Ile można zaoszczędzić na instalacji paneli fotowoltaicznych?

instalacje fotowoltanika

Energia elektryczna jest niezbędna do normalnego funkcjonowania współczesnego człowieka. Polski przemysł energetyczny korzysta z wielu źródeł dostarczania prądu elektrycznego. Zielona energia nie należy jeszcze do tej powszechnie używanej na terenie Polski, ale wszystko zmierza ku zmianie.

Odnawialne źródła energii to coraz chętniej wybierane formy pozyskiwania energii do gospodarstw domowych. Świadomość, że energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł jest najwyższej jakości, a jej koszt może być znacznie niższy, niż korzystanie z powszechnie dostępnej, dostarczanej przez firmy energetyczne, to pierwszy i niezwykle ważny krok w stronę nowych inwestycji w alternatywne sposoby pozyskiwania energii elektrycznej.

 Panele fotowoltaiczne – na czym polega działanie? 

Panele fotowoltaiczne to bardzo popularna forma uzyskiwania zielonej energii. Ich działanie polega na przekształceniu energii słonecznej w energię elektryczną. Żeby jednak w pełni korzystać z prądu elektrycznego wytwarzanego przez panele słoneczne, konieczny jest kompletny system PV. Instalacja fotowoltaiczna złożona jest z kilku ważnych elementów. Pierwszy z nich, to panele słoneczne, na których budowę składają się ogniwa fotowoltaiczne. To właśnie ogniwa odpowiadają za produkcję energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Drugi element to inwerter (falownik) zamieniający prąd stały na prąd zmienny. Kolejne części zestawu PV to liczniki produkcji oraz zużycia energii oraz okablowanie instalacji. Ostatni składnik systemu, to akumulator wyposażony w panel ładowania, gdzie przy instalacji niezależnej (wyspowej) będzie to regulator off-grid, a przy podłączonej do sieci elektro energetycznej – on-grid.

Instalacja fotowoltaiczna w żaden negatywny sposób nie wypływa na środowisko naturalne. W proces zamiany energii słonecznej na elektryczną fotony, czyli minimalne jednostki światła, padają na płytki krzemowe, z których zbudowane są ogniwa paneli. Fotony pochłaniane są przez krzem, który wybijając elektrony zmusza je do ruchu będącego właśnie prądem elektrycznym. Wykorzystane w instalacji złącza półprzewodnikowe (typ p-n) łączą powstały proces z obiegiem elektronów w sieci – tak właśnie powstaje prąd elektryczny, który w toku przemiany z energii słonecznej w panelach jest prądem stałym. Użytkowany przez człowieka prąd to natomiast prąd zmienny, dlatego też w tym celu w instalacjach stosuje się inwerter (falownik), którego zadaniem jest zamiana prądu stałego w zmienny (przemienny). Proces ten jest niezwykle prosty i nie wytwarza szkodliwych substancji, jak dwutlenek węgla i siarczany. Instalacja PV to bardzo dobre i bezpieczne rozwiązanie.

 Wydajność paneli w różnych porach roku 

Panele fotowoltaiczne, wraz z pełną instalacją PV, to system, który pracuje przez cały rok. Wydajność paneli słonecznych, jak sugeruje sama nazwa, uzależniona jest przede wszystkim od stopnia nasłonecznienia miejsca, w którym znajdują się ogniwa. Wydajność instalacji fotowoltaicznej będzie zatem zróżnicowana w zależności od pory roku. Do wytwarzania energii elektrycznej panele fotowoltaiczne potrzebują światła, zatem generatory nie wytwarzają energii w nocy, podczas silnego zachmurzenia oraz występowania silnej mgły. Zimą należy dbać, by panele słoneczne nie były przykryte śniegiem. Występowanie pór roku w Polsce powoduje, iż najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie ze zintegrowanego systemu, to jest w okresie letnim z energii zapewnianej przez instalację PV, natomiast zimą należy ubezpieczyć się poprzez podpięcie do sieci energetycznej, choć w czasie słonecznych dni zimowych energia elektryczna jest również wytwarzana przez panele PV. Systemy fotowoltaiczne zintegrowane z siecią wykonują automatyczne przełączanie dopływu prądu. Takie rozwiazanie jest bardzo korzystne.

Warto zaznaczyć, iż latem panele często produkują nadwyżkę energii, której instalacja nie jest w stanie zmagazynować. Można ją natomiast przesłać do sieci. Wyprodukowana nadwyżka wygeneruje przychody dla właściciela instalacji fotowoltaicznej, zgodne z podpisaną umową pomiędzy właścicielem instalacji a zakładem energetycznym.

 Jakie są koszty instalacji paneli? 

Nie ma jednych i stałych kosztów, jakie trzeba ponieść instalując panele fotowoltaiczne. Cena jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim na ostateczną kwotę wpływa rodzaj wybranych ogniw fotowoltaicznych, warunków montażu instalacji oraz zapotrzebowania na energię. Jeżeli przyjmie się, że gospodarstwo domowe wymaga 3000-3500 kWh rocznie, to koszty zakupu i montażu instalacji PV będą oscylowały w granicy 20 000 – 25 000 złotych. Warto jednak dobrze przedyskutować szczegóły zakupu i montażu z dostawcą. Wtedy też zostanie wybrana odpowiednia oferta i wyliczona ostateczna kwota. Niektórzy z dostawców, poza gwarancją na panele i instalację fotowoltaiczną, zapewniają również pełen serwis zamontowanych urządzeń.

 Fotowoltaika w domu, czy ma to sens? 

Inwestycja w moduły fotowoltaiczne, zapewniające energię elektryczną pozyskiwaną ze światła, to coraz bardziej popularne działanie. Ogniwa słoneczne są źródłem ekologicznej energii. Jednakże brak emisji szkodliwych gazów oraz negatywnego wpływu na środowisko to jedno. Panele PV dostarczają człowiekowi zupełnie darmową energię oraz służą mu przez długi czas.

Fotowoltaika to nie tylko wydajne źródło energii. Panele słoneczne spełniają swoje zadania przez wiele lat, a instalacja PV to mała elektrownia słoneczna. W tym systemie układ jest tak nieskomplikowany, że nie ma w nim miejsca na usterki. Do tego zestawy fotowoltaiczne są zaprojektowane w taki sposób, że wykazują bardzo wysoką wytrzymałość na nawet najbardziej niebezpieczne opady atmosferyczne (burze, gradobicia) oraz ekstremalnie niskie temperatury.

Zakładany czas eksploatacji układów fotowoltaicznych to 25-30 lat. Producenci i dostawcy zapewniają o najwyższej wydajności swoich produktów. W przypadku tego typu instalacji można być pewnym wysokiej klasy urządzeń a nawet bezawaryjnego działania przez 20-25 lat. Po tym czasie sprawność może powoli spadać. Wieloletnie gwarancje oferowane podczas zakupu paneli to sygnał, że producent jest pewny sprzedawanego produktu, co jest zapewnieniem jakości.

Instalacje fotowoltaiczne to warta rozważenia inwestycja, która może przynieść wielopoziomowe korzyści, od dbałości o naturę, po niemałe oszczędności.

 Po jakim czasie inwestycja może się zwrócić? 

Energia fotowoltaiczna jest w 100% pozyskiwana z promieniowania słońca, przez co teoretycznie jest zupełnie darmowa. Nie istnieje konieczność użycia jakiegokolwiek rodzaju paliwa w wytwarzaniu prądu elektrycznego przez panele fotowoltaiczne. Opłacalność jest więc domeną energii jaką zapewnia instalacja fotowoltaiczna. Cena za zakup i montaż systemu to inwestycja, która zwróci się w ciągu kilku lat. Jest to oczywiście uzależnione od nasłonecznienia, sprzedawanej nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej oraz innych czynników. Jednakże fotowoltaika to bardzo dobry sposób na oszczędzanie energii.

 Panele fotowoltaiczne – czy mogę liczyć na dofinansowanie? 

Każda inwestycja, która dba o naturę jest warta podjęcia. Jeśli jeszcze przynosi ona inne korzyści, nie ma powodu, żeby nie rozpocząć konkretnych działań w celu jej zrealizowania. Tak jest właśnie z zaangażowaniem kapitału w baterie słoneczne. Cena, początkowo, może być zniechęcająca. Jednakże w perspektywie czasu, koszty te bardzo szybko zaczną się zwracać. Warto również wiedzieć, iż istnieje szansa pozyskania funduszy na zakup i montaż instalacji, by móc czerpać korzyści z możliwości jakie daje fotowoltaika. Dotacje na panele PV oraz całe systemy fotowoltaiczne to bardzo korzystna oferta. Finansowanie fotowoltaiki jest prowadzone przez firmę PROMAG Polska Sp. z. o.o. Program dotacyjny umożliwia dofinansowanie rozwiązań pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Dostępne jako kredyt preferencyjny dotacje na zakup instalacji fotowoltaicznych skierowane są zarówno dla tych, którzy planują zakup i montaż instalacji od początku, jak i dla osób korzystających już z systemów paneli słonecznych.

Podejmując decyzję o inwestycji w systemy fotowoltaiczne warto skorzystać z pomocy doświadczonego dostawcy zapewniającego rozwiązania z dziedziny odnawialnych źródeł energii, jak firma PROMAG. Specjaliści z PROMAG zapewniają pełną obsługę związaną z inwestycją, od konsultacji, przez analizy techniczne, po pozyskiwanie funduszy, uzyskanie dotacji, montaż oraz serwisowanie paneli PV i całej instalacji fotowoltaicznej. Firma zapewnia kompleksową usługę w dziedzinie fotowoltaiki i gwarantuje najwyższej jakości, pewną i skuteczną obsługę instalacji wraz z pozyskaniem dopłaty na zakup i montaż systemu fotowoltaicznego.

Exit mobile version