Nieproszeni owadzi goście to zmora wielu domów. Szukają schronienia przed niekorzystną dla nich pogodą, miejsca na gniazdo oraz reszek pożywienia. Bytują w domach, w których znajdują się resztki jedzenia, niezabezpieczone pojemniki na żywność czy kosze na odpady organiczne. Dostają się one do nich przez szczeliny i pęknięcia, na przykład dookoła okien oraz pod drzwiami. Jednym z najpopularniejszych gatunków owadzich lokatorów w domu są mrówki.
Trzy gatunki mrówek obecne w domach
W gospodarstwach domowych najczęściej do czynienia mamy z 3 rodzajami mrówek: faraonki, gmachówki oraz darniowe. Pierwsze z nich jako jedyne zakładają gniazda, w których znajdują się królowe. Mrówki te mają 2-4 mm długości i żółty, czerwony lub brązowy kolor. Gmachówki przeważnie pojawiają się w znajdujących się w ogrodzie altanach. Zakładają duże kolonie i są aktywne nocą. Ich wielkość to około 5-17 mm. W okresie zimowym spotkać można się natomiast z mrówkami darniowymi. Są one czarne i mają ciało o długości około 3-8 mm.
Jak pozbyć się mrówek z domu?
Sprawdzonym sposobem na mrówki w domu są między innymi drożdże. Jak zwalczyć mrówki w domu z ich pomocą? Należy zmieszać ze sobą 100 g suchych drożdży, 100 g cukru i 1 l wody. Odstawić miksturę na około godzinę, przelać ją do mniejszych pojemników i rozstawić ją w miejscach, po których poruszają się mrówki.
Jak usunąć latające mrówki w domu
Na początku lipca w wielu domach zaczynają się pojawiać mrówki skrzydlate, inaczej mrówki hurtnice. W tym właśnie okresie zaczyna się ich rójka i poszukiwania nowego gniazda. Latające mrówki nie są gryzące. Nie przenoszą chorób, ale potrafią uprzykrzyć życie. Mrówka ze skrzydłami ze skrzydłami przebywa w domu około 4-5 dni, tyle, co jej okres godowy. Jak usunąć latające mrówki w domu?
Usuwanie mrówek z domu
Kupowanie chemicznych odstraszaczy zwierząt nie jest dobrym pomysłem, ze względu na toksyczność takich preparatów. Lepiej wypróbować któryś z domowych sposobów, np.: „swojską” miksturą przygotowaną z wody z dodatkiem 20 kropli olejku z mięty pieprzowej. Należy ją przetrzeć listwy podłogowe i framugi drzwi oraz okien. Problem z mrówkami w domu powinien przejść do historii.
Domowe recepty na mrówki faraona
W domu pojawiły się mrówki faraona? To uciążliwy i spory problem, ale można z nim sobie poradzić bez środków chemicznych warto postawić na naturalne preparaty na ten gatunek mrówek w domu. Kwaśny smak cytryny doskonale odstrasza mrówki faraona. Wystarczy wycisnąć sok z jednej cytryny i rozcieńczyć go ze szklanką wody. Preparat przelewamy do spryskiwacza i rozpylamy w miejscach, w których najczęściej przechodzą mrówki. Faraonki skutecznie odstrasza zapach czosnku. Należy obrać i rozgnieć kilka ząbków czosnku, wrzucić do słoika wypełnionego wodą i odstawić na 24 godziny. Następnie wodę z czosnkiem gotujemy przez około 15 minut. Przelewamy miksturę do spryskiwacza i pryskamy miejsce gromadzenia się mrówek.
Skórka pomarańczowa i ryż na mrówki
Kolejnym sposobem na pozbycie się mrówek z domu jest wykorzystanie skórki pomarańczowej – jej składniki są toksyczne dla mrówek, dzięki czemu jest to świetny sposób na pożegnanie z mrówkami w domu. Skórkę należy pociąć na małe kawałki lub zetrzeć na tarce i rozsypać w miejscu, w którym „urzędują” mrówki. Na faraonki można rozsypać ziarna białego ryżu. Sposób ma swoją wadę – ziarenka muszą spleśnieć – dopiero pleśń jest toksyczna dla tych owadów.
Mrówki w ogrodzie- katastrofa
Mrówki w ogrodzie przyciągają mszyce, powodują ze trawa gorzej rośnie. Trzeba odnaleźć ich gniazdo. W miejscach, w których widziane są najczęściej należy wysypać cynamon lub mąkę kukurydzianą. Można też polać mrowisko wrzątkiem lub ustawić przy mrowisku wiadro wypełnione trocinami. Poleca się posadzić rośliny, które są dla nich naturalną barierę zapachową,np : mięta, lawenda, majeranek, tymianek oraz wrotycz.
Mrówki w domu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. W ogrodzie mogą poczynić spore szkody. Najlepsze są naturalne metody walki z tymi owadami.