwala na oszczędność czasu w trakcie wprowadzania zmian,
– daje możliwość pracy z wieloma podzespołami i zapewnia ich ogromną kompatybilność,
– umożliwia tworzenie projektów budowli, pomieszczeń, przedmiotów, a nawet mebli o nietypowych kształtach,
– przyspiesza wytwarzanie zaplanowanych rzeczy (np. mebli),
– daje możliwość doskonałej symulacji przestrzennej,
– ułatwia zachowywanie spójności stylistycznej ciągów komunikacyjnych,
– daje zdecydowanie większą wolność koncepcyjną – szczególnie dzięki bardziej zaawansowanym programom,
– pozwala na niemal nieograniczone modelowanie oraz kształtowanie, np. na symulację rzeczywistości: wytwarzany projekt można zobaczyć w 3D jeszcze zanim wybierze się materiał, z którego ma on zostać zbudowany,
– pozwala na projektowanie wnętrz i rzeczy o skomplikowanej bryle i nietypowych kształtach,
– wspiera również projektowanie sufitów z fantazyjnymi instalacjami, a także projektowanie, a później stawianie wytrzymałych ścianek z oryginalnymi ornamentami.

Używana w projektowaniu technika 3D, choć z powodzeniem używana jest już teraz, to na pewno będzie nieustannie się rozwijać (wraz z rozwojem technologii komputerowych i częstszym wykorzystywaniem innowacyjnych materiałów w budownictwie). Pozwoli to na nieustanne podnoszenie walorów wyglądu wnętrz, mebli, ale też przedmiotów codziennego użytku. Modelowanie 3D warte jest zaś wykorzystywania, ponieważ wspiera ono projektowanie (we wszystkich jego dziedzinach), a także umożliwia wykorzystanie nowych możliwości w zakresie procesów projektowania.

Autor artykułu: http://blueskydrafting.pl/

Exit mobile version