Mój inteligentny dom – cz.2

 C zym jest personalizacja budynku? Jak działa w praktyce i czym się charakteryzuje? To tylko część z pytań na jakie znajdziecie odpowiedź w tym wpisie. Zaczynajmy!

 W edług wielu opinii, pełna personalizacja budynku pod kątem każdego z mieszkańców, na jaką pozwala system inteligentnego zarządzania domem, określana jest jako innowacyjna i niesamowita. To prawda – tego typu systemy są zaskakujące! Za ich pośrednictwem każdy z domowników (poprzez personalizację ustawień) może chociażby korzystać z zaparzonej dokładnie na czas kawy (ekspres ciśnieniowy) przy dźwiękach ulubionej muzyki (sprzęt audio) wraz z najbardziej przyjaznym dla niego stopniem oświetlenia pomieszczenia (detektory oświetlenia) przy jego pełnej wentylacji i optymalnej temperaturze (detektory wentylacji i monitorowanie temperatury pomieszczenia). Inna sytuacja: mamy noc – domownicy śpią – system czuwa nad ich bezpieczeństwem przy pomocy systemu alarmowego i detektorów przeciwpożarowych, wszelkie sprzęty elektryczne są wyłączone i nie pobierają prądu (tym samym nie obciążając naszego rachunku) – dziecko budzi się w nocy do toalety – automatycznie zapala się światło i pali się dopóki nasza pociecha z niej nie wróci. To tylko część z możliwości jakimi cechują się systemy inteligentnego zarządzania budynkiem.

 

 N a co jeszcze pozwala tego typu system? Jak go obsługiwać? Po pierwsze – jest to rozwiązanie w takim stopniu zaawansowane i niezawodne, że sprosta z zapamiętaniem indywidualnych ustawień dla każdego z domowników. Po drugie wszelkie te ustawienia można w łatwy i bezinwazyjny sposób zmienić bądź skorygować. Kolejny aspekt – sterowanie. Może się ono odbywać w wieloraki sposób – głównym z nich jest konsola główna umieszczona w domu z dotykowym panelem sterującym. Za jej pośrednictwem przy pomocy zaledwie dotknięcia można dokonać szeregu zaawansowanych operacji. Kolejny sposób to sterowanie instalacją zdalnie przy pomocy sieci internetowej – poprzez chociażby komputer w pracy czy urządzenia mobilne (smartphone, tablet). Wszystko to razem wzięte, mimo tak ogromnego skomplikowania sieci instalacji, jest tak dziecinnie proste w obsłudze.

Inteligentne systemy zarządzające domem dostosują się zatem do preferencji każdego z domowników. Pozwalają one na dowolną ilość osobistych konfiguracji – czy to poranek, noc czy czas kolacji – czy odwiedziny gości – czy pobyt w pracy lub na długim wyjeździe – inteligentny dom z łatwością sprosta naszym oczekiwaniom.

Źródła: Grafika Google, www.inteligentny-budynek.pl

Playlista „Dom inteligentny, budowa domu inteligentnego

https://www.youtube.com/playlist?list=PLpk26wXuZMjn63XReT7b8faCtcIJ5yVGV”]

Exit mobile version