Mój inteligentny dom – cz.3

 W  tym wpisie zagłębimy się nieco bardziej w strukturę każdego z elementów systemu inteligentnego zarządzania budynkiem. W jego skład wchodzą m.in – sterowanie ogrzewaniem, symulacja obecności domowników, system alarmowy i monitoring, system przeciwpożarowy, system kontroli dostępu, system pogodowy oraz opisywany w poprzednim wpisie złożony system personalizacji. Każdy z tych elementów postaram się pokrótce Wam treściwie opisać. Zaczynajmy!

 S ystem sterujący ogrzewaniem składa się, jak każdy inny, z szeregu czujników i detektorów wysyłających sygnał do centrali informujący o jego stanie faktycznym. Efekt jego zastosowania można zauważyć na podstawie jego zachowania podczas zbyt niskiej bądź zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu (klimatyzacja) – system sam podgrzewa temperaturę tylko w tym jednym, preferowanym przez nas na daną chwilę pomieszczeniu, bądź ją ochładza w zależności od jej stanu faktycznego bądź naszych preferencji. System też można uzależnić od samej obecności osoby lub konkretnego domownika w budynku.

 S ymulacja obecności domowników jest szczególnie ważnym czynnikiem całego systemu inteligentnego domu z uwagi na fakt, iż pozwala ona na zachowanie bezpieczeństwa ich mienia nawet podczas ich nieobecności w domu. Mówiąc skrótowo można powiedzieć, że polega on na zapalaniu/gaszeniu świateł w pomieszczeniach budynku, a także na symulacji dźwięków generowanych przez użytkowników (które możemy uprzednio nagrać i wprowadzić do systemu by ten pod naszą nieobecność odtworzył je za pośrednictwem systemu audio). Może on także bezpośrednio symulować obecność domowników na podstawie rejestracji ich codziennych zachowań – sam będzie uchylał/zamykał okna czy sterował urządzeniami audio/video. I będzie tą czynność wykonywał zawsze przy pomocy innego schematu co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo całego domu.

 S ystem alarmowy i monitoring wykorzystuje do swojego działania detektory ruchu. Działa on na następującej zasadzie – gdy zostaje wybita szyba, określona linia w budynku zostanie przekroczona bądź intruz wedrze się do budynku przez otwarte okno system uruchomi alarm mający na celu odstraszyć włamywacza i może wysłać sygnał o włamaniu na policję. Dodatkowo instalacja wspomagana przez monitoring zarejestruje całe zajście i taki materiał będzie dla policji bardzo pomocny.

 S ystem przeciwpożarowy czynnie chroni domowników przed ewentualnością wystąpienia pożaru na terenie budynku. Składa się on z czujników dymu oraz czujników temperatury, a także specjalnej sieci przeciwpożarowej, która to w razie potrzeby uruchomi system tryskaczy i zraszaczy mających na celu w znacznym stopniu zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Taka ochrona przeciwpożarowa składa się zatem z dwóch części: wykrywającej zagrożenie i sterującej systemem gaśniczym. Mogą być one wspomagane za pośrednictwem kolejnych instalacji to jest system inteligentnego domu sam podniesie rolety, żaluzje by pomóc wydostać się z pomieszczenia domownikom, a także odcięte zostanie przyłącze gazu i w razie nieobecności żadnego z domowników wysłana zostanie informacja o zdarzeniu do właściciela, straży pożarnej – za pośrednictwem sms lub maila.

 S ystem kontroli dostępu ma za zadanie chronić budynek przed wtargnięciem na jego teren niepowołanych osób. Działa on na podstawie albo kamer rejestrujących osobę na zewnątrz budynku bądź na zasadzie czytników. Pierwszy sposób jeśli nie stwierdzi, że osoba stojąca przed domem nie jest osobą powołaną do wejścia na jego teren, nie zwolni blokady drzwi. Drugi ze sposobów działania systemu kontroli dostępu zwolni blokadę drzwi w przypadku kiedy zostanie zaakceptowana karta magnetyczna bądź linie papilarne powołanej do wejścia osoby (w zależności od wykorzystania rodzaju czytnika).

 S ystem pogodowy na podstawie warunków atmosferycznych bądź za pośrednictwem danych meteorologicznych pobranych z Internetu steruje ogrzewaniem i klimatyzacją w budynku. Za pośrednictwem zdalnego sterowania siłowników zamontowanych w oknach system zamyka je w przypadku zbliżającego się deszczu lub otwiera je podczas upałów. Dodatkowo kiedy dom wspomagany jest niezależnym źródłem zasilania (ogniwa słoneczne) wówczas podczas burzy owe dodatkowe zasilanie jest uruchamiane dzięki czemu nawet podczas braku prądu u sąsiadów my możemy cieszyć się i korzystać z niego do woli.

Jak więc można łatwo zauważyć system inteligentnego zarządzania domem nie ogranicza się wyłącznie do zapewnienia komfortu i rozrywki domownikom – może on działać praktycznie na każdej płaszczyźnie gdyż zastosowania wymienione w tym artykule są tylko namiastką jego pełnych możliwości. Kolejne wpis będzie zarazem wpisem ostatnim i poruszy problematykę ekonomiczną związaną z opisywanym przedsięwzięciem.

Źródła: Grafika Google.

Playlista „Dom inteligentny, budowa domu inteligentnego

https://www.youtube.com/playlist?list=PLpk26wXuZMjn63XReT7b8faCtcIJ5yVGV”]

Exit mobile version